HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Na Tipsport ligu najskôr do Maďarska. Lintner: Nie je nefér, ak vypadne ôsmy tím tabuľky
zdroj: TASR

Na Tipsport ligu najskôr do Maďarska. Lintner: Nie je nefér, ak vypadne ôsmy tím tabuľky

Slovenský hokej na klubovej úrovni opäť ožíva, v piatok a z veľkej časti v nedeľu odštartujú úvodné dve kolá najvyššej súťaže. Najväčšou novinkou je vstup dvoch maďarských celkov MAC Budapešť a DVTK Jegesmedvék z mesta Miškovec.

Rozšírením súťaže sa mení hrací formát, príde k úprave niektorých pravidiel a chystá sa aj viacero marketingových projektov. Pred víkendom sme sa stretli na predsezónnej tlačovej konferencii s Richardom Lintnerom, riaditeľom spoločnosti Pro-hokej, ktorá je riadiacou organizáciou najvyššej súťaže a rozobrali s ním najaktuálnejšie témy a zmeny v Tipsport lige pre dvadsiatou šiestou sezónu.

Na čo sa môžu fanúšikovia slovenského ligového hokeja tešiť v nasledujúcom ročníku?
Richard Lintner: 
„Počas leta sme si prešli s klubmi i partnermi náročnými prípravami, spravilo sa naozaj veľa práce a opäť chystáme niekoľko noviniek. Som rád, že vchádzame už do druhej sezóny Fantasy ligy, hoci do úvodného ročníka sme vstupovali len s malou dušičkou. Napokon sa však zapojilo viac ako dvadsaťtisíc aktívnych hráčov, preto sme si teraz už istí úspechom tohto formátu. Investovali sme do tejto súťaže ešte viac energie, vďaka čomu si hráči za získané body budú môcť zaobstarať ligové suveníry, ktoré sú inak nepredajné. Po roku sa tiež vracia Zlatá prilba a keďže si naši fanúšikovia už zvykli využívať našu mobilnú aplikáciu na hľadanie informácií, budú sa prostredníctvom nej teraz môcť zapojiť aj do hlasovania v ankete o najkrajší gól mesiaca. V tretej sezóne po sebe budú v predaji tiež hokejové kartičky, ku ktorým chystáme aj špeciálnu sériu.

V neposlednom rade samostatnou témou bude prvý zápas pod holým nebom, tzv. Winter Classic, na Slovensku. Môžem prezradiť, že aktuálne počítame s dátumami 2. až 3. február a nebude to iba o jednom dueli. K tejto téme však bude organizovaná samostatná tlačová konferencia na konci októbra, kde zverejníme viac informácií. Program bude veľmi zaujímavý a možno prinesie aj určitý formát All-Stars.“

Do Tipsport ligy premiérovo vstupujú dva maďarské tímy. Na čo sa majú diváci pripraviť zo športovej stránky?
„Tým, že sa liga dostáva za hranice Slovenska, dostáva oveľa vzácnejší punc a pre fanúšikov sa prichystá opäť o niečo zaujímavejšie a vzrušujúcejšie divadlo na hokejových štadiónoch. Tým sa prirodzene mení aj formát najvyššej súťaže, ktorého základnú časť bude tvoriť 55 kôl a štvrťfinále play-off je naplánované na 9. marca.

Vzhľadom na počet dvanástich účastníkov sme dostali priestor vložiť do nášho formátu prvok, ktorý využívajú aj v Česku či nadnárodnej EBEL, a teda kvalifikáciu o play-off. Do nej sa zapoja tímy umiestnené na 7. až 10. mieste po základnej časti, hrať sa bude systémom 7. proti 10. a 8. proti 9., na tri víťazné zápasy z piatich možných. Termín kvalifikácie je 1. až 7. marec.

V tomto zmysle sme zmenili tiež formát play-out, hoci bol veľmi populárny najmä medzi fanúšikmi z nižšej súťaže, no z pohľadu logiky i organizácie sa vraciame späť do formátu baráže. V nej sa stretne víťaz play-off prvej ligy s najhoršie umiestneným slovenským tímom po základnej časti Tipsport ligy. Baráž sa odohrá v termínoch 12. – 23. marec.“

Pokiaľ správne počítame, tak ak kvalifikáciu o postup do play-off prehrá siedmy a ôsmy tím, pričom na jedenástom a dvanástom skončia maďarské celky, tak aj tím z ôsmeho miesta sa môže napokon dostať do baráže o zotrvanie, prípadne vypadnúť do nižšej súťaže. Nie je to nefér?
„Áno, počítate správne, teoreticky táto situácia nastať môže. Všetci s tým rátajú, aj keď to považujem len za hypotetickú konštrukciu a verím, že nič také nenastane. V tomto prípade by som avšak určite nehovoril o neférovosti. Pravidlá sú vopred jasne stanovené. Keďže je to dopredu deklarované, prípadne, ak by táto situácia nastala, bude to fér a v rámci pravidiel.“

Za posledných päť rokov sa podarilo dvakrát triumfovať Košiciam i Banskej Bystrici, raz Nitre a Zvolenu, minulý ročník boli blízko k titulu Trenčania. Dá sa odhadnúť favorit na tohtoročný titul?
„Pri pohľade na vývoj kádrov a súpisiek môžeme povedať, že Tipsport liga smeruje opäť k vyššej športovej kvalite a vyrovnanosti. Zdá sa, že špička tabuľky sa rozširuje a reálnych favoritov na finále je každým rokom viac a viac. Každý rok sú očakávania väčšie, čo cítiť aj na prístupe jednotlivých tímov. Očakávam napínavú bitku o Dzurillov pohár.

Ak sa rozprávame o putovnom pohári pre víťaza základnej časti, ktorého podobu prvý raz získala pred rokom Nitra a ktorý doteraz nemal svoje meno, prešli sme viacerými debatami, pri ktorých sme hľadali toho najlepšie nositeľa. V rámci spojenia identity, veľkej osobnosti a športovca, sme sa rozhodli pre bývalého prezidenta zväzu Dušana Pašeka. Ten v záverečnom hlasovaní jednoznačne zvíťazil šiestimi hlasmi voči ostatným.

Chcem ešte ozrejmiť jednu vec, a to účastníka Ligy majstrov. Napriek tomu, že sa celá sezóna bude niesť heslom ‚Hokej bez hraníc‘, keďže ide o súťaž založenú na partnerstve s IIHF, pravidlá sú už teraz jednoznačne stanovené. Právo účasti bude mať majster Slovenska, a teda slovenský klub.“

Na akých zápasoch začnete úvodný víkend ligy vy osobne?
„Tým, že začíname v piatok prvýkrát v zahraničí v Budapešti a v nedeľu zase v Miškovci, tak plánujem aj s tímom ľudí navštíviť práve tieto dva zápasy, nakoľko pôjde o premiérové ligové zápasy mimo Slovenska. Bude to prospešné aj z pohľadu dohliadnutia na organizačnú stránku stretnutia, aby som prípadne mohol napomôcť k plynulému a bezproblémovému priebehu. Štyri mesiace sme pracovali na tom, aby bolo po technickej i legislatívnej stránke všetko pripravené. Stálo to veľa práce i času, ale myslím si, že môžem povedať – sme pripravení!“

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk