HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Nezlomný bojovník je späť. Lušňák: Nechcem byť do počtu, chcem byť lídrom!
zdroj: jäzva

Nezlomný bojovník je späť. Lušňák: Nechcem byť do počtu, chcem byť lídrom!

Začiatkom roka 2017 si užíval hokejovú pohodu. V základnej časti KHL odohral v drese Slovana Bratislava 60 zápasov a sezónu si predĺžil v play-off slovenskej Tipsport ligy ako hráč Zvolena. Nasledovať mala účasť na tretích majstrovstvách sveta a predĺženie kontraktu s „belasými“. Stačil však jeden moment a všetko bolo inak.

Nešťastná nehoda, ťažké zranenie hlavy, silný otras mozgu a nevyhnutný zdĺhavý proces liečby. Dvadsaťdeväťročný krídelník Patrik Lušňák si prešiel náročným obdobím, no ako sám hovorí – čo ťa nezabije, to ťa posilní.

Piešťanský odchovanec potvrdil povesť bojovníka, ktorého len tak niečo nepoloží. Po nútenom oddychu sa zodvihol z pohovky, pustil sa do tvrdej práce a vo štvrtok odohral za Zvolen svoj prvý zápas po úraze. Ba čo viac, Lušňáka bol v súboji proti Klagenfurtu plný ľad a dokonca sa zapísal aj do listiny strelcov. 


Patrik, vraciate sa do hokejového kolotoča. Ako sa momentálne cítite po zdravotnej stránke?

Patrik Lušňák
: Cítim sa dobre, aj keď to určite nie je jednoduché. Stál som vyše roka a na ľade som len druhý týždeň. Na tréningoch sa však všetko ukazuje v poriadku a sám som zvedavý na to, čo ukážu ďalšie zápasy.

Nohy vládzu, pľúca stíhajú?


Priznám sa, že prvý týždeň na korčuliach bol pre nohy dosť bolestivý. Mám za sebou letnú prípravu, ale na ľade je to samozrejme iné. Je to iný pohyb, ale už som sa do toho dostal. Momentálne sa teda nesťažujem.

Herná prestávka bola vo vašom prípade naozaj dlhá. Mohli ste počas pauzy trénovať? Čo hlava dovolila a čo nie?


Až do decembra so nemohol robiť nič. Ležal som doma na gauči. Po novom roku som začal s bicyklom, od februára som pridal posilňovňu a postupne som si pridával váhy. Od momentu, kedy sme sa dohodli so Zvolenom, som už trénoval naplno.

Nakoľko ťažký bol tento rok po psychickej stránke?

Zo začiatku som to nebral nejako tragicky a vnímal som to tak, že si aspoň od hokeja trochu oddýchnem. Mal som ho totiž plné trúbky. Počas posledných šiestich rokov som mal totiž maximálne dvojtýždňový oddych. Mal som toho fakt dosť. Táto prestávka mi teda pomohla oddýchnuť si a teraz už opäť nehrám zápasy preto, že musím, ale preto, že sa na hokej teším.

Užívate si momentálne hokej viac ako predtým?


Áno, hlavne sa na to veľmi teším. Proti Klagenfurtu som nastúpil po roku a pol a veľmi som sa na to tešil. Hlavne však ide o to, aby ma zápasy preverili a aby som sa uistil, že je to v poriadku. Ak bude všetko okej a neobjavia sa problémy, tak môžem podpísať zmluvu.

Čo vám najviac pomáhalo udržiavať sa v pozitívnej nálade?


Jednoznačne celá moja rodina. Najviac ma podporovali otec, mama a priateľka. Pomáhali mi po psychickej stránke, či s vybavovaním lekárov. Veľkú podporu som však cítil aj zo strany ďalších blízkych a kamarátov.

Ostali vám po úraze nejaké následky?


Hlava je už v poriadku, ale limitovaný je sluch. Približne dva, tri mesiace po nehode sa veci dávali do normálu a zrazu som večer okolo ôsmej prestal z ničoho nič počuť. Vrátilo sa to do stavu, ktorý som mal tesne po nehode a ani doktori nevedia, prečo je tomu tak. Vraj mám čakať a časom sa to možno zlepší. Robiť sa s tým vraj nedá nič.

Nakoľko ste teda limitovaný po sluchovej stránke?

Na pravé ucho hlas normálne nepočujem, na ľavé áno. V uchu mám preto strojček, ktorý mi pomáha lepšie rozumieť ľuďom, ktorí sú ďalej odo mňa. Aby som sa nemusel pozerať na ich ústa a čítať z nich, čo mi vravia. Už som si na to zvykol.

Ako vás prijali spoluhráči vo Zvolene?


V pohode. Ja som tu už predtým hral, keď som sem prišiel zo Slovana na play-off. Viacerých chalanov preto poznám a základ kádra je rovnaký. Pribudlo pár chalanov, ale funguje to bez problémov.

Čo očakávate od seba vy sám?


Ak podpíšem zmluvu, tak chceme byť lídrom mužstva. Chcem pomáhať k víťazstvám a vo Zvolene nechcem byť len do počtu. Jednoznačne chcem pokračovať v tom, čo som hral doteraz.
Máte stanovené nejaké méty? Myslíte na návrat do reprezentácie?


Stanovenie takýchto cieľov som teraz vynechal. Ja teraz nemyslím na reprezentáciu či KHL. Chcem hrať svoju hru a uvidíme, čo to prinesie. Ak by som si svojim výkonmi reprezentáciu zaslúžil, tak určite nepoviem nie. Potešilo by ma to, ale ja teraz musím ísť krok po kroku.

Vašim švagrom je Miroslav Zálešák, ktorý je skautom Colorada. Nemotivoval vás v rámci návratu, že ak budú výkony v poriadku, tak vás potlačí do NHL?


Chacha, tak to určite nie. Mal ma v hľadáčiku, ale keď v Colorade zistili, že sme rodina, tak mu to stopli. V tomto mi už teda Mirko nepomôže.


Ako vôbec vnímate fakt, že získal takúto zaujímavú prácu?

Je to super a teším sa aj za neho. Viem, že ho to veľmi baví. Možno ho to dokonca baví viac, ako časy, keď hrával hokej. Stále je na nejakých tripoch, odvádza kvalitnú prácu a v Colorade mu to dávajú najavo.

Na záver sa opýtame na zvolenské ciele. Ako vysoko môže HKM rúbať v tejto sezóne?


Skladá sa tu veľmi silný tím a cieľom je jednoznačne finále! Mužstvo je totiž naozaj výborné a v každej päťke je nejaké zvučné meno. Na papieri je to super, ale základom bude, aby sme všetci pracovali pre tím.

Memoriál Zábojníka - Zvolen vs. Klagenfurt (64 obrázkov v galérii)

Najnovšie z klubu: Zvolen

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk