HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Oilers čakajú na Sekeru ako na spasenie. Mladá obrana ešte potrebuje dozrieť
zdroj: TASR/AP

Oilers čakajú na Sekeru ako na spasenie. Mladá obrana ešte potrebuje dozrieť

Z pohľadu talentu patrí Edmonton Oilers medzi najtalentovanejšie tímy NHL. Predovšetkým útok „olejárov“ ukrýva obrovský potenciál, no ako sa hovorí – majstrovské tituly získavajú defenzívy.

V tejto súvislosti sa na jazyk natískajú otázky, či možno obranu Oilers považovať za špičkovú. Úvodný zápas sezóny proti New Jersey (2:5) naznačil, že v tomto smere je veru čo zlepšovať.

Oscar Klefbom
sa dáva zdravotne dohromady a jeho obranný partner Adam Larsson spoločne s ním vytvára dvojičku, na ktorú sa môžu v Edmontone spoľahnúť. Počas posledných majstrovstiev sveta bol v obrannom páre s Oliverom Ekman-Larssonom z Arizony jednou z hlavných hviezd šampionátu.

“Larsson bol na MS fantastický,
“ priznal generálny manažér New Jersey Ray Shero, torý vymenil Larssona za Taylora Halla, ale aj naďalej patrí medzi fanúšikov štýlu švédskeho zadáka.

Edmontonu však citeľne chýba Andrej Sekera. Slovenský obranca sa stále zotavuje po problémoch s krížnym väzom v kolene a tímu Oilers tak chýba jeden z dôležitých pilierov.

Ukazuje sa totiž, že Matt Bennnig (24 rokov) a Darnell Nurse (23 rokov) ešte úplne nedozreli na druhý obranný pár klubu so špičkovými ambíciami.

Vďaka absencii Sekeru sa dostal do zostavy Oilers 18-ročný Evan Bouchard, ktorého tútorom sa stal 31-ročný Kris Russell. V jeho prípade milujú fanúšikovia obetavosť pri blokovaní striel a pre mladého spoluhráča je dobrým vzorom. Odborníci však tvrdia, že Bouchardovo miesto je nateraz skôr v AHL či v juniorskej OHL.

„Bolo evidentné, že jeden náš obranný pár sa v prvom zápase trápil. Chýbal nám lepší pohyb puku a kvalitnejšia práca v obrane,“
vyslal výčitku na adresu tandemu Benning – Nurse po prvej prehre tréner Todd McLellan. 

Edmonton (Sekera) radosť


Nie nadarmo sa hovorí, že ak chcete byť špičkovým obrancom NHL, potrebujete mať na konte aspoň 300 zápasov. V tomto smere majú ešte obaja mladí zadáci všetko pred sebou.

„S chlapcami som si o tom pohovoril. Potrebujeme však brániť ako tím. V tomto smere sme ukázali veľké rezervy. Potrebujeme to zlepšiť, spresniť a zrýchliť,
“ velí McLellan.

Absencia skúseností Andreja Sekeru sa prejavuje citeľne. Ak odhliadneme 720 zápasov Russella, tak zvyšných šesť obrancov Oilers odohralo dohromady iba 1009 zápasov NHL. Bouchard má 18 rokov, Nurse 23, Benning a Klefbom 24 a Larsson 25.

„Obrana je však iba jedným segmentom,“
upozorňuje tréner. „Ak chceme byť úspešní, musíme byť na špičkovej úrovni aj z pohľadu brankára a útoku. Ja však v tento tím verím.“

„Nurse i Benning sú stále veľmi mladí obrancovia, ktorí dostávajú solídny priestor a vďaka tomu budú určite rásť. O tri či štyri roky budú pripravení na vážne úlohy. Títo dvaja hráči majú perspektívu stať sa našimi elitnými zadákmi a zvládať presilovky i oslabové hry. V prvom zápase to však miestami preháňali s nasadením, strácali svoje pozície. V tom zápase vo Švédsku urobili chyby,“
analyzoval McLellan.

Aj samotný Benning vie, že to musí byť lepšie. „Mal som tri mínusky a po jednej mojej chybe padol gól. Pri ďalších dvoch som bol na ľade a nebol som na správnom mieste,“ nasypal si popol na hlavu mladý obranca. „Takéto chyby však z času na čas urobia aj skúsení veteráni. Ako mladý hráč sa snažím učiť každým dňom a verím, že zvládnem svoju rolu.“

Ak chcú byť Oilers úspešní, potrebujú, aby mladí obrancovia pochopili utŕžené lekcie čo možno najskôr. Dovtedy musia čakať ako na spasenie na návrat 32-ročného Andreja Sekeru, ktorý predstavuje spoločne s Russellom a Joshom Garrisonom tretieho skúseného matadora zadných radov.

zdroj: canoe.com

Najnovšie z klubu: Edmonton Oilers

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk