HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Čo je toto za Prešov? Archívne dresy, dvestoeurové platy a domov o pol Slovenska ďalej
zdroj: jäzva

Čo je toto za Prešov? Archívne dresy, dvestoeurové platy a domov o pol Slovenska ďalej

Fanúšikovia športu v Prešove zažívajú veľmi ťažké časy. Žalostný stav športovísk pripravil krajské mesto v krátkom čase o dva najpopulárnejšie športy. Futbalový Tatran hráva svoje domáce zápasy v Stropkove a s hokejom to dopadlo ešte horšie. Ženská Šarišanka našla dočasný azyl v Košiciach a mužský tím Penguins sa rozpadol ako domček z kariet. Keď už to vyzeralo, že zanikne nadobro, našlo sa núdzové riešenie v podobe zmeny názvu na HC Prešov a presťahovania sa do Zvolena.

„Prešovčania“ po novom hrávajú svoje zápasy v dresoch, ktoré ešte pamätajú sezónu 2012-13 (vraj sa pripravujú nové), nové logo klubu pripomína logo šachového oddielu a dočasnú stajňu našli prešovské koníky vo viac ako dvesto kilometrov vzdialenom Zvolene. Narýchlo zbúchaný tím má po ôsmich kolách na svojom konte tri body za víťazstvo nad béčkom Nových Zámkov a môže tak ďakovať Bohu, že sa v lige našiel niekto, kto je na tom ešte horšie.

„Do poslednej chvíle sme nevedeli, ako sa situácie vyvinie a mužstvo sme skladali na poslednú chvíľu. Chceli sme dať šancu hlavne chlapcom, ktorí sa nedostali do Michaloviec, Humenného a iných klubov, chceli sme to postaviť na mladých hráčoch. Bohužiaľ sa ukazuje, že to mužstvo je až priveľmi mladé a skúsenosti chýbajú. Verím však, že tie skúsenosti prináša každý odohraný zápas a niekoho ešte na hruškách nachytáme,
“ zamyslel sa tréner HC Prešov Slavomír Chlebec, ktorému veru nie je čo závidieť. Jeho tím totiž nielenže nemá prvoligovú kvalitu, ale na patričnej úrovni nie sú ani podmienky. Podľa našich informácií sa platy hráčov pohybujú na úrovni okolo 200 eur a privyrobiť si môžu víťazstvami. Tie však neprichádzajú.

„Je to asi tak ako hovoríte. Niektorí majú viac, iní menej. Sú to však také platy na minime. Toto však teraz nie je o peniazoch. Ide o to, aby sme sa vyhrali a posunuli sa tak ďalej. Je jedno, či máte 300 alebo 800 eur, podstatné je zlepšiť sa a ukázať na ľade svoje kvality,
“ podotkol útočník HC Prešov Martin Novotný. Dvadsaťdvaročný košický odchovanec má po ôsmich zápasoch bilanciu 5+4 a ukazuje tak, že podávať stopercentné výkony možno aj za menší peniaz. „Ja som hlavne rád, že mám priestor na ľade. Hrávam veľa, presilovky i oslabenia a snažím sa pomáhať tímu. Body mi pribúdajú, ale body nemáme ako mužstvo. A ak budeme hrať takto, tak nás asi čaká iba súboj proti Zámkom o posledné miesto.“

Chlebec SlavomírPrešovskému tímu jednoducho chýba kvalita z predošlých rokov. „Mladí chlapci si však musia vážiť šancu, ktorú dostali. Mnoho iných hokejistov nemá takýto priestor zlepšovať sa na prvoligovej úrovni a zbierať skúsenosti so seniorským hokejom,“ upozornil tréner Chlebec.

Poctivá práca však môže priniesť aspoň aké, také ovocie. Na play-off zrejme tento tím nemá, no občasné prekvapenia vystrojiť môže. Ďaleko k tomu nemal ani v stredajšom súboji v Humennom, kde Šarišania viedli 2:0 a ešte šesť minút pred koncom držali priaznivý stav 3:3.

„Je veľká škoda, že sme nezabodovali. Zhoreli sme na chybách. Je to veľká škoda, pretože sme odohrali svoj najlepší zápas sezóny,“ zdôraznil Novotný a s takýmto tvrdením súhlasí aj tréner Prešova. „Podľa vývoja zápasu sme mali mať minimálne bod. Strelili sme dva presilovkové góly, ale potom sme urobili chybu, súper nás prekorčuľoval a znížil. V druhej tretine to otočili a hoci sme ešte vyrovnali, rozhodla ďalšia individuálna chyba. Za bojovnosť a prístup však môžem chlapcov pochváliť. Urobili sme však viac chýb a za to sme pykali. Chlapci korčuľovali a bojovali, no musia sa naučiť používať aj hlavu. To je o tých skúsenostiach. Bolo vidieť, že na strane súpera bolo viacero hráčov, ktorí tie skúsenosti majú.“

fanúšikovia PRešovaPrešovský tím prišla do Humenného povzbudiť aj početná skupinka fanúšikov. Hráčov poháňali hlasivkami, no na sebe nemali žiadne prešovské dresy či šály. Ani oni sa zrejme stále nedokážu zorientovať v tom, či to vlastne prešovský tím je, alebo nie.

Je to mužstvo Prešova, ktoré sa ukazuje v prešovských dresoch, no obsahuje asi len štyroch kmeňových hráčov Prešova. Je to naozaj taký hybrid,“ pousmial sa tréner Slavomír Chlebec, ktorého doplnil Martin Novotný.Asi to je Prešov, ale Prešovčanov je tu minimum. Väčšina chalanov je zo Zvolena. Je to taký Prešov-nePrešov.“

Humenné - Prešov (3.10.) (140 obrázkov v galérii)

Hlavným cieľom jednotlivých hráčov pre túto sezónu tak bude ukázať sa a skúsiť zaujať pozornosť nejakého iného klubu.

„Spokojní budeme, ak sa vyhneme poslednej štvorke, ale vyzerá to tak, že na play-off nemáme. Bez posíl určite nie.
Podstatné tak je udržať prvú ligu. Nebudem však klamať, ak by o mňa prejavil záujem niekto z vyššej súťaže, tak by som bol rád. Nechcem tu hrať do konca života a minimálne pre budúcu sezónu by som sa rád posunul ďalej. Teraz sa však sústredím len na tento tím a chcem mu pomôcť k víťazstvám,“ pridal najproduktívnejší hráč HC Prešov Martin Novotný.

Novotný MartinZ pohľadu prešovského hokejového fanúšika sú však výsledky tohto azylového tímu nepodstatné. Oveľa dôležitejšie bude, aby sa konečne pohli ľady týkajúce sa avizovanej rekonštrukcie haly a aby sa prešovský hokej vrátil späť do krajského mesta.

Keď sme prechádzali cez Prešov, tak som si vravel – bože môj! Veď ak by sa spočítali dediny z okolia, tak je tu viac ľudí ako v Košiciach. Obrovský potenciál! Bohužiaľ, šport je jedna hlboká studňa, do ktorej sa hádžu peniaze a keď sa to nevracia späť a nepomôžu štát či väčší sponzori, tak to vyzerá takto. Hrá sa to doslova na kolene,“ povzdychol si na záver pre hokej.sk tréner Prešova Slavomír Chlebec.

Najnovšie z klubu: Prešov

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 1. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk