Pamätný puk a špeciálne nováčikovské kolo. Černák má za sebou fantastický debut
zdroj: foto TASR-AP

Slovenský hokej má ďalšieho hráča v najlepšej lige sveta. Dvadsaťjedenročný obranca Erik Černák absolvoval v noci na stredu premiéru v prvej formácii Tampy Bay Lightning a pri prehre na ľade Buffala Sabres 1:2 strávil na ľade vyše 17 minút. Košický odchovanec zaznamenal jeden plusový bod, dve strely na bránku, dve trestné minúty a päť hitov.

Bezprostredne po zápase v Buffale odleteli hokejisti Tampy do Pittsburghu, kde ich čaká v noci zo štvrtka na piatok ďalší zápas. S Erikom Černákom sme sa pozhovárali tesne pred tým, než zaľahol do postele hotelovej izby a v hlave si mohol konečne premietať osobnú skúsenosť z klziska NHL.

Erik, blahoželáme k debutu v NHL. Aké to bolo?

Erik Černák
: Bolo to fakt neskutočné! Každý hokejista sníva aspoň o jednom zápase v NHL a ja som nebol výnimkou. Obetoval som preto veľa a som šťastný, že sa mi to podarilo. Užil som si každú minútu na ľade a som naozaj veľmi rád, že mi dala Tampa Bay túto šancu.

Nebola to pritom iba nejaká symbolická premiéra s niekoľkými striedaniami. Na ľade si odohral vyše 17 minút. Naznačovali ti tréneri takúto záťaž už pred zápasom? Čo od teba žiadali?

Snažil som sa hrať svoju hru a zbytočne nevymýšľať. Chcel som korčuľovať, hrať zodpovedne v defenzíve a rozdávať bodyčeky. To odo mňa chceli aj tréneri. Myslím si, že mi to celkom vychádzalo a aj preto ma tam nechali toľko minút. Osemnásť minút je na prvý zápas skvelé číslo a teší ma, že pozitívne boli aj reakcie po stretnutí. Mám z toho dobrý pocit.

Tampa síce tesne prehrala, ale ty si zápas ukončil s plusovým bodom a tréner Cooper vyjadril s hrou tímu spokojnosť. Vyjadril sa takto aj v šatni?

Ale áno. Výsledok nás určite zamrzel a ja sám by som bol radšej, ak by som zažil víťazný debut. Nehrali sme však vôbec zle. Strelecky sme ich dvojnásobne prestrieľali, ale ich brankár mal svoj deň. Chýbalo nám potrebné šťastie, ale pre mňa osobne to bola dobrá noc.

Ako si si rozumel so svojim hviezdnym obranným partnerom?

Pôvodne som mal nastúpiť po boku Victora Hedmana, ale napokon som si zahral s Ryanom McDonaghom. S ním som odohral aj väčšinu prípravných zápasov a nastupovali sme proti prvej päťke súpera. Tá minutáž tomu zodpovedá a bolo to fakt super. McDonagh patril už v New Yorku medzi lídrov a má obrovské skúsenosti. Okrem neho mi však radili aj Stamkos a ostatné osobnosti tímu.

Aký je nováčikovský zvyk v šatni Tampy Bay?

Chlapci mi odovzdali pamätný puk zo zápasu a špeciálne bolo prvé kolo na rozcvičke. Chalani ma poslali na ľad a prvé dve kolečká ma nechali korčuľovať samého. Tak, aby ľudia videli, že ma čaká premiéra. Bolo to príjemné a po zápase mi všetci gratulovali.

zdroj: nhl.com

V čase nášho telefonátu máte v USA približne dve hodiny v noci. Dovolí ti vôbec vzrušenie z premiéry zaspať?

Poviem pravdu, do postele sa mi nechce. Prvý zápas je len jeden a aj cestou lietadlom z Buffala do Pittsburghu sa mi premietal v hlave. Pomaličky sa už však chystám do postele, pretože ráno máme tréning a ide sa opäť do práce.

Kto ti robí spoločnosť na izbe?

Nás s nováčikovskými zmluvami dávajú spolu. Na izbe som teda s Tonym Cirellim, s ktorým sa poznáme veľmi dobre. Spolu sme hrávali v juniorke a aj v minulej sezóne v AHL. Som rád, že sme opäť spolu, pretože si výborne rozumieme. Všetci hráči v šatni sú však veľmi ústretoví a snažia sa mi pomôcť.

Najbližšia výzva – Crosby s Malkinom! Objavíš sa proti nim na ľade?

Dúfam! Pittsburgh má skvelý tím a ak nastúpim, tak to bude veľká vec. Momentálne sme v mužstve siedmi zdraví obrancovia a ja som dostal prednosť pred Slaterom Koekkoekom. Bolo to pre mňa veľké prekvapenie a verím, že som nesklamal. Ak sa objavím opäť medzi prvou šestkou, tak budem šťastný. Obrana Tampy je nabitá, ale zatiaľ si ma tu nechali. V klube chcú, aby som hrával a aj preto ma po vydarenom kempe poslali do AHL. Vedia, že potrebujem minutáž, potrebujem sa vyhrať. Vraveli mi, že ma povolajú vtedy, keď budem pripravený. Teraz to prišlo a je na mne, aby som ukázal, čo je vo mne.