Hokej.sk Hokej.sk

Z indiánskej rezervácie na hokejový Olymp
zdroj:

Z indiánskej rezervácie na hokejový Olymp

Nikdy nepatril medzi hviezdy prvej kategórie. Jeho plagáty nemali v Staples Centre taký priestor ako bannery spoluhráčov Jonathana Quicka, Drewa Doughtyho, Anžeho Kopitara či Mariána Gáboríka, no na dvoch majstrovských tituloch Los Angeles mal nesporné zásluhy.

King kráľom

Dwight King nezapadol do tímu Kings iba svojim priezviskom. Počas siedmich sezón v Kalifornii nastrieľal vyše 50 gólov v základnej časti, no jeho chvíle prichádzali v play-off. Pri prvej majstrovskej jazde Kráľov v roku 2012 skóroval vo vyraďovacej časti päťkrát, o dva roky neskôr pridal tri dôležité presné zásahy. V druhom finálovom súboji proti New Yorku Rangers strelil na začiatku tretej tretiny kontaktný gól na 3:4, ktorým naštartoval veľký obrat svojho tímu. Na 4:4 vtedy vyrovnával Marián Gáborík a po góle Dustina Browna v druhom predĺžení sa ujali hráči LA v sérii vedenia 2:0. 


„Boli to najkrajšie chvíle mojej kariéry,“ spomína pre hokej.sk 29-ročný Kanaďan, ktorého môžu slovenskí fanúšikovia v týchto dňoch sledovať v drese rakúskeho Grazu v rámci zvolenského Memoriálu Pavla Zábojníka. „Nie každý hokejista má to šťastie, vyhrať najdôležitejšiu trofej hokejového sveta. A mne sa to podarilo dvakrát. Som za to veľmi vďačný. Tie spomienky mi už z hlavy nevymaže nikto.“

Pri návrate do roku 2014 nemôže zabudnúť na svojho slovenského spoluhráča Mariána Gáboríka „V dôležitých fázach sezóny potrebujete veľké góly. A práve také nám vtedy dodal. Niet pochýb, v tom play-off patril medzi hlavné hviezdy,“ upozornil King na 14 gólov trenčianskeho snipera z pamätného play-off, na konci ktorého bola druhá majstrovská oslava v uliciach mesta anjelov. „Gabby je neskutočný hráč a jeho bohatá kariéra hovorí sama za seba. Nazval by som ho pravým kanonierom. Okrem toho je to však aj veľmi milý chalan a ja o ňom môžem hovoriť len v dobrom.“


Z rezervácie k Stanleyho poháru

Hokejový príbeh Mariána Gáboríka je inšpiratívny, no v prípade Kinga to platí dvojnásobne. Ako chlapec totiž vyrastal v prostredí kanadskej indiánskej rezervácie a bol súčasťou jediného kanadského hokejového programu zameraného na potomkov pôvodného obyvateľstva. Pravda, hokej nikdy nepatril medzi typické indiánske športy a tím Beardy´s Blackhawks založený v rezervácii tak tvorili zástupcovia tejto minority len z polovice. 


Najďalej z nich to dotiahol práve Dwight a na svoje korene nikdy nezabudol. Keď sa mu podarilo získať Stanleyho pohár v rokoch 2012 a 2014, priniesol ho v oboch prípadoch do rodného mestečka Meadow Lake v Saskatchewane.

„Pochádzam z malého mesta so šiestimi tisíckami obyvateľov. Môj úspech bol preto úspechom celej našej komunity,“
zdôrazňuje King. „Teraz už môžem s hrdosťou povedať, že Stanleyho pohár bol v Meadow Lake až trikrát. Ešte predo mnou ho tam totiž raz priniesol Jeff Friesen (v roku 2003 uspel s New Jersey, pozn. red).“

Prítomnosť cennej trofeje v rodnom meste si Dwight vychutnával s manželkou Lauren a dcérou Grace. Svet však obletela predovšetkým fotka s pánom odetým v drese Kings a indiánskou operenou čelenkou na hlave.

„Áno, bol to pekný moment. Tým pánom bol môj strýko Jim Norman, ktorý bol šéfom indiánskej rezervácie v Meadow Lake,“
prezradil nám hokejista, ktorý vyrastal v skromných podmienkach. Jeho mama Donna je sekretárkou a otec Dwayne vodičom nákladného auta. On sám však dokázal, že aj chlapec zo zdanlivo nehokejového prostredia to môže dotiahnuť až na samotný vrchol.

Návrat na Slovensko po dvanástich rokoch

Ľady NHL brázdil celkovo sedem sezón a takmer celý čas bol verný klubu, ktorý ho v roku 2007 draftoval zo štvrtého kola. Výnimku predstavovalo 23 zápasov, ktoré odohral po výmene do Montrealu Canadiens v roku 2017. Vlaňajší ročník strávil v ruskom Jekaterinburgu a vo štvrtok absolvoval proti Banskej Bystrici zápasovú premiéru v drese rakúskeho Grazu.

„Po roku v Rusku som chcel zmeniť pôsobisko a agent mi predostrel niekoľko ponúk. Keď som si ich zvážil, tak som dospel k presvedčeniu, že Rakúsko je pre mňa atraktívnou výzvou,
“ okomentoval zmenu svojho pôsobiska Dwight King. 


A práve vďaka tomuto rozhodnutiu si ho môžu momentálne užívať aj fanúšikovia na Slovensku. Ako nám však kanadský útočník prezradil, nejde o jeho prvú návštevu krajiny pod Tatrami.

„Na Slovensku som bol už ako sedemnásťročný a to v rámci turnaja Memoriál Ivana Hlinku v Piešťanoch. Odvtedy som tu však nebol a musím povedať, že si to celkom užívam. Takéto letné turnaje sú príjemné. Môžeme vďaka nim spoznať nové krajiny, nové mestá a aj súperov z iných líg. Ja osobne to navyše využívam aj na lepšie spoznanie sa s novými spoluhráčmi
,“ dodal pre hokej.sk dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára Dwight King.

Banská Bystrica - Graz - Memoriál P Zábojníka (92 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Los Angeles Kings

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk