HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Slováci vytvoria žltú armádu dobrovoľníkov. Nagy by poslal súperov zabaviť sa
zdroj:

Slováci vytvoria žltú armádu dobrovoľníkov. Nagy by poslal súperov zabaviť sa

Vždy pozitívne naladený, dôležitý, no z pohľadu celého diania v podstate bezmenný. Taký je každý člen obrovskej žltej armády dobrovoľníkov, ktorá predstavuje neodmysliteľnú súčasť koloritu svetového šampionátu.

Za svoje nezištné úsilie pomôcť iným nedostávajú platy, no napriek tomu trávia na štadiónoch či v ich okolí celé hodiny. Nefrflú, že už mali byť dávno doma a nech im už pridelia akúkoľvek úlohu, zhostia sa jej s elánom.

„Svoj voľný čas trávim rada aktívne a keď sa pritom môžem naučiť niečo nové, tak to beriem všetkými desiatimi. Či už za to dostanem tričko, alebo iba slovko vďaky,
“ pousmiala sa 28-ročná Marika Dufeková, ktorá je jednou z prvých členov armády dobrovoľníkov pre Majstrovstvá sveta v roku 2019. V civilnom zamestnaní pracuje ako PR-manažérka a možnosť zapojiť sa do aktivít v media centre v rámci špičkového svetového podujatia preto prijala ako veľkú výzvu.

„Nie som veľkým fanúšikom hokeja a ak by bola predo mnou nejaká veľká hviezda, tak by som asi nevedela, o koho ide,“
priznala bez okolkov sympatická Košičanka. „Fascinuje ma však celé to pozadie, ktoré sa deje v zákulisí. Mojou snahou bude pomôcť k hladkému chodu celého šampionátu. Chcem pomôcť každému rovnako a mne osobne bude jedno, či ide o hviezdu z Kanady, alebo fanúšika z Francúzska. Atmosféra šampionátu určite strhne všetkých a dúfam, že sa u nás budú cítiť ako doma. Osobne sa samozrejme najviac teším na Slovákov a som veľmi rada, že ich budeme mať práve v Košiciach.


Na domácu reprezentáciu sa teší aj 20-ročný Matúš Ďurovič. Študent Univerzity Pavla Jozefa Šafárika ešte v tejto chvíli netuší, či bude môcť na vlastné oči vidieť aspoň jeden zápas Slovákov. Pri jeho rozhodovaní stať sa dobrovoľníkom to však nehralo žiadnu rolu.

„Uvidíme, kam ma pridelia. Každý by chcel najradšej vidieť hokej, ale ja rád pomôžem aj v akreditačnom centre, či v infocentre. Rád pomôžem zahraničným turistom či hráčom. Budem robiť to, čo sa odo mňa bude vyžadovať. Chcem byť osožný a nemusím byť v strede diania,
“ povedal nám Matúš, ktorý pozná Steel arénu ako vlastnú obývačku. „K hokeju mám blízky vzťah od malička. Otec ma totiž vždy vodil na zápasy HC Košice. Rok čo rok máme permanentky a keď sa objavila možnosť byť súčasťou MS, neváhal som ani sekundu.“

V pozícii pracovníka v akreditačnom centre sa mu môže veľmi ľahko prihodiť, že sa dostane do priameho kontaktu s hviezdou formátu Connora McDavida.

„Bol by som z toho hotový, ale snažil by som sa tváriť profesionálne. Nikoho nechcem otravovať, ale priznám sa, že som zvedavý, koho každého počas MS osobne stretnem,“
pousmial sa mladík v žltom tričku, aké nafasuje každý dobrovoľník. „Nosím ho s hrdosťou, veď zatiaľ nás takých veľa nie je.“Majstrovstvá sveta predstavujú veľký kolos a okrem Mariky s Matúšom potrebujú organizátori ešte ďalších 698 dobrovoľníkov.

„Pre celý šampionát potrebujeme okolo 700 dobrovoľníkov a je to podelené tak, že v Bratislave ich bude cca 400 a v Košiciach 300,
“ prezradila riaditeľka organizačného tímu pre Košice Aneta Büdi.

Prihlásiť sa môže v podstate každý bezúhonný záujemca vo veku nad 18 rokov a s dobrou znalosťou angličtiny. Nemusí pritom ísť o občanov Slovenskej republiky.

„Dobrovoľníctvo existuje celosvetovo a my máme k dispozícii aj zoznamy dobrovoľníkov z predošlých šampionátov. Nehlásia sa totiž iba Slováci, ale aj ľudia zo zahraničia,
“ pokračovala Büdi, na ktorú nadviazala riaditeľka komunikácie MS 2019 Michaela Grendelová. „Dobrovoľníci budú v kontakte s celým svetom. Či už s hráčmi, novinármi, alebo fanúšikmi. Základom je teda anglický jazyk, ale našou najväčšou požiadavkou je radosť pre túto prácu. Nie je totiž nič horšie, ako keď máte dobrovoľníka, ktorý sa neusmieva. Naša ponuka je teda určená pre všetkých tých, ktorí sa chcú dostať do zákulisia a spoznať majstrovstvá sveta z inej stránky. Odmenou im bude hlavne priehrštie zážitkov, ktoré by inde určite nezažili.“Prejavom vďaky za dobrovoľnícke služby budú i spomínaná žltá uniforma, pitný režim, strava, zabezpečenie voľnočasových aktivít a bezplatná mestská preprava. Okrem toho dostanú po šampionáte certifikát.

„Hlavne však ponúkame obrovskú skúsenosť. Pomoc v rámci majstrovstiev sveta si môžu dať ľudia do životopisu a určite to bude pre nich zážitok, na ktorý nikdy nezabudnú
,“ zdôraznila Aneta Büdi.

Dobrovoľníci sa môžu prihlasovať do 31. decembra 2018 na oficiálnej stránke šamionátu 2019.iihfworlds.com

„Tam vyplnia formulár a ak splnia podmienky, tak ich pozvú na osobné pohovory,
“ objasnila postup Michaela Grendelová, podľa ktorej je pre záujemcov pripravených celkovo 13 pozícií ako sú akreditácia, media centrum, práca v marketingu či vo fanzóne. Rovnako tak sa môže stať, že budú podávať nápoje najväčším hviezdam svetového hokeja v mixzóne.


„Pozície dobrovoľníkov sa však môžu meniť a aj preto si zaškrtávajú až tri alternatívne pozície,“ vysvetlila Grendelová a zároveň podotkla, že horný vek uchádzačov limitovaný nie je. „Spomínam si na rok 2011, kedy sme mali medzi dobrovoľníkmi viacerých fúzatých a bradatých pánov, ktorí si plnili svoje úlohy fantasticky. Starších záujemcov však upozorňujeme, že dobrovoľníkov potrebujeme mať k dispozícii na minimálne desať dní a v tomto smere je treba myslieť na zladenie s civilnými pracovnými povinnosťami.“

Námestníčka primátora Košíc Renáta Lenártová ubezpečila, že z pohľadu záujmu o dobrovoľníctvo nemajú kompetentní žiadne obavy.

„Košice budú v roku 2019 Európskym mestom dobrovoľníctva a ide teda o ideálne načasovanie pre takéto podujatie. Z pohľadu dobrovoľníctva máme bohaté skúsenosti z MS 2011, ale napríklad aj z každoročného Medzinárodného maratónu mieru. V tomto smere sa teda nemusíme znepokojovať,
“ upokojila Lenártová. 


Dobrovoľníkov považuje za mimoriadne dôležitú súčasť šampionátu aj dlhoročný reprezentant a kapitán HC Košice Ladislav Nagy.

„Je to neoddeliteľná súčasť takýchto podujatí. Bez dobrovoľníkov by to nebolo ono a určite je to pre týchto ľudí zážitok. Možno sa pozrú do reprezentačnej šatne, možno sa stretnú s najväčšími hviezdami NHL. Pre nich je to však hlavne práca a ľudia nevidia, ako sa narobia. Kmitajú tam celé dni a za to si zaslúžia veľkú vďaku,
“ nechal sa počuť Nagy, ktorý považuje návrat šampionátu do metropoly východu po ôsmich rokoch za obrovskú šancu ukázať sa celému svetu. "Organizácia šampionátu je pre mesto Košice fantastickou správou a viem, že sa na to teší celé mesto, ale aj okolité dediny. Bude to veľký hokejový ošiaľ a každým dňom sme k nemu bližšie."


Pre Nagya sa navyše črtá lákavá možnosť ukončiť bohatú kariéru pred domácim publikom.

"Určite ma láka takáto vízia. Každý hráč sa bude chcieť dostať na domáci šampionát a ak so mnou ešte budú počítať, tak zabojujem o miestenku veľmi rád. Musím mať však formu a zdravie. Inak miesto niekomu inému zaberať nebudem," vyslovil sa najproduktívnejší hráč Slovenska z posledných MS v Dánsku. Tak ako sa dalo predpokladať, záujemcovia o vstupenky ho bombardujú žiadosťami už teraz. "Povedal som im, že si musia zháňať lístky po vlastnej ceste. Verte mi, budem mať čo robiť, aby som zohnal lístky pre svoju rodinu."

Apropos dobrovoľníci. Aký tip by dal Ladislav Nagy svojim kanadským či americkým súperom, ak by ho požiadali o radu týkajúcu sa trávenia voľného mesta v Košiciach? "Ja by som ich poslal niekam sa zabaviť. Aby proti nám nehrali na druhý deň dobre. V Košiciach však budú určite spokojní. Máme najkrajšiu hlavnú ulicu na Slovensku, máme tu vynikajúce reštaurácie a som presvedčený o tom, že im tu nebude chýbať vôbec nič," dodal s úsmevom pre hokej.sk Ladislav Nagy.


Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk