HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Jurčo sa vrátil na ľad, rozohrať by sa chcel v AHL
zdroj: foto jäzva

Jurčo sa vrátil na ľad, rozohrať by sa chcel v AHL

Dvadsaťpäťročný reprezentačný útočník Tomáš Jurčo zaznamenal v predošlej sezóne v drese Chicaga Blackhawks v 29 zápasoch šesť gólov a štyri asistencie a dobrý dojem z ročníka 2017-18 umocnili výkony na majstrovstvách sveta v Kodani. V Royal Aréne strelil v siedmich zápasoch štyri góly a z pohľadu rokovaní o novej zmluve v NHL to preto vyzeralo nádejne.

V tom sa však objavila vystreľujúca bolesť v nohe a to už košický odchovanec začal tušiť, že niečo nie je v poriadku. Lekárske vyšetrenia obavy potvrdili a nasledoval chirurgický zákrok spojený s niekoľkomesačnou prestávkou. Zdravotná pauza je však konečne minulosťou a my sme Tomáša zastihli počas individuálneho tréningu na ľade košickej Arény Sršňov.

Tomáš, váš návrat na ľad naznačuje ukončenie zdravotných patálií. Ako sa cítite na korčuliach?

Tomáš Jurčo
:  Je to určite oveľa lepšie, ako to bolo. Som v štádiu, keď začínam korčuľovať a postupujem podľa stanoveného plánu. Chodím na ľad s trénermi, viacerými partiami a napríklad aj so sestrou a jej tímom Šarišanka Prešov. Máme teda dostatočný priestor na ľade, no zo začiatku je to tak zľahka.


Neželanú pauzu spôsobil úlomok platničky, ktorého odstránenie si vyžadovalo zákrok. Nakoľko to ovplyvňovalo vaše fungovanie?

Už pred dvomi rokmi mi operovali platničku prvýkrát a potom to bolo bez problémov. Chrbát bol v poriadku, ale zrazu ma začala bolieť noha. Išiel som teda na magnetickú rezonanciu a tam odhalili úlomok z platničky, ktorý mi tlačil na nerv. Každý platničkár vie, že je to hrozná bolesť a neostávalo mi teda nič iné, len chirurgické riešenie.

Ako prebiehala následná rekonvalescencia?


Operovali ma na klinike v Los Angeles a tam mi dali výborný program, v rámci ktorého prostredníctvom aplikácie prechádzate jednotlivými levelmi štádia liečby. Po každých dvoch týždňoch sa posúvam o level ďalej. Sú tam rôzne cvičenia, pričom niektoré sú bežné a niektoré špeciálne. Zatiaľ to ide super a som naozaj veľmi spokojný.

Kedy teda môžete zasiahnuť do súťažného diania?


Ťažko povedať, ja by som chcel začať hrať niekedy koncom decembra. Čiže po vianočných sviatkoch. To by som už chcel byť v stave, ktorý mi umožní hrať hokej.

Tomáš Jurčo (25 obrázkov v galérii)

Ste v kontakte s nejakými klubmi z NHL?

Momentálne to veľmi neriešime, pretože iba začínam trénovať na ľade. V NHL sa mení všetko zo dňa na deň. Sezóna prináša zranenia či nespokojnosť a intenzívnejšie to začneme riešiť až neskôr.

Nie je jednoduché naskočiť po zranení do rozbehnutej sezóny. Uvažujete aj o možnosti rozohrať sa v drese HC Košice?


Uvidíme ako to bude a určite sa potrebujem niekde rozohrať. Ja by som bol najradšej, ak by sa tak stalo v AHL. Pred dvomi rokmi som nastúpil v Detroite po operácii hneď v prvom tíme a cítil som istý hendikep. Mojou prioritou je teda rozohrať sa niekde v AHL.

Ako sa však dostať do kontaktu s AHL? Máte v tomto smere nejaké reálne možnosti?

To už bude na agentovi ako to vyriešil. Určite má nejaké nápady a spoločne si to zhodnotíme. Musím však povedať, že mi v tomto období veľmi pomohol a ja mu teda verím.

Existuje možnosť návratu do Chicaga a čo znamená v tomto smere odvolanie trénera Quennevilla a príchod Jeremyho Collitona z AHL?


Určite je aj možnosť návratu. Ja mám toho trénera z AHL rád a je to kvalitný tréner, ktorý pomohol mne i viacerým ďalším mladým hráčom.
Neláka vás možnosť hry v KHL?


Na toto zatiaľ nemyslím. Z NHL sa môžete vrátiť do KHL hocikedy a ja som ešte mladý hráč, ktorý sa chce presadiť v NHL. Snom každého hokejistu je totiž NHL a v tejto chvíli ešte nie som pripravený na KHL.

Ako vnímate svoje šance na domáce MS?


V prvom rade potrebujem byť zdravotne v poriadku a uvidíme, v akom tíme budem pôsobiť. Ja som však vždy vravel, že pokiaľ mi to dovolí zdravie a klubové povinnosti, tak prídem reprezentovať veľmi rád.

Čo hovoríte na možnosť pomôcť Ladislavovi Nagyovi k spokojnému odchodu na hokejový dôchodok?


Lacimu sa darí a vyzerá to tak, že som ho na majstrovstvách sveta rozohral. Potiahol som ho a verím, že teraz potiahne on mňa. 😊

Najnovšie z klubu: Chicago

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2019

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk