HOKEJ.sk HOKEJ.sk

V Trnave sa nechodí na veľké mená, ale na budúcnosť
zdroj: foto fb HK Trnava

V Trnave sa nechodí na veľké mená, ale na budúcnosť

Aj bez veľkého rozpočtu sa dá v našej druhej najvyššej súťaži pracovať s mladými hráčmi. Odhodlaním a tvrdou prácou sa o tom každý deň presviedčajú u trnavských gladiátorov.

Napriek tomu, že robiť hokej v najfutbalovejšom meste na Slovensku nie je jednoduché, a prvý tím nebojuje o najvyššie priečky, nachádza sa  v Trnave množstvo mladých a talentovaných hráčov s perspektívou posunúť sa v budúcnosti vyššie.

Zásluhu na tom má aj nová prezidentka klubu Adriana Hosťovecká, ktorá v miestnej mládeži pokračuje v napĺňaní svojej filozofie z čias projektu hokejových svišťov, v ktorom vyrástli hráči ako Martin Fehérváry či Adam Ružička.

Výsledky práce potvrdzuje aj postavenie mládežníckych tímov tabuľke, kde juniori aj kategória dorastu bojujú o najvyššie priečky 1. ligy, pričom dorastenci prišli o extraligu len v minulej sezóne.

“S dorastom by sme sa chceli vrátiť do extraligy z ktorej sme vypadli minulý rok kvôli tomu, že sa zužoval počet účastníkov, čo nás zasiahlo keďže sme boli na konci tabuľky. Myslím si, že máme na to aj káder,”
vysvetľuje pre hokej.sk spomínaná prezidetka klubu Hosťovecká


“Čo je však skvelé, že v Trnavskom kraji hrá extraligu dorastu Skalica a poprosili nás, či by sme im hráčmi nevypomohli. Vznikla tak zmluva medzi Skalicou a naším klubom, aby naši hráči mohli na striedavý štart vypomáhať Skalici,” približuje nám prácu s mládežníkmi v trnavskom klube.

V ničom nezaostáva ani juniorský výber, ktorému postup do extraligy ušiel v minuloročnej baráži s Martinom. “Extraliga dnes nemá diametrálne odlišnú kvalitu od prvej ligy. Prvoligové tímy z vrchnej časti tabuľky by si kľudne mohli zahrať extraligu,” objasňuje.

Ruskí legionári ako motivácia pre domácich


Tradičnou súčasťou trnavských mládežníckych výberov sú ruskí legionári. Ako však zdôrazňuje Hosťovecká, víziou klubu nie je postaviť tím na zahraničných hráčoch. Úlohou týchto hráčov je skôr vytváranie konkurencie a zdravého tlaku pre slovenských chlapcov. Pravdou je, že zahraniční hokejisti prejavujú svoju kvalitu a spĺňajú to, čo sa od nich v klube očakáva. Lídrom produktivity 1. juniorskej ligy je po doterajšom priebehu Konstantin Lavrenov, ktorý zaznamenal 13 gólov a 21 bodov. Ako sa podobne kvalitný hráč dostane z tradičnej ruskej MHL až na Slovensko?

“V Trnave žije istá pani Ľuba, ktorá robí vyhľadávačku talentov a pracuje s nejakými ruskými agentúrami. Ona nám sem posúva týchto hráčov, ktorých má však po celom Slovensku. V kategórii juniori máme Kosťu Lavrenova, ktorý sem prišiel ako taký priemerný hráč, ale svojou húževnatosťou a bojovnosťou sa u nás dokázal vypracovať. Na štadióne máme vlastnú telocvičňu, rozcvičovňu, urobili sme vlastnú fitcrossovú dráhu a chalani ako Kosťa celý deň trénujú a pracujú na sebe v kvalitných podmienkach na štadióne,”
opisuje nám Hosťovecká zázemie pre mladých hráčov u trnavských gladiátorov. 

“Ak už však k nám do klubu príde zahraničný hráč, tak musí robiť prirodzenú konkurenciu našim hráčom. Neverím na to, že môžeme postúpiť do vyššej súťaže s cudzími hráčmi. Môže sa to podariť  a čo potom ďalej? Chceme rozvíjať hokej v Trnave pre trnavské deti a ruskí legionári sú pre nás najmä spestrenie. Naši tréneri zapracúvajú týchto hráčov takým spôsobom, aby boli ťahúňmi pre naše deti,
” pokračuje Hosťovecká. 


Momentálne ruskí hráči bývajú na hoteloch, no v Trnave sa netaja tým, že by v budúcnosti radi vybudovali vlastnú ubytovňu a komplexné zázemie pre legionárov, tak ako to je bežné v zahraničí.

Pre zahraničných hokejistov je na oplátku naša súťaž perfektnou možnosťou ukázať sa a hokejovo rásť najmä v prípadoch, keď v rodnej zemi nedostanú dostatok príležitosti. Ďalším príkladom je brankár Anton Devyatkin, ktorý ma v MHL zmluvu s mládežníckym tímom Spartaka Moskva, avšak Slovensko je preňho skvelá príležitosť pre rozvoj a čas na ľade, ktorý by v Rusku nedostal.

Z hráčov, ktorí prešli trnavskou mládežou v minulých sezónach zanechali výraznú stopu Vitaly Lebedkin s bilanciou 50 zápasov, 58 gólov a 37 asistencií či Alexander Belskiy so slušnou nádielkou 62 bodov v 44 zápasoch. Veľkou zaujímavosťou je brankár tipsportligového Miškovca Adam Vay, ktorý v minulosti odchytal 31 zápasov za mládežnícke výbery v trnavskom klube.  

Trnava pred zápasom
jäzva (jäzva)


V “A” tíme najmä s vyhliadkami do budúcnosti

Pri diskusii o plodnej práci v mládeži sa do popredia tlačí otázka o zapracovaní spomínaných hráčov do prvého mužstva. Trnava však momentálne nedokáže poskytnúť také finančné zázemie pre seniorský tím, aby sa vyrovnal mužstvám z vrchných poschodí tabuľky prešpikovanými bývalými extraligistami. 

“Medzi trénermi vznikla veľmi tvrdá diskusia lebo práve Lavrenov a junior Norbert Ibolya, ktorý je ale slovenský hráč, majú takú výkonnosť, že tréner juniorky by ich rád posunul do mužov, kde sme však na začiatku sezóny mali 13 hráčov ročníka 1997, 1998. Čiže aj v A tíme máme mladých hráčov dosť ale motivačne, aby chlapci videli nejakú víziu v tomto klube, tak majú štarty za mužov,”
vysvetľuje prezidentka klubu a ďalej dodáva:

“1. liga u nás je postavená na tom, že je to rozvojová súťaž pre našich mladých hráčov. Máme nejakú spoluprácu s extraligovou Nitrou, odkiaľ nám posielajú hráčov na rozohratie ale to je tak jeden, dva kusy na zápas. U nás hrajú chlapci zadarmo, snažíme sa im vytvoriť prostredie, aby ho mali profesionálne čo sa týka tréningov a ostatných vecí. Je to u nás založené na rozvíjaní, na radosti z hry.”

Ako však sama hovorí, v budúcnosti  nie je vylúčené, že v Trnave sa bude hrať seniorský hokej s postupovými ambíciami. Ak sa nájde kvalitný sponzor a situácia bude stabilizovaná, môže sa stať, že sa ciele a vízie v priebehu pár  rokov zmenia. 

O perfektnej práci v nižších kategóriách sa však môžeme baviť už v prítomnosti. Ďalšími dôkazmi sú projekty ako hokejová škola korčuľovania či spolupráca s akadémiou Zdena Cígera. Hráči z akadémie tak isto vytvárajú silnú konkurenciu trnavským hráčom, ktorí sa týmto spôsobom neustále posúvajú dopredu. 


“Do Trnavy sa momentálne nechodí na veľké mená ale na hráčov, ktorí majú budúcnosť pred sebou. Aj keď prehrávajú, jazdia, hrajú rýchly a dravý hokej. Kategórie dorast a juniorka sú prešpikované menami, ktoré určite majú hokejovú budúcnosť. Chalani však musia dodržiavať životosprávu, počúvať trénerov a výsledky sa dostavia,
” dodáva Hosťovecká na záver.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: HK Gladiators Trnava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: SHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk