HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Hokejové zručnosti sa nezlepšujú pred televízorom, ale na ľade
zdroj: jäzva

Hokejové zručnosti sa nezlepšujú pred televízorom, ale na ľade

„Ďakujem vám za poctivý prístup. Vy desiati ste dnes prišli a urobili ste niečo pre seba. Ďalší dvesto hráčov v týchto chvíľach sedí doma pri televízore a verí, že zlepšenie príde samo.“

Slová, ktoré zazneli z úst Alexandra Valentína po úvodnom tréningu nového projektu Hockey Skills Clinic v košickej Crow Aréne azda najlepšie definujú podstatu napredovania mladého hokejistu. Noví McDavidovia či Hossovci sa nerodia pred televíznymi obrazovkami, ale na ľadovej ploche.

„Nikdy v živote nedokázal veľké veci ten, kto na sebe nepracoval. Našou filozofiou je urobiť niečo naviac,“
zdôraznil druhý člen ambiciózneho projektu Kristián Kováč. Obaja bývalí hokejisti ovenčení titulmi majstrov Slovenska z roku 1999 založili značku Hockey Skills Clinic. O čo však vlastne ide?

„Z nášho vyplýva, že nie sme hokejová akadémia či kemp, ale klinika. Chceme naprávať zlozvyky a nedostatky mladých hráčov,“
vysvetľuje Valentín. „Ja ani Tino kempy neuznávame. Sme totiž zástancami názoru, že zlepšiť sa možno len systematickou a dlhodobou prácou. Určite teda nepôjdeme do dvoj, trojdňových kempov. V tejto fáze sezóny chceme s chlapcami pracovať raz týždenne, nakoľko hráči sú v letných prípravách a vieme, že sú zaťažení až až. Vstupovať do tréningového procesu počas týždňa by bolo kontraproduktívne. Od pondelka do piatku trénujú v kluboch, v sobotu si oddýchnu a my pre nich v nedeľu pripravujeme tréning, ktorý nie je zameraný na kondíciu. My sa venujeme základným hokejovým zručnostiam.“
Obaja odchovanci košického hokeja zdôrazňujú, že nie sú klubom a nechcú byť konkurenciou pre HC Košice. Aj keď pod ich rukami sa objavujú predovšetkým chlapci, ktorí hrávajú v mládežníckej štruktúre „oceliarov“.

„My sme na znak HC Košice hrdí a sme jeho odchovancami. Mladých hráčov však chceme vystríhať pred vecami, ktoré sme robili zle aj my sami. Každý sa vekom učí, dospieva a ja verím, že títo chlapci budú aj vďaka našim radám lepší, ako sme boli my,“
poznamenal A. Valentín, na ktorého nadviazal K. Kováč, „Vraveli sme si, že na Slovensku stagnujeme. Na západe išli všade neskutočne nahor a my tu stále prešľapujeme na mieste. Ak sa pozrieme na Švédov, tak neviete kto je útočník a kto obranca. Všetci výborne korčuľujú a výborne ovládajú puk v pohybe. Každý vie vyhrať osobný súboj, každý vie urobiť kľučku a vystreliť. Talenty máme aj tu, no malý dôraz kladieme na rozvoj technických zručností. My sa chceme sústrediť na detaily.“Aj preto nie sú tréningy Hockey Skills Clinic o korčuľovaní okolo mantinelov, ale skôr o práci s pukom na malom priestore, o prekonávaní umelých prekážok a práci sprevádzanej prídavným tlakom.

Ako študent a ani ako hráč som nechcel zapadať do priemeru. A rovnako tak chcem teraz ukázať, že sa to dá robiť aj inak. Každý tu hovorí o talente, ale ja hovorím, že v dnešnom hokeji hrá talent 10 percent. Dnešný hokej je o tréningoch, drine, poctivej práci. My chceme, aby boli hráči natoľko technicky vyspelí, že počas zápasu nemusia rozmýšľať nad vecami ako sú kľučky a spracovanie puku. To musia robiť automaticky,“ upozornil Valentín, ktorý preto v rámci tréningu napríklad sem tam podvihne hráčovi nohu a núti ho strieľať z jednej korčule, poprípade mu situáciu skomplikuje iným spôsobom. „Žiadne cvičenie nezačíname zo stoja. Hráčom simulujeme súboje, začíname kľučkami a inými zápasovými situáciami. Pozeráme jednoducho na detaily, veď ani v zápase nezačína hráč akciu tak, že by postával pri mantineloch.“Hockey Skills Clinic (44 obrázkov v galérii)

Za najväčší nedostatok mladých hráčov považuje 37-ročný milovník americkej hokejovej školy korčuľovanie. „Veľmi sú na vystretých nohách, dvíhajú hokejku z ľadu, nie sú pripravení na puk. Hokej je dnes veľmi rýchly a ak nie ste pripravení na prihrávku či súboj, tak ste vypojení z hry.“

Na rozdiel od tréningov v kluboch sa chce dvojica Valentín – Kováč sústrediť na individuálne cibrenie zručností v menších skupinkách. 

„Nejde nám o kvantitu, pretože tréner sa môže dôsledne venovať tak piatim, šiestim zverencom v skupine. Vtedy môžete každému poradiť, ukázať veci,“ uviedol Valentín, podľa ktorého bude každý tréning o čosi iný. „Podstatné je, aby nešlo o jednorázovú záležitosť,“ upozornil Kováč.


„Tréningových cvičení je milión a postupne budeme zvyšovať náročnosť. Dokonalý výsledok tak zabezpečí len pravidelný proces. Naše cvičenia by mali na seba nadväzovať.“

Jún je z pohľadu nového projektu akýmsi nábehom a skôr osvetou. Trh ukáže, či bude záujem a ak áno, chcú jeho tvorcovia, aby to bol celoročný program kombinovateľný s programom klubu.

„Opýtame si tréningový rozvrh chlapcov a my sa tomu prispôsobíme. Ako som totiž povedal, nechceme byť konkurenciou HC Košice,“ dodal pre hokej.sk Alexander Valentín.

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk