HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Po spŕške kritických hodnotení začali padať vysnívané ponuky
zdroj: jäzva

Po spŕške kritických hodnotení začali padať vysnívané ponuky

Dvadsaťosemročný reprezentačný útočník Martin Bakoš už okúsil v dresoch Slovana a Kunlunu silnú Kontinentálnu hokejovú ligu, zahral si na olympijských hrách i dvoch majstrovstvách sveta a po vydarenej sezóne v českom Liberci (45 bodov v 62 zápasoch) iste tušil, že sa o svoju budúcnosť obávať nemusí.

Po návrate zo šampionátu v Kodane sa však napriek tomu cíti ako Alenka v ríši divov. Záujem Liberca o predĺženie spolupráce sa očakávať dal, prišla však lákavá ponuka zo švédskej Mory. Bakoš ju reflektoval, no to ešte netušil, že to najlepšie ešte len príde. Na stole mu totiž pristál dvojcestný kontrakt na 700 000 dolárov s Bostonom Bruins.

Martin, bol pre vás záujem Bostonu šokom?

Martin Bakoš:
Ja som bol rád už za podpis zmluvy s Morou, ktorý prišiel kvôli deadlinom veľmi natesno. Potom som išiel jeden deň z tréningu a skaut mi volal, že ma majú v hľadáčiku a či by som vôbec mal záujem o dvojcestnú zmluvu. NHL je samozrejme snom každého hokejistu a tak sme sa rýchlo dohodli na podmienkach.


Ako si vysvetľujete taký silný posezónny záujem?

Musím asi pochváliť agentov. Vždy ich žiadam o dobrú zmluvu a teraz vybavili hneď tri dobré. Ťažko im teraz budem môcť niečo vyčítať.    Možno olympiáda, možno majstrovstvá sveta, možno aj Liga majstrov a samozrejme samotné účinkovanie v klube, ktorý sa vďaka trénerovi Pešánovi snažil hrať americký štýl moderného hokeja. Celkovo to však bol asi súhrn všetkého, pretože v Bostone si určite napozerali množstvo videí. Čo viem, tak na MS v Kodani ma videli naživo si v troch zápasoch.  


Paradoxom pritom je, že vo viacerých novinách vás po šampionáte v Dánsku hodnotili štvorkou a nebyť štvorbodového výkonu v poslednom zápase, bola by táto známka ešte horšia. Ako je možné, že najhoršie hodnotený hráč národného tímu je o pár týždňov neskôr na roztrhanie?

To sú novinári. Nevidia hokejové veci a hodnotia podľa bodov. To ma učil tréner Pešán v Liberci – hokej nie je o tom, kto dá koľko gólov. Podstatné je, kto dokáže držať veci v systéme. Aj preto vyzerá slovenský hokej pod Craigom Ramsayom inak. On totiž tie veci vidí a na toto sa pozerá aj v NHL. Platný hráč môže byť aj vtedy, keď mu to strelecky nejde. Tak, ako keď strelil Kovaľčuk na jedných majstrovstvách sveta svoj prvý gól až vo finále. Mne je teda jedno, či mi dali novinári štvorku, alebo osmičku. Nejde o priamu úmeru výkonov.


Po podpise zmluvy s Morou ste sa tešili na spoluprácu s Marekom Ďalogom. Nevyčítal vám teraz zmenu rozhodnutia?

Trochu ma to za neho mrzelo a hneď som mu písal. Vravel mi však, že som sa rozhodol správne a taká možnosť sa neodmieta. Myslím si ale, že to pre neho bude dobrá skúsenosť. Ja som niečo podobné zažil v Kunlune, kde sa mi snažil Tomáš Marcinko „nepomáhať“. Nie v zlom, ale práve naopak – v dobrom. Človek sa totiž naučí oveľa viac, ak je nútený poradiť si sám. Marek to určite zvládne.Zmluva s Bostonom je však dvojcestná. Ste pripravený aj na pôsobenie na farme v AHL?

Ja som pripravený na všetko. Skromne verím v to, že sa môžem dostať do prvého tímu, ale s takým úmyslom tam pricestuje ďalších tridsať chalanov. Bude to obrovský boj. Ak by to však bolo ľahké, tak by to nebola NHL. Chystám sa na zmenu štýlu, na malom klzisku to bude určite ešte viac prešpekulované a rýchlejšie ako v Liberci. Všetky tieto faktory sú pre mňa výzvy, ale verím, že to zvládnem.


Všetci vás teraz pochopiteľne pýtajú na kapitána Bostonu Zdena Cháru. Aký je vlastne váš vzťah? Poznáte sa vôbec osobne?

Ja som ho v reprezentácii ani osobne nikdy nezažil. Počul som však o ňom samú chválu a teraz sme si po párkrát zatelefonovali. Je to človek s veľkým Č a samozrejme aj skvelý hokejista. Veľmi si cením jeho prístup, pretože už vopred mi prisľúbil, že sa o mňa postará a pomôže mi so všetkým, čo budem potrebovať. Klobúk dole!

Prekvapila vás takáto ústretovosť od jednej z najväčších hviezd svetového hokeja?


O Zdenovi je známe, že ostal napriek všetkým úspechom skromný. Je to určite aj tým, že nedostal nikdy nič zadarmo a všetko si musel tvrdo vybojovať. Aj preto sa teraz snažím pomáhať iným.

Martin Bakoš

Ako zareagovalo na podpis zmluvy s klubom NHL vaše okolie?

Všetci mi to veľmi prajú. Chalani hokejisti ma podpichujú, ale my si všetci navzájom prajeme. Ja by som sa tiež úprimne tešil, ak by sa hocikomu z nich podarila podobná zmluva.

Odchod do Ameriky však môže naštrbiť plány týkajúce sa účasti na domácich majstrovstvách sveta. Mysleli ste aj na to?


Určite! To mi napadlo ako prvé. Majstrovstvá sveta budú na Slovensku a každý chce hrať doma. Obzvlášť, keď to mám do Košíc zo Spiša tak blízko. Ľudia ma už teraz bombardovali so žiadosťami o lístky. Uvidíme, ako to bude. NHL je NHL, domáci šampionát je však niečím obrovským. Úprimne však môžem povedať, že by som bol šťastný, ak by som sa dostal do prvého tímu Bostonu a ak by som prišiel o MS preto, lebo hrám play-off s Bruins, tak by som to bral.

Najnovšie z klubu: Boston Bruins

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk