HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Správne rozhodnutie. Na východe niečo bude!
zdroj: jäzva

Správne rozhodnutie. Na východe niečo bude!

Umiestnenie slovenskej hokejovej reprezentácie do Košíc vyvolalo širokú diskusiu. Ako to už v prípade takýchto rozhodnutí býva, sú argumenty za i proti. Rovnako by však tomu bolo aj v prípade, ak by sa vedenie zväzu rozhodlo, že domácim stánkom Slovákov bude počas MS 2019 štadión Ondreja Nepelu.

Ak dáme bokom emotívne vyjadrenia a lá Jozef Golonka, ktorý pred objektívmi kamier plácal piate cez deviate „ja si myslím, že je to 500 kilometrov a fanúškov v KHL sme videli, že chodili až z druhého konca republiky na hokej a vedeli si urobiť tie dve hodiny cesty autom na dobrý zápas. A do Košíc je to už trošku ďaleko, tak neviem kto by šiel štyri, alebo päť do Košíc na hokej. Kto mi to zaplatí? Ja mám síce vlaky zdarma, ale ja tam nepôjdem,“ tak musíme označiť rozhodnutie SZĽH za rozumné.

V prvom rade je treba povedať, že argument o vzdialenosti je absolútne scestný. V roku 2011 predsa nikto neupozorňoval na fakt, že do Bratislavy musia cestovať ľudia z celého Slovenska. Tisícky fanúšikov vycestovalo v posledných rokoch do Minsku, Petrohradu či naposledy do Kodane. A zrazu má byť neprekonateľný problém cesta do Košíc. Pre všetkých používajúcich tento argument tu máme jednu novinku – do Košíc už jazdia vlaky, vedie tam cesta a dokonca majú aj letisko. A hoci sa samotní Košičania pasujú do pozície štátu v štáte, ešte stále tam nepotrebujete ani pas či víza.

Oveľa silnejším argumentom bolo porovnanie kapacít oboch hál. Bez diskusie, Steel aréna má o takmer 2 tisíc miest menej ako štadión Ondreja Nepelu. Prvotný prepočet teda hovorí o jasnej strate. Tu si však treba uvedomiť, že na zväze nepracujú idioti, ktorí by nemali v kancelárii kalkulačku. Pohľad do roku 2011 hovorí jasnou rečou – košická Steel aréna bola vtedy naplnená na 35% a množstvo zápasov nesledovalo ani 2000 divákov. Príčinou bola veľmi nešťastná skupina, v ktorej sa zišli tímy „bez fanúšikov“. Kanada či USA sú samozrejme špičkové hokejové reprezentácie, no fanúšikovia za nimi spoza zámoria na majstrovstvá sveta necestujú. Bieda to bola aj z pohľadu účasti priaznivcov Švédov, Švajčiarov, Nórov, Francúzov, Bielorusov či Rakúšanov. Tradičné nájazdy Fínov, Rusov, Čechov a Lotyšov mierili na hlavné mesto. 

Steel Aréna
jäzva (jäzva)


A práve v tomto smere je teraz situácia výrazne vybalansovanejšia a existuje reálny predpoklad na naplnenie oboch hál. A zisk tak bude dohromady výrazne lepší ako jedna hala plnšia o 2 tisíc divákov a druhá zívajúca prázdnotou. 

Faktor číslo 3 – východ si reprezentáciu zaslúži. Ukázali to aj prípravné zápasy pred majstrovstvami sveta 2018. Haly v Michalovciach a v Poprade boli počas stretnutí proti Lotyšsku beznádejne vypredaná. Totálnym úspechom skončili vlaňajšie majstrovstvá sveta do 18 rokov a pri spomienke na popradskú atmosféru počas zápasov Slovenska nabiehajú zimomriavky ešte teraz. Opýtajte sa skautov, ktorí zabúdali sledovať hráčov a svojimi mobilmi si nakrúcali mexické vlny.

Bratislava si užila reprezentáciu v roku 2011, Košice dostanú takúto šancu o osem rokov neskôr. Spravodlivé. Nikdy pritom nie je napísané, že sa Slováci nepredstavia aj v hlavnom meste. Chce to len dobré výkony a výsledky.

A ešte jeden fakt. Na obzore sa už črtá ďalšie dôležité hokejové podujatie na Slovensku. Neustály prepad v rankingu nás oberie o priamu účasť na olympiáde v Číne a Slováci budú mať právo usporiadať kvalifikačný turnaj na domácej pôjde. Po ukojení východniarskych chúťok si tak môže prísť na svoje opäť západ Slovenska. A úplne ideálne by bolo mať konečne aspoň jeden dôstojný stánok s potrebnou kapacitou i komfortom aj na strede Slovenska. Všetci by to mali rovnako ďaleko a odpadli by večné doťahovačky medzi Bratislavou a Košicami.

Pre túto chvíľu však platí aspoň jedno - na východe niečo bude.

zdroj: RTVS

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia

Pozri viac

ProFutbal.sk