HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Autor slávneho potkanieho hetriku spomína na Švehlu, Demitru, Hossu i Ramsaya. Tatar ho baví hrou i prezývkou
zdroj: foto jäzva

Autor slávneho potkanieho hetriku spomína na Švehlu, Demitru, Hossu i Ramsaya. Tatar ho baví hrou i prezývkou

Záverečné minúty dramatického zápasu medzi Nemeckom a Švajčiarskom. Hala König Palast v Krefelde buráca pri záverečnom nápore domácich reprezentantov a tribúny zaodeté do pestrofarebných dresov oslavujú gól, ktorý posiela domácich reprezentantov do predĺženia. Diváci sú v tranze, no skupinka pánov v čiernych kabátoch v hornom rohu haly nejaví žiadne známky vzrušenia. Jeden po druhom iba sklopia zrak k svojim notesom a zapíšu si tam nejakú poznámku.

Nejde o nejakých ignorantov hokejových emócií. Práve naopak, hokejovú radosť rozdávali oni sami plnými priehrštiami. Jiří Fisher, Martin Lapointe či Miroslav Zálešák. To je len pár známych tvárí, ktoré sme rozpoznali na prvý pohľad v sektore skautov. A medzi nimi náš pohľad zaujala ešte jedna tvár. Tak toho som už videl stokrát, ale kto to je? Poznáte ten pocit, keď hľadíte na niekoho s pocitom, že ho určite poznáte, ale nie a nie si spomenúť, kto to vlastne je.

Opýtame sa teda skauta Colorada Avalanche Mira Zálešáka. Kto je ten pán v tom šedom saku? „Scott Mellanby,“ odpovedá so svojim typickým šibalským úsmevom 38-ročný Skaličan.

Jasné, Scott Mellanby! Tak ten nám nemôže ujsť. Spoločne s kolegom Tomášom Prokopom z denníka Šport sa na seba veľavravne pozrieme a okamžite chystáme slovnú sieť, do ktorej si musíme túto veľkú rybu svetového hokeja odchytiť. 


Zápas končí a my mierime za legendou NHL s jasnou prosbou – pán Mellanby, môžeme na slovíčko! „Sure!“ odpovedá prívetivým tónom bývalý skvelý krídelník, ktorý odohral na klziskách profiligy vyše 1500 zápasov. Do Krefeldu si prišiel obhliadnuť potenciálne posily pre Montreal Canadiens, kde pôsobí v pozícii asistenta generálneho manažéra.

Či som si zapísal aj nejaké slovenské mená? Vždy je pár hráčov, ktorí sa vám páčia, ale mená si nechávam pre seba,“ zaujal rolu diplomata 52-ročný Mellanby, no z jeho úsmevu je jasné, že do Krefeldu neprišiel hľadať Slovákov.

Preč sú už totiž časy, kedy mohli pred sezónou zaplniť hráči spod Tatier smerom do zámoria jedno menšie lietadlo. Mellanby tú éru zažil a bok po boku si postupne zahral hneď s viacerými slovenskými legendami.

Azda najkrajšie časy zažil spoločne s Róbertom Švehlom. Na Floride to spoločne dotiahli až do finále Stanleyho pohára 1996, v ktorom spanilý lov „panterov“ zastavila až lavína z Colorada.  

„Bolo to krásne obdobie a škoda len, že sme to vtedy nedotiahli až na vrchol,
“ púšťa sa do spomínania Scott Mellanby, ktorý si vo finále zahral aj v roku 1987 s Philadelphiou, no prsteň za prvenstvo v Stanleyho pohári mu osud nedoprial. V rozhodujúcom siedmom súboji vtedy prehrali Flyers v Gretzkeho Edmontone 1:3. O takmer dekádu neskôr to bolo proti Coloradu oveľa jasnejšie. Florida neuhrala vo finále ani jedno víťazstvo, no v rozhodujúcom štvrtom zápase série inkasovala jediný gól až v treťom predĺžení, keď vyslal zlatú strelu Nemec Uwe Krupp.Mellanby so Švehlom sa vtedy ocitli na strane porazených a mlčky sledovali radosť hráčov Avalanche.

„Aj tak to bolo krásne a čo sa týka Roba, tak to bol jeden skvelý chlap a výborný hráč. Hlavne v presilových hrách. Bol obetavý, výborne blokoval strely a celkovo odvádzal kvalitnú prácu v obrane. Hru s ním som si užíval. A čo ma na ňom bavilo, po zápasoch si doprial pár pív,“
rozosmial sa na plné hrdlo Mellanby.

Do histórie NHL sa síce nezapísal ako víťaz Stanleyho pohára, no pochváliť sa môže vlastníctvom jedinečného termínu. Viete čo je to potkaní hetrik, čiže „rat trick“?

„Začalo sa to nevinne a stalo sa to legendárnym príbehom,
“ spomína Mellanby na moment, ktorý nastal v šatni Panthers 8. októbra 1995 pred súbojom proti Calgary Flames. „V šatni nám pobehoval potkan a tak som ho zabil hokejkou. No a keďže som s ňou potom strelil dva góly, brankár John Vanbiesbrouck to nazval „rat trickom“. To som samozrejme nemohol tušiť, ako na to zareagujú diváci a že potom začnú hádzať na ľad potkany. Bolo to šialené!“

Tradícia hádzania plastových potkanov potom prevádzala tím Panthers pekných pár rokov a stala sa synonymom finálovej jazdy v play-off 1996.

Z Floridy sa počas sezóny 2000-01 presunul do St. Louis Blues a tam sa stal Mellanby spoluhráčom ďalšej slovenskej legendy – Pavla Demitru.

„Paľo bol skvelý chlap. Hrali sme s ním spoločne v útoku s Keithom Tkachukom a bol to veru silný útok. Je mi veľmi ľúto, že sa stala taká tragédia,“
posmutnie 52-ročný rodák z Montrealu. „Stále mal dobrú náladu, rád sa smial a na ľade to bol výborný tvorca hry s kvalitnou strelou. Určite na neho spomínam iba v dobrom.“

Posledné dve sezóny aktívnej kariéry odohral Mellanby v pozícii kapitána Atlanty Thrashers. V šatni tak šéfoval aj Mariánovi Hossovi.

„Prišiel k nám z Ottawy a aj on bol skvelým spoluhráčom. Keď sa na tým tak zamyslím, tak Slováci boli vždy výbornými spoluhráčmi,“
upozorňuje Mellanby. „Marián výborne bekčekoval a v prospech tímu odvádzal skvelú prácu. Poviem pravdu, v tom čase ešte nemal tie Stanleyho poháre, no v mojich očiach to už bol elitný hráč. U nás v Atlante nazbieral v priebehu jedinej sezóny sto bodov a to je vizitka špičkového hokejistu. Keď potom získal s Chicagom pohár, tak som mal radosť aj za neho. Predtým totiž neuspel vo dvoch finále a to muselo bolieť. „Hoss“ si tieto úspechy rozhodne zaslúžil a podľa mňa patrí do Siene slávy. Bol to totiž dominantný hráč a ja by som za neho určite hlasoval.“

V pozícii hráča zažil aj súčasného trénera slovenského národného tímu Craiga Ramsaya. Ten bol asistentom na Floride počas sezón 1993-94 a 1994-95.

„Craiga poznám dobre,“
zdôrazňuje Mellanby. „Bol asistentom trénera počas môjho obdobia na Floride, no potom ochorel a išiel preč. Spomínam však na neho v dobrom a myslím si, že bude pre slovenskú reprezentáciu veľmi užitočný. Má obrovské skúsenosti a je to chytrý chlap.“

Kariéru ukončil ako 41-ročný hráč a ľady najlepšej ligy sveta tak brázdil vyše dvadsať sezón.

„Jágr hral dlhšie,
“ pokračuje v dobrej nálade útočník, ktorý nastrieľal v NHL takmer 400 gólov a získal cez 900 kanadských bodov. „Faktom je, že dnes to už majú starší hráči ťažšie. Ja osobne som mal šťastie, že som bol dobre trénovaný a telo mi umožnilo hrať do vyššieho veku. Dnes je hokej hrou mladých. Je výrazne rýchlejší a pre starších hráčov nie je jednoduché udržať toto tempo. Do NHL prichádzajú stále mladší a mladší hráči a hra sa neustále zrýchľuje.“

Po ukončení hráčskej kariéry sa stal Mellanby skautom Vancouveru, neskôr prijal pozíciu asistenta trénera St. Louis a v posledných siedmich sezónach pracuje pre Montreal Canadiens. Ako rodák z Montrealu je na rolu asistenta generálneho manažéra „Habs“ patrične hrdý. Aj keď v tomto prípade rozhodne nejde o nejakú bezstresovú prácu.

„Tlak k Montrealu patrí. Ľudia v Kanade hokej milujú a svoje zápasy hrávame stále pred 24 000 ľuďmi. Bez tlaku by to teda nešlo, ale je to príjemný tlak. Vážime si záujem ľudí,
“ konštatuje 52-ročný Kanaďan.

Medzi najšikovnejšie ťahy manažmentu Canadiens posledného obdobia môžeme pokojne označiť zisk slovenského útočníka Tomáša Tatara. Po trápení vo Vegas v Montreale výrazne ožil.

„Viete ako ho prezývajú? Trto Tatar. Naozaj zábavné,“
usmieva sa Mellanby. „V každom prípade zapadol do Montrealu perfektne. Tréneri i hráči si pochvaľujú jeho prístup. Stále sa smeje a dodáva tímu veľa energie. Vo Vegas mu to možno nesadlo, pretože nedostal priestor medzi elitnou šestkou útočníkov. On patrí tam a keď ten priestor dostane, tak ho využíva.“Ako nám samotný Tomáš nedávno prezradil, po príchode o frankofónnej oblasti sa snaží pochytiť aj nejaké to francúzske slovíčko. Podľa Mellanbyho robí veľmi dobre: „Ja osobne francúzsky nehovorím, ale Trtovi v tomto smere držím palce. Určite si tým môže iba pomôcť, pretože ľudia v Montreale to dokážu oceniť.“

A ako by legendárny útočník porovnal svoje hráčske časy s funkcionárskym pôsobením? Je lepšie vyzliekať prepotený dres, alebo si priťahovať viazanku s pohárom vínka v skyboxe?

Lepšie je byť hráčom,“ vystrelil Scott Mellanby bez zaváhania v hlase. „Lepšie vás platia a nemáte toľko starostí. Byť skautom, manažérom či televíznym komentátorom je pekné, ale poviem vám úprimne – povolanie hokejistu je najlepším povolaním na svete. Všetkým hráčom teda môžem odkázať jediné – hrajte tak dlho, pokiaľ na to budete mať!“

Najnovšie z klubu: Florida Panthers

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: História

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk