HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Posledný zápas Davida Všetečku naplnil bardejovský štadión nostalgiou a spomienkami
zdroj: jäzva

Posledný zápas Davida Všetečku naplnil bardejovský štadión nostalgiou a spomienkami

Rozlúčkové zápasy hrávajú hokejisti spravidla na štadiónoch, ktorým zasvätili kariéru a divákov na nich tešili roky rokúce. Český obranca David Všetečka si korčule naposledy vyzul v šatni, ktorú obýval iba jednu kompletnú sezónu. Aj to však stačilo, aby mu učarovalo mesto na Hornom Šariši. Mesto vzdialené na míle od rodného Písku.

„Bardejov mi prirástol k srdcu a je to môj druhý domov. Prečo? To vlastne ani neviem,“ krútil hlavou dojatý český obranca, ktorý odohral v sobotu večer v Bardejove svoj posledný zápas kariéry. „Sú tu jednoducho takí ľudia, že klobúk dole. Mierumilovní, priateľskí. Aj preto som sa rozhodol zostať tu a prijať trénerskú ponuku.“

V drese Bardejova odohral Všetečka sezónu 2015-16 a v minulom ročníku si k Topli opäť odskočil z prvoligovej Spišskej Novej Vsi. A keď sa vo veku 38 rokov rozhodol skoncovať s každodennou drinou, rozhodol sa tak urobiť práve ako hráč Šarišanov. V rámci exhibičného zápasu medzi Tímom Všeťa a Bardejovskými majstrami sa divákom po rokoch predstavili strojcovia pamätného prvoligového hetriku dnes už zaniknutej značky HC 46 Bemaco. Tí Všetečkovi svorne salutovali a prezentovali rešpekt pred jeho kariérou. Tá možno nemala parametre kariér Jágra či Šatana, no tí, ktorí ho poznali, oceňovali jeho ľudskosť a pracovitosť. 


„Prišiel som sem aj s dcérou a priateľkou, pretože pozvánku Davida som nemohol odmietnuť. Hral som s ním dva roky a ako spoluhráča i človeka si ho veľmi vážim. Spomínam si na to, ako prišiel do Senice a ako na sebe drel. Potvrdzoval to aj v Bardejove a pracoval na sebe až do konca sezóny. Nerád prehrával a takých hráčov si ja veľmi vážim,“ vyslovil sa na adresu Davida Všetečku útočník Martin Kalináč a to, že Všetečka si dokázal získať spoluhráčov aj v relatívne krátkom čase, potvrdil i obranca Miroslav Vantroba. „Odohrali sme spolu jednu výbornú sezónu v Spišskej Novej Vsi, kam som sa vtedy vrátil domov po rokoch. Bol to výborný hráč a neviem, prečo sa rozhodol skončiť. Tie najlepšie roky má totiž ešte len pred sebou. Verím, že pomôže rozbehnúť hokej v Bardejove a vráti ho tam, kam patrí.“Všetečka totiž Bardejov neopúšťa. Na severovýchode Slovenska zapustil korene a našiel tam ľudí, ktorých nechce opustiť. Aj preto zorganizoval rozlúčkový zápas, ktorého hlavným motívom bola finančná pomoc chorému otcovi jedného z bardejovských hráčov. Keď mu po stretnutí odovzdával plnú pokladničku a symbolický šek od predstaviteľov domáceho klubu, tlačili sa mu slzy do očí.

„Teraz vo mne prevládajú emócie, ale keď prídem domov, tak budem spokojný. Viem, že to raz muselo prísť a som vďačný za takúto rozlúčku. Som hrdý na celú svoju kariéru, pretože všetko som si vydrel svojou prácou. Toto už bola hlavne šou pre divákov,“
konštatoval Všetečka zovretým hrdlom.

Jedno je isté, ak má Bardejov oprášiť zašlú slávu, potrebuje mať vo svojich radoch práve takýchto srdciarov. Možno práve vďaka jeho rozhodnutiu zostať si diváci pri Topli jedného dňa opäť užijú prvoligové boje. „Bol by som za to veľmi rád, ale čaká nás beh na dlhú trať. Len tvrdá práca nás dostane niekam nahor. Základom bude pokora a poctivá robota.“

Rozlúčka Davida Všetečku (98 obrázkov v galérii)

Nostalgiou bola v sobotu večer bardejovská hala priam presiaknutá. Ani sa veriť nechcelo, že štadión, ktorý zažil v rokoch 2012 až 2014 tri majstrovské oslavy v rade a ešte na jar roku 2016 sa tam zvádzali neúprosné barážové súboje o extraligu, dnes hostí iba účastníkov najnižšej druhej ligy.

Celkovo sa mi zdá, že šport sa postupne presúva na západ. Svoje robia finančná situácia i zákon o športe. Toto je výsledok politiky v tomto štáte,“ povzdychol si tréner dvoch zlatých tímov Bardejova Anton Tomko. „V iných krajinách sa investujú peniaze do športu, u nás to vyzerá takto. Ako Prešovčan som napríklad veľmi sklamaný z toho, čo sa teraz stalo v Prešove. Určite sa dalo nájsť aj lepšie východisko, ako odchod do Zvolena. To je iba oblbovanie ľudí s tým, že zachránili hokej v Prešove. V Prešove sa však hokej hrať nebude!“


Núdzové riešenie v prešovskom hokeji by malo byť iba dočasné (kým nebude zrekonštruovaná hala), no dnes ešte nikto nevie, či nepostihne „Tučniakov“ rovnaký osud ako klub z neďalekého Bardejova. Hokej na Šariši už veru zažil výrazne lepšie časy. Časy, počas ktorých sa prvoligoví súperi pred cestami na východ triasli. Raz tam napríklad pricestovali Topoľčany s bandaskou vína, ktoré už počas tretej tretiny popíjali z fliaš na iontové nápoje. Vopred totiž vedeli, že na bardejovskom ľade veľa vody nenamútia a tak si to aspoň užijú bez stresu.

„Spomienky sú to krásne. Mám podiel na dvoch majstrovských vlajkách na tomto štadióne a som na to hrdý,“ zdôraznil Tomko. „Teší ma, že som po rokoch stretol chlapcov, ktorých som tu trénoval a teraz už spomíname len na pekné chvíle, ktoré sme spolu zažili.

Základom bardejovského úspechu boli podmienky, ktoré v tom čase vytváral manažér klubu Andrej Gmitter. 


„Na východ sa hráčom možno nechcelo, ale v Bardejove všetko fungovalo. Pojem meškajúca výplata tu neexistoval. Preto sme radi chodili aj hráči z iných končín Slovenska. Nemali sme tu nasľubované hory-doly, ale všetko bolo vždy vyplatené načas. Škoda, že ľudí zapálených pre šport stále ubúda,
“ podotkol Anton Tomko, podľa ktorého chýbalo málo a bardejovský príbeh mohol mať úplne iné pokračovanie. „Stačilo“ uspieť v jednej z viacerých baráží. „Pamätám si na zápas s Martinom, kde sme vyhrávali po dvoch tretinách o dva góly a napokon sme prehrali na trestné strieľania. Martin sa zachránil a my sme ostali v prvej lige. Skvelú baráž sme aj proti Piešťanom a Novým Zámkom. Hrali sme výborný, útočný hokej a aj vtedy chýbal kúsok šťastia. Možno pár využitých šancí a Bardejov by bol extraligový."

„Keď si na to spomeniem, tak mám zimomriavky,“ pridáva svoje spomienky na Bardejov Martin Kalináč. Dvadsaťšesťročný útočník prišiel na Horný Šariš v sezóne 2015-16, kedy patril medzi absolútne hviezdy prvej ligy. V 38 zápasoch základnej časti vtedy nazbieral 46 kanadských bodov. „Je možno prekvapujúce, že chlapec z Bratislavy tu zažil taký prekrásny rok. Ja som si to tu zamiloval, splodil som tu dcéru a je mi naozaj ľúto, že to v Bardejove dopadlo takto. Na druhej strane, každý koniec je nový začiatok. Nič nie je stratené a verím, že možno aj vďaka Dávidovi prídu krajšie časy bardejovského hokeja. Je mi však jasné, že robiť momentálne šport na Slovensku a obzvlášť v takomto regióne, musí byť veľmi ťažké.“

Matúš Andreanin
jäzva (jäzva)

Emócie v sobotu lomcovali aj jedným zo základných stavebných kameňov zlatého hetriku – brankárom Matúšom Andreaninom. Populárny „Ander“ si v pamäti oprášil spomienky na chvíle, kedy bavil divákov pozápasovými víťaznými kotrmelcami.

„Sú to krásne spomienky a ak si ich pripustím, tak mi ide do plaču. Zažil som tu veľa skvelých rokov a som rád, že sme to ľuďom trošku pripomenuli. Určite je to nostalgia, obzvlášť ak sa pozrieme na to, kde je bardejovský hokej teraz. Škoda toho, ale život prináša aj horšie momenty. Raz ste hore, raz dole,
“ potláčal len s ťažkosťou slzy na krajíčku brankár, ktorý strážil klietku HC 46 takmer sedem sezón.

Tajomstvo zlatej éry bolo podľa neho jednoduché. „Mali sme v prvom rade super partiu. Držali sme pohromade a káder sa obmieňal minimálne. Trikrát sme vyhrali ligu a škoda len, že sme sa nedostali do extraligy. Tie úspechy nám však nikto nevezme, pretože boli spojené s obrovskou radosťou.“Bardejovskí diváci sa tešili, že im po rokoch predvedie svoj slávny kotrmelec. Dvadsaťdeväťročný rodák z Humenného sa však tentoraz do bránky nepostavil a na striedačke plnil iba rolu asistenta trénera Tomka.

Odkedy som v roku 2016 prestal hrať hokej, tak už nemám ani výstroj. Skončil som spoločne s bardejovským prvoligovým hokejom. Na ľade som už nebol veľmi dlho a momentálne si užívam hokejový dôchodok. Rodičia podnikajú a chodím teda normálne do práce. Hokejové spomienky človeka stále mátajú, ale to je už za mnou,“ dodal pre hokej.sk strojca zlatého bardejovského hetriku Matúš Andreanin.

A ako dopadol posledný zápas Davida Všetečku? Presne podľa dokonalého scenára rozlúčkových súbojov v ňom diváci sledovali remízu 10:10, aby napokon v sérii samostatných nájazdov rozhodol hlavný hrdina večera – 38-ročný český obranca adoptovaný Bardejovom.

Najnovšie z klubu: Bardejov

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 1. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk