HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Desať otázok pred štartom tipsportligovej sezóny 2018-19
zdroj: jäzva

Desať otázok pred štartom tipsportligovej sezóny 2018-19

Kolotoč prípravných zápasov sa dokrútil, Banská Bystrica má za sebou štyri zápasy v Lige majstrov a kluboví manažéri vyskladali s väčšími či menšími problémami kádre pre novú sezónu. Väčšine z nich sa v tomto úsilí darilo veľmi dobre a črtá sa jedna z najvyrovnanejších sezón histórie. Na čo všetko sme v súvislosti s novým ročníkom Tipsport ligy zvedaví?

  1. Obstoja maďarské kluby v slovenskej konkurencii?

Hlavnou novinkou aktuálnej sezóny je historický vstup dvoch zahraničných klubov do našej extraligy. Tímy z Budapešti a Miškovca síce nemôžu získať titul majstra Slovenska, no môžu vyhrať prestížny Dzurillov pohár. V tejto chvíli sa môžeme iba domnievať, či môžu Maďari mútiť vodu na najvyšších poschodiach tabuľky našej ligy. Podľa nás sa tak nestane a prvú polovicu tabuľky by mali obhospodarovať posilnení favoriti súťaže. Na druhej strane si však nemyslíme ani to, že MAC a DVTK budú iba fackovacími panákmi. Predovšetkým na ich ľadoch sa bude hrať súperom naozaj ťažko.

2. Zavŕšia "barani" zlatý hetrik?

Banská Bystrica dokázala úspešnej obhájiť majstrovský titul a to i napriek tomu, že pred minulou sezónou výrazne obmenila zlatý káder. Teraz sa situácia opakuje a mužstvo je opäť prešpikované novými tvárami. Výraznou zmenou je aj príchod kanadského trénera Dana Cemana, ktorý prevzal štafetu po Vladimírovi Országhovi. Dokáže doviesť "baranov" do zlatého košiara aj do tretice? Pripomeňme, že doposiaľ jediný zlatý hetrik predviedli v rokoch 2009 až 2011 Košice.

3. Pokrstí Dukla nové logo majstrovským šampanským?

V predošlej sezóne ostali hokejisti Dukly Trenčín tesne pod vrcholom. Vo finále nestačili na Banskú Bystricu, no pod Čákovým hradom ožili slávne časy a tribúny praskali vo švíkoch. A situácia pred novou sezónou vyzerá ešte optimistickejšie. Peter Oremus môže počítať so zotrvaním všetkých hlavných opôr strieborného tímu a k nim navyše pribudli ostrieľaní útočníci Milan Bartovič a Mário Bližňák. Toto veru vyzerá pre Duklu veľmi nádejne!

 4. Dokáže Nitra zaplátať ofenzívnu dieru?

Sila Nitry tkvela vždy v útoku. Z kádra však v lete odišli Tomáš Mikúš, Matej Paulovič i Michal Krištof. Teda tri najväčšie útočné zbrane, ktoré nazbierali v predošlej sezóne dohromady 142 kanadských bodov. Zaplátať takúto ofenzívnu dieru nebude jednoduché. Zabrať musia legionári Jesse Mychan, Lane Scheidl a Dylan Richard, no a veľa sa sľubuje od návratu talentovaného Samuela Bučeka. Práve on by mohol po návrate zo zámoria napodobniť príbeh Michala Krištofa, ktorý sa vrátil do Nitry pred dvomi rokmi z fínskej Mestis ligy a dnes už zarezáva v Oulu.

5. Kto prevezme štafetu po Coffmanovi?

Americký útočník Tim Coffman nastrieľal v uplynulej sezóne 33 gólov a nazbieral 67 kanadských bodov (v základnej časti 31+27). Zvolenský kanonier je však už preč a miesto na tróne pre najproduktívnejšieho hráča i najlepšieho strelca je voľné. Kto ho zaujme? Bude to Éric Faille, ktorý naposledy stratil na Coffmana v celkovom hodnotení sezóny iba tri body? Alebo to bude trenčiansky líder Branko Radivojevič, ktorý vykázal v minulom ročníku priemer bodu na zápas? Alebo sa vo veľkom štýle rozlúči s kariérou košický kapitán Ladislav Nagy?

6. Koho čakajú barážové starosti?

Formát baráže ohrozuje po novom už iba jedného účastníka Tipsport ligy. Vieme, že báť sa nemusia maďarské kluby. Kto bude ratovať svoju kožu v súboji s majstrom prvej ligy? Všeobecne sa očakáva, že by to mal byť jeden z dvojice Liptovský Mikuláš - Detva. My v tomto smere "favorizujeme" tím spod Poľany.

7. Kde sa uskutoční premiérový Winter Classic?

Šéf ligy Richard Lintner oznámil, že Tipsport ligu čaká premiérový zápas pod otvoreným nebom. Ten odohrajú v úvode februára, no stále nepoznáme miesto a ani obsadenie tohto prestížneho zápasu. Bude to na Štrbskom plese, na banskobystrickom námestí, alebo postavia plochu na letisku v Trenčíne? Nechajme sa prekvapiť.

8. Ovládnu štatistiky mužov v maskách legionári?

Reprezentačný tréner brankárov Ján Lašák volá po zavedení pravidla, ktoré by nútilo kluby mať v brankárskej dvojici aspoň jedného Slováka. V tejto oblasti však nastal pozitívny posun a jediným klubom, ktorý ma oboch brankárov zo zahraničia, je momentálne Poprad (Luka Gračnar - Tomáš Vošvrda). Legionárske jednotky však nájdeme aj v Banskej Bystrici - Stephon Williams, Zvolene - Mackenzie Skapski, Košiciach - Vladislav Habal, Liptovskom Mikuláši - Andrej Kislicin a v Žiline sa budú spoliehať na skúsenosti 39-ročného Čecha Luboša Horčičku. Vlani sa stal lídrom brankárskych štatistík Čech Jan Lukáš, no tomu dokázal sekundovať Michal Valent z Trenčína. Stane sa práve on najlepším brankárom ligy v náročnej legionárskej konkurencii?

9. Ktorá stolička sa rozstrasie ako prvá?

Tipsportligová sezóna bez trénerskych výmen je v našom prostredí nemysliteľná. Stačí slabší úvod sezóny a na kláte sa ocitnú prvé hlavy. Pod najväčším tlakom sú tradične tréneri v najambicióznejších kluboch. Trpezlivosť však často chýba aj funkcionárom, ktorí nedokážu reálne zhodnotiť vlastné možnosti. Koho budú odvolávať ako prvého?

10. Kto získa pohár Dušana Pašeka?

Ďalšou z predsezónnych noviniek je aj pomenovanie trofeje, ktorú získa víťaz základnej časti. Tá sa po novom volá Pohár Dušana Pašeka. Kto sa stane jej premiérovým majiteľom? Kandidátov je viac, no najväčšie šance sa dávajú všeobecne Banskej Bystrici, Trenčínu či Zvolenu. Svoje však v tomto smere môžu povedať i Košice, Poprad a Nitra.

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk