HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Desať najplodnejších draftov histórie
zdroj:

Desať najplodnejších draftov histórie

Aký bol draft 2018? Odpoveď na túto otázku dajú až nasledujúce sezóny. V tejto chvíli nik netuší, či potvrdí Rasmus Dahlin vysoké očakávania a stane sa novou hviezdou Buffala Sabres. A nevieme ani to, či sa do NHL dostane aspoň niekto z pätice draftovaných Slovákov.

Úspešnosť draftov sa hodnotí vždy až s odstupom desaťročí. Je tomu už 55 rokov, čo zažila NHL svoj prvý draft. V tom čase sa ho zúčastnilo len šesť klubov (viac v tom čase v najlepšej lige sveta nebolo) a v roku 1963 išlo o rýchly proces.

Draft vtedy trval iba štyri kolá, pričom tímy Detroit Red Wings a Chicago Blackhawks skončili s výbermi už po druhom kole. „Okej, zvyšok nech si rozoberú ostatní,“ zaujali vtedy rázny postoj šéfovia Červených krídel a Jastrabov.

Prvý draft z roku 1963 bol takým prepadákom, že predstavitelia Toronta Maple Leafs o dva roky neskôr na draft ani len neprišli. O veľa pritom neprišli, veď vtedajší draft trval iba tri kolá a v tom treťom si kluby vybrali len dvoch hráčov.

Za všetko hovorí fakt, že z draftového ročníka 1963 sa nedostal do Zápasu hviezd či Siene slávy ani jeden hráč. Len o kúsok lepšie to bolo o rok neskôr, keď situáciu zachránil Ken Dryden.

Dnes je už situácia iná a vstupné drafty predstavujú pre kluby jeden z najdôležitejších dní roka. Dávajú možnosť získať hráčov, na ktorých vybudujú svoju budúcnosť.

Poďme sa teda pozrieť na desať najproduktívnejších draftov histórie NHL.

10. 2003

Draft v roku 2003 mal všetko. Fantastických brankárov, potenciálnych členov Siene slávy, hráčov úrovne All-stars. Stačí spomenúť jeden fakt – z 30 volieb prvého kola si až 17 zahralo v Zápase hviezd!

Manažéri klubov NHL vtedy mohli v podstate zatvoriť oči a ukázať na hocikoho z mladých hráčov. Z draftovej „triedy“ 2003 získali Jeff Carter, Marc-Andre Fleury, Dustin Brown, Brent Seabrook, Ryan Getzlaf a Corey Perry dohromady dvanásť majstrovských prsteňov. Center Bostonu Bruins Patrice Bergeron bol draftovaný až v druhom kole, no pochváliť sa môže Stanleyho pohárom a štyrmi Selkeho trofejami.

Potom tu máme Joa Pavelskeho, ktorý nastrieľal vyše 300 gólov, dvojnásobného víťaza Stanleyho pohára Coreyho Crawforda, víťaza Norrisovej trofeje Brenta Burnsa, štvornásobného účastníka All-star zápasov Dustina Byfugliena či viacnásobného kandidáta na Norrisovu trofej Shea Webera.  Všetci z nich navyše stále pokračujú v budovaní svojich kariér a viacerí majú slušné šance dostať sa raz do Siene slávy.

9. 1980

Rozšírenie NHL zvýšilo potrebu získavať väčšie množstvo hráčov a význam draftov tak postupne narastal. V sedemdesiatych rokoch sa ešte objavilo pár slabších draftov, no rok 1980 už priniesol lige poriadnu porciu kvality.

V prvom rade nemožno opomenúť výbery Edmontonu Oilers. Olejári získali dvoch členov Siene slávy Paula Coffeya a Jariho Kurriho. Netreba spomínať, že išlo o dôležité súčiastky zlatej dynastie, ktorá získala pre klub z Alberty päť Stanleyho pohárov. Edmonton navyše v tomto roku draftoval aj brankára Andyho Mooga, ktorý vychytal počas svojej kariéry vyše 300 víťazstiev. Coffey nahromadil ako obranca cez 1500 bodov, získal tri Norrisove trofeje a ďalší pohár pridal v roku 1991 s Pittsburghom. Kurri nastrieľal vyše 600 gólov, získal cez 1300 bodov, ukoristil päť Stanleyho pohárov a zahral si v deviatich Zápasoch hviezd.

Zásahmi do čierneho boli aj ďalšie voľby z prvého kola. Center Denis Savard (Chicago) nazbieral cez 1300 bodov (v roku 1993 získal Stanleyho pohár s Montrealom a od roku 2001 je v Sieni slávy) a obranca Larry Murphy (LA Kings) zapísal svoje meno na Stanleyho pohár štyrikrát (dvakrát s Pittsburghom a dvakrát s Detroitom). Okrem toho nazbieral vyše 900 asistencií.

Králi z Los Angeles si vo štvrtom kole vybrali Bernieho Nichollsa, ktorý nastrieľal cez 400 gólov a získal cez 1200 bodov.


8. 1981

Rok 1980 bol skvelý, no o rok neskôr zažila NHL ešte silnejší prílev talentu. Spomeňme len, že v prvom kole padli mená ako Al MacInnis, Bobby Carpenter, Dale Hawerchuk a Ron Francis. Traja z nich sú v Sieni slávy. Carpenter sa tam síce nedostal, no aj on nastrieľal cez 300 gólov a získal cez 700 bodov. Navyše získal s New Jersey Devils Stanleyho pohár ako hráč v roku 1995 a potom aj ako asistent trénera v rokoch 2000 a 2003.

To však nie je všetko. V prvom kole padlo aj meno Granta Fuhra, čiže brankára zlatej dynastie Edmontonu. Oilers si ho vybrali z celkovej ôsmej priečky. Pripomeňme, že už v roku 1979 získali Olejári Marka Messiera a Glena Andersona. A po prechode Edmontonu z WHA do NHL mali vo svojich radoch aj Wayna Gretzkeho. Toho si plánoval v drafte vybrať klub Colorado Rockies, no Gretzky mal s Oilers platný kontrakt z WHA a vedenia NHL mu umožnilo zotrvať v Alberte. Zlatý tím tak bol po príchode Fuhra kompletný.

A koho ešte ponúkol rok 1981? V druhom kole zaznelo meno Chrisa Cheliosa, ktorý vyhral tri Stanleyho poháre, tri Norrisove trofeje a je členom Siene slávy. Potom tu máme brankára Mika Vernona, ktorý sa z tretieho kola dostal až ku dvom Stanleyho pohárom, Conn Smythe Trophy a William Jennings Trophy. Zaujímavosťou je, že súčasný tréner Vegas Golden Knights Gerard Gallant bol voľbou Detroitu v šiestom kole draftu.


7. 1990

Jednotkou draftu v roku 1990 bol Owen Nolan, ktorého si vybral Quebec Nordiques. Rodák zo Severného Írska nastrieľal cez 400 gólov a zahral si v piatich Zápasoch hviezd.

Dvojkou bol Petr Nedvěd, ktorý získal cez 700 bodov, trojka draftu Keith Primeau sa môže pochváliť vyše 600 bodmi. A potom tu máme muža s poradovým číslom 5 – Jaromíra Jágra. Spomeňme len, že nastrieľal 766 gólov a získal takmer 2000 bodov. Ďalšie jeho úspechy pozná každý, zaujímavosťou však je, že Jágr je jediným stále aktívnym hráčom z draftu 1990.

To však nie je všetko. Obrovskú kvalitu draftu 1990 podčiarkli aj miesta číslo 7 a 8. Čiže obrancovia Darryl Sydor a Derian Hatcher, ktorí priviedli Dallas v roku 1999 k Stanleyho poháru. Hatcher je členom Siene slávy amerického hokeja.

A aby toho nebolo málo, na konci prvého kola nájdeme vyše 500 gólového strelca Keitha Tkachuka a z celkovej 20. priečky si Diabli z New Jersey vybrali Martina Brodeura.

Ani v druhom kole nebola núdza o talent. Doug Weight získal cez 1000 bodov, brankár Felix Potvin odohral niekoľko zápasov Hviezd a Geoff Sanderson nasúkal vyše 300 gólov.

Chris Therien
vytvoril v Philadelphii rekord v počte zápasov, Alexej Žamnov získal vyše 700 zápasov, pričom odohral len niečo vyše 800 zápasov a obranca Sergej Zubov (voľba z piateho kola draftu) získal dva Stanleyho poháre a je druhým najproduktívnejším ruským obrancom histórie (vyše 700 bodov). Počas sezóny 1993-94 zaznamenal na obranne modrej NY Rangers 89 bodov.

A to sme ešte stále nespomenuli Petra Bondru! Washington si ho vyhliadol až v ôsmom kole draftu a to ešte netušil, že slovenský útočník odohral cez 1000 zápasov, nastrieľa vyše 500 gólov a stane sa klubovou legendou Capitals.


Eric Lindros

6. 1991

Začiatok 90-tych rokov dodal do NHL obrovské množstvo talentovaných hráčov z Európy. Veľký podiel mal na tom pád železnej opony a v roku 1991 tak zamierili za oceán Žigmund Pálffy, Martin Ručinský, Alexej Kovalev či Alexej Žitnik. Okrem toho ale napríklad aj Švéd Michael Nylander.

Išlo o nádhernú éru ofenzívneho hokeja. Len v rokoch 1991 až 1993 dokázalo streliť 50 a viac gólov až 18 hráčov. Neuveriteľný počet.

Žitnik s Nylanderom odohrali dohromady takmer 2000 zápasov. Ručinský získal cez 600 bodov a Pálffy bol tristogólovým strelcom. Vo svojich 684 zápasoch v NHL si udržal priemer vyše bodu na zápas (713 bodov)! Kovalev odohral vyše 1300 zápasov a získal cez 1000 bodov. V roku 1994 pomohol Rangers k Stanleyho poháru bilanciou 21 bodov v 23 play-off zápasoch.

A to sme ešte nespomenuli to najlepšie. Až štvorica hráčov z draftu 1991 sa totiž dostala do Siene slávy. Hovoríme o Ericovi Lindrosovi, Petrovi Forsbergovi, Markusovi Näslundovi a štvornásobnému víťazovi Stanleyho pohára Scottovi Niedermayerovi.

A čo taký Glen Murray? Boston si ho vybral z 18. pozície a on neskôr nastrieľal vyše 300 gólov a odohral cez 1000 zápasov.


5. 2005

Rok 2005 bol pre NHL veľmi dôležitý. Do ligy vstúpila silná generácia na čele so Sidom Crosbym. Zámorská profiliga mala za sebou štrajk a poradie draftu tak stanovila lotéria.

Prvé miesto výberu využil na Crosbyho zisk Pittsburgh a získal tak veľkého lídra, ktorý má už teraz na svojom konte cez 400 gólov a 1100 bodov. Tučniakov priviedol k trom Stanleyho pohárom, sám získal dve Conn Smythe Trophy a už teraz je istým budúcim členom Siene slávy.

Okrem neho však vstúpili na scénu aj ďalšie zaujímavé mená. Brankár Jonathan Quick vybojoval pre Los Angeles dva Stanleyho poháre. V ten istý rok však Kings získali aj Anzeho Kopitara, ktorý už vlastní dve Selkeho trofeje a od hranice 300 gólov ho delí desať zásahov.

V treťom kole padlo meno dvojnásobného účastníka Zápasu hviezd, obrancu Krisa Letanga. O 23 miest neskôr ukázali manažéri St. Louis na Bena Bishopa a poslednou voľbou draftu bol Patric Hornqvist (7. kolo, 230. miesto). Neskôr pritom získal s Pittsburghom dva Stanleyho poháre a počas posledných desiatich sezón strelili iba dvakrát menej ako 20 gólov. Nie zle na chlapca z poslednej pozície.

A čo ďalšie mená? V roku 2005 si kluby vybrali aj T. J. Oshieho, Careya Prica, Jamesa Neala, Ryana Reavesa, Paula Stastneho či víťaza Vezinovej trofeje Tuukku Raska.

4. 1984

Rok 1984 bol veru poriadne vydarený. Začnime hráčmi, ktorí možno neboli absolútnymi superhviezdami, no v NHL poriadne zarezonovali. Cliffa Ronninga si vybrali v siedmom kole a v 1137 zápasoch nastrieľal cez 300 gólov a získal cez 800 bodov. Scott Mellanby mal podobné čísla, pričom odohral cez 1400 zápasov. Stephane Richer nastrieľal 421 gólov a v drese Montrealu predviedol dve 50 gólové sezóny. Okrem toho získal dva Stanleyho poháre.

Zaujímavosťou je, že klub LA Kings si vo štvrtom kole vybral Toma Glavina. Ten však na hokej zanevrel a v pozícii hviezdy Atlanta Braves stal sa členom Siene slávy bejzbalu.

Poďme však k menám prvej veľkosti. Mario Lemieux, Luc Robitaille, Brett Hull, Patrick Roy, Eddie Olczyk, Gary Suter a zoznam pokračuje ďalej. Len trojica s prezývkami Super Mario, Lucky Luc a Golden Brett nastrieľala dohromady cez 2000 gólov. Dohromady získali toľko trofejí, že na ich vymenovanie by sme potrebovali pár odstavcov.

Čo je však ešte zaujímavejšie, zatiaľ čo Lemieux bol jednotkou draftu, Hull a Robitaille vstúpili do NHL až zo šiesteho, resp. deviateho kola. V treťom kole padlo meno brankára Patricka Roya – víťaz štyroch Stanleyho pohárov, troch Vezín a troch trofejí Conna Smytha.

Po Lemieuxovi prišli na rad Kirk Muller a Eddie Olczyk, ktorí nastrieľali dohromady 699 gólov. Zo štvrtého miesta si Toronto vybralo obrancu s delovou strelou Ala Iafrata.

V prvom kole sa objavili aj trojnásobný účastník Zápasov hviezd Shayne Corson, či strelec 400 gólov a víťaz Stanleyho pohára s Calgary Gary Roberts. Calderovu trofej získal Gary Suter, ktorý nahromadil v pozícii obrancu cez 800 bodov.

3. 1988

Rok 1988 znamenal prelom z pohľadu amerického hokeja. Do NHL vstúpili až traja z historicky najlepšej desiatky amerických strelcov. Najväčším z nich bol Mike Modano, ktorý bol prvou voľbou Minnesoty North Stars a v roku 1999 doviedol Dallas k Stanleyho poháru. Počas svojej kariéry nastrieľal cez 500 gólov a získal cez 1300 bodov.

O sedem pozícií neskôr zaznelo z úst GM Chicaga meno Jeremyho Roenicka. So ziskom 1216 bodov je v poradí amerických hráčov na treťom mieste rebríčka za Modanom a Philom Housleyom.

Tony Amonte
? Jazdci z New Yorku si ho vybrali až vo štvrtom kole, no neskôr zažil krásne roky v Chicagu, odohral vyše 1000 zápasov a nastrieľal 416 gólov.

Pokračujeme ďalej. V roku 1988 prešli draftom aj člen Siene slávy Rob Blake, slávny útočník Joe Juneau a z 234. pozície aj Claude Lapointe. Nezabudnime na Alexa Mogiľného, ktorý nastrieľal 473 gólov.

Mogiľnyj sa mohol stať najlepším nováčikom, no to by nesmelo v roku 1988 padnúť aj meno Teemu Selänne! Klub Winipeg Jets ho získal z desiatej pozície a fínsky blesk nastrieľal vo svojej nováčikovskej sezóne neuveriteľných 76 gólov.

V tomto drafte sa zrodili aj kariéry bitkára Tie Domiho, vodcu Vancouveru Trevora Lindena, 577-gólového strelca a päťnásobného víťaza Stanleyho pohára Marka Recchiho či člena Siene slávy Roda Brind´Amoura.

2. 1997

V roku 1997 pribudli do NHL Joe Thornton, nestarnúci Patrick Marleau, či náš 500 gólový strelec Marián Hossa. Rovnako tak však aj brankár Roberto Luongo, ktorý už nahromadil vyše 500 víťazstiev, 76 shutoutov a v roku 2011 získal Jenningsovu trofej.

V prvom kole si kluby vybrali aj Brendana Morrowa, Jasona Chimeru a 750-bodového Olliho Jokinena. 

A to sme ešte nespomenuli Briana Campbella, ktorý sa dostal do NHL až cez šieste kolo, no zahral si v štyroch Zápasoch hviezd a v roku 2010 pomohol Chicagu k Stanleyho poháru.

1. 1979

V roku 1979 debutoval v zostave Edmontonu Oilers Wayne Gretzky, no ako sme už spomenuli, najlepší hráč histórie neprešiel draftom a do NHL sa posunul s tímom Olejárov priamo z WHA. Aj samotný draft 1979 však ponúkol neuveriteľnú kvalitu.

Z 21 volieb prvého kola získala vyše 1000 bodov až štvorica hráčov (Mike Gartner, Ray Bourque, Brian Propp a Michel Goulet). Ďalších dvanásť hráčov odohralo minimálne 1000 zápasov. Slávneho Kevina Lowea si Edmonton vybral až z 21. priečky. Neskôr získal päť pohárov s Oilers a ďalší pridal v roku 1994 s NY Rangers.

A ideme do druhého kola draftu. Neal Broten získal vyše 900 bodov v 1000 zápasoch. Dale Hunter prekonal tisícbodovú hranicu a Dave Christian nahromadil takmer 800 bodov. K osemstozápasovej hranici sa priblížil Lindy Ruff, ktorý sa potom preslávil ako tréner Buffala a center Billy Carroll získal štyri Stanleyho poháre (tri s Islanders a štvrtý s Edmontonom).

V treťom kole získal Edmonton jednu z najväčších legiend svetového hokeja – Marka Messiera. Spoločnosť mu však v tomto kole robil aj center Guy Carbonneau, ktorý nazbieral cez 600 bodov a získal tri Selkeho trofeje. Okrem toho pomohol ku dvom Stanleyho pohárom Montrealu a k jednému Dallasu.

Vo štvrtom kole si Detroit vybral Johna Ogrodnicka, ktorý nastrieľal cez 400 gólov a získal 827 bodov. Parádny draft Edmontonu skompletizovala voľba Glenna Andersona vo štvrtom kole (šesťnásobný víťaz Stanleyho pohára).

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk