HOKEJ.sk HOKEJ.sk

5 vecí, ktoré môžu hokejové Slovensko po šampionáte tešiť
zdroj: jäzva

5 vecí, ktoré môžu hokejové Slovensko po šampionáte tešiť

Naši hokejisti môžu odlietať z dánskej Kodane so vztýčenými hlavami. „Vynovená“ reprezentácia odviedla na turnaji dobrú prácu a za predvedené výkony sa hanbiť nemusí. Hoci sa už po piaty raz v rade lúčime s hokejovým šampionátom už po základnej skupine, našli sme symbolicky päť dôvodov, ktoré nám urobili za posledný týždeň a pol radosť.

1. NEČAKANE DOBRÉ INDIVIDUÁLNE VÝKONY: Po spoznaní nominácie Slovenska na tohtoročné majstrovstvá sveta našej výprave veril málokto. Stačí si nájsť komentáre na sociálnych sieťach, ktoré boli po jej zverejnení plné neistoty, nedôvery, ba až výsmechu. No kým vtedy sa ľudia pýtali, ako sa chceme vyhnúť hanbe, keď tvoríme káder z hráčov slovenskej ligy, dnes mnohí z nich velebia fantastického Michala Krištofa z Nitry. A zaujali ďalší. Skúsení hokejisti sa nezľakli zodpovednosti: 38-ročný Nagy zaznamenal až desať kanadských bodov (9 asistencii, 1 gól a ďalší neuznaný), 28-ročný Bakoš hral takisto veľmi dobre, rýchlosť 29-ročného Ďalogu na súperov platila, 31-ročný Sekera patril aj podľa organizátorov medzi troch najlepších Slovákov na turnaji. Týchto borcov výborne dopĺňala nová generácia, menovite Jaroš, Grman či najmladší Fehérváry, ktorí nechybovali, ani jeden neodchádza z mínusovým bodom a všetci majú minimálne jeden kanadský bod, osemnásťročný benjamínok až dva.

2. POPRADSKÁ FORMÁCIA: Kto by čakal, že sa trojica z Tipsport ligy presadí aj medzi svetovou elitou? V slovenskej nominácii mal najsilnejšie zastúpenie Poprad, hoci z play off vypadol už pri prvej prekážke proti Trenčínu (0:4 na zápasy). Pri trojici Svitana - Buc – Bondra sme dúfali najmä v ich zohratosť, ktorú chlapci do bodky naplnili. Počas ligovej sezóny dokopy nazbierali bezmála sto bodov – Svitana 57 (23+34) za 59 zápasov, Bondra 20 (7+13) za 57 zápasov a Buc 20 (12+8) za 39 zápasov – a v Dánsku sa tiež ukázali solídne. Boli pri mnohých šanciach i góloch. Svitana si pripísal tri asistencie, Buc gól a dve asistencie, Bondra gól i asistenciu. „Počítali sme, že popradská lajna bude naša štvrtá a povedal by som, že nakoniec bola výkonmi druhá,“ pochválil trio po poslednom zápase generálny manažér reprezentácie Miroslav Šatan.

3. BRANKÁRI: Špeciálnou kategóriou sú naši brankári, od ktorých mala celá krajina vysoké očakávania a muži v maskách ich dokázali naplniť. Fantastický Marek Čiliak bol našou jednoznačnou oporou, úspešne mu sekundoval Patrik Rybár a svoje miesto by si isto zastal aj na ľade najmladší Denis Godla. Tak, ako to dokazoval počas sezóny na klubovej úrovni. A to ešte v talóne zostali mená ako Ján Laco, Július Hudáček, Branislav Konrád, zámorská dvojica Jaroslav Halák a Peter Budaj, ale i ďalší, ktorí by nás reprezentovali minimálne rovnako kvalitne. „Našich brankárov som si, samozrejme, všímal viac. Poznám ich a priznám sa, že som sa o ich výkony neobával. Myslím si, že na tomto poste máme do ďalších rokov perspektívu,“ reagoval pre TASR skúsený brankár Dukly Trenčín Michal Valent.

4. SYSTÉM: Pamätáte si zmätočne korčuľovať defenzívu vo vlastnom pásme a bezcieľne posúvanie puku pri mantineli v útoku? Tentoraz mala naša hra minimálne náčrt hlavy a päty. Tréner Ramsey prišiel s určitou ideou, ktorú sa nám, niekedy viac a niekedy menej, darilo prenášať aj do hry na ľade. Hoci to nebolo vždy ideálne, prvé majstrovstvá sveta pod týmto vedením dokázali, že zmysel to má. „Dosť sa hovorí o systéme, ktorý chce hrať tréner Ramsay. Jedna vec je mať v reprezentácii tých hráčov, ktorých tam tréner chce a druhá je, aby verili tomu systému, čo od nich tréner chce a aby to plnili na ľade. To sa, myslím si, udialo,“ reagoval pre TASR na margo tejto témy slovenský brankár Ján Laco.

5. ODVAHA: Hoci sme mali neskúsené mužstvo, veď jeden z lídrov defenzívy mal len osemnásť rokov a pre viacerých išlo o premiéru na podobnom podujatí, nikto na sebe nedal poznať žiaden strach. Hoci výkony boli striedavé, nástupy do zápasov občas slabšie, v globále podal tím bez debaty dobrý výkon. Nebáli sme sa hrať, nebáli sme sa útočiť, strieľať, ani hádzať do striel. Aj vďaka tomu sme dali až devätnásť gólov, čo je viac ako napríklad Lotyšsko, ktoré sa do štvrťfinále dostalo a náš strelecký rekord za posledné štyri ročníky. „Proti silnejším tímom vynikali obrancovia, s papierovo slabšími zase útočníci. Neboli sme až takí sústredení na defenzívnu hru. Keď sme po minulé roky hrali proti silným, tak sme sa priveľmi sústredili na obranu, teraz to bolo iné, odvážnejšie. Rozdiel bol v korčuľovaní, ktoré bolo oveľa lepšie ako na predošlých šampionátoch,“ uznanlivo zhodnotil pre TASR bývalý reprezentačný obranca a majster sveta z Göteborgu 2002 Radoslav Suchý.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Viac správ z MS

Pozri viac

ProFutbal.sk