HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Steel aréna čerpá polmiliónovú dotáciu, ideálny stav si vyžaduje ešte viac
zdroj: jäzva

Steel aréna čerpá polmiliónovú dotáciu, ideálny stav si vyžaduje ešte viac

O necelý polrok sa uprie pozornosť hokejového sveta na Slovensko. Krajina pod Tatrami privíta druhýkrát v histórii samostatnosti účastníkov majstrovstiev sveta a v porovnaní s rokom 2011 sa bude okrem Bratislavy hovoriť výrazne hlasnejšie aj o Košiciach.

Steel aréna sa stane domovom slovenských hokejistov a zvýšený nápor v sebe spája aj zvýšené organizačné nároky. Predstavitelia haly otvorenej vo februári 2006 preto spustili modernizáciu, ktorá pomôže naplniť vysoké očakávania.

„Košičania dostali 500 000 eur a mohli sa tak pustiť do verejných obstarávaní a realizácie modernizačných zmien,
“ povedala nám šéfka organizačného výboru MS pre Košice Aneta Büdi.

Príjem polmiliónového balíka z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, ktorý bol na účet Steel arény prevedený prostredníctvom Slovenského zväzu ľadového hokeja, potvrdil aj generálny manažér Steel arény Igor Havrila.

Niektoré zmeny sa ešte iba pripravujú, iné sú už hotové.

„Vysúťažili sme dotačné financie a máme za sebou inštaláciu kompletne nového monitorovacieho systému vo velíne, ktorý bude slúžiť našim zamestnancom kontroly a bezpečnosti v sektoroch. Namontovali sme aj kamery na pozície, ktoré sme nemali pokryté. Škoda, že sa nám nepodarilo vymeniť zastaralý kamerový systém na nové IP kamery. To je však vec financií,
“ pustil sa do vymenúvania zrealizovaných činností Igor Havrila. „Okrem toho sme zrealizovali kompletnú výmenu svetelno-zvukovej réžie, ktorá nám vypadávala. Vymenili sme aj problémový spodný kruh na kocke a za bránkami sme nainštalovali LED pásy, ktoré pôsobia veľmi štýlovo.“Premiéru v zápase Košíc proti Žiline absolvovala aj úplne nová rolba, ktorá rozšírila flotilu Steel arény na tri kusy (zvyšné dve rolby sú v prevádzke od rokov 2005 a 2006).

Leto v Steel aréne využili aj na bežné úpravy ako sú maľovanie, vyspravenie priestorov a sociálnych zariadení. Pred samotnými MS sa ešte doladia posledné veci a vymenia sa poškodené ružice a podobné veci. Úlohou pre jarnú fázu modernizácie bude aj výmena svetelných zdrojov nad ľadovou plochou.

„Tak aby sme naplnili požadovanú svietivosť,
“ podotkol Havrila. Dlhodobo diskutovanou témou je výmena mantinelov. Tá je z pohľadu aktuálnych pravidiel IIHF nevyhnutná a v Košiciach ju pôvodne plánovali zrealizovať počas medzisezónneho obdobia.

Máme vytipovaných niekoľko termínov, ktoré budú vhodné pre túto výmenu. Ide o výmenu za vyše sto tisíc eur a venujeme tomu preto maximálnu pozornosť. Plánujeme roztopiť ľad a nové mantinely ukotviť tak, aby si dokonale sadli. Stihnúť by sme to mali v priebehu dvoch týždňov a vyzerá to na obdobie medzi januárom a polovicou februára. Nevyhnutná preto bude koordinácia s klubom HC Košice, spoločne s ktorým potrebujeme vymeniť termíny niektorých zápasov,“ upozornil Igor Havrila. 


Čiernym momentom šampionátu z roku 2011 bol výpadok elektriny a v tomto smere predstaviteľov haly vystrašil aj menší výpadok osvetlenia z utorkového duelu medzi Košicami a Žilinou.

„V súčasnej dobe prebieha veľký elektrický audit a odborníci kontrolujú všetky zložky elektrického systému haly. Do trafo stanice sme však namontovali aj veľkú klimatizačnú jednotku, ktorá ochladzuje zariadenia. V roku 2011 nám totiž vyplo trafo po tom, čo sa prehrialo. Už sme to aj otestovali a chceme, aby to išlo naplno od apríla až do majstrovstiev sveta. Systém bude teda otestovaný
,“ ubezpečuje generálny manažér Steel arény. 


V najväčšom športovom stánku na východe Slovenska by radi zrealizovali aj pár ďalších modernizačných úprav.

„Financií nie je nazvyš a vieme, kde nás tlačí topánka. Ešte teda budeme hovoriť so SZĽH, pretože bežné údržby zrejme stačiť nebudú. Uvidíme, ako sa k tomu postavia organizátori MS, ale my sme do úvodu hovorili, že táto čiastka je nedostatočná,“
upozornil Igor Havrila a Aneta Büdi zareagovala: „Stále je čo vylepšovať a v pozícii predstaviteľov Steel arény by každý uvítal viac peňazí a väčšie možnosti pre modernizáciu haly. Z pohľadu šampionátu sme však identifikovali nutné zmeny, ktoré musia v aréne prebehnúť a tomu zodpovedá čiastka, ktorú Košice dostali.“

Vylepšená Steel aréna má byť organizátorom šampionátu k dispozícii od polovice apríla a je preto možné, že sa v nej odohrajú aj nejaké prípravné zápasy. Užijú si Košičania slovenskú reprezentáciu ešte pred samotným štartom MS?

„Niečo sa pošuškáva, ale toto je otázka pre ľudí zo zväzu a nie pre nás. Uvidíme, či tu nejaký zápas bude, zväz si prenajíma halu už od 15. apríla. V tom čase však bude v hale operovať aj veľa subdodávateľských firiem, ktoré musia pripraviť halu do šampionátového stavu,
“ dodal GM Steel arény Igor Havrila.

Najnovšie z kategórie: MS 2019

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk