Murčekovi pribudli na konto góly aj stehy, Húževka nevie, ako spod deky
zdroj: foto jäzva

V návrate po prvom zápase medzi Žilinou a Detvou v tejto sezóne sme písali, že „vlci“ inkasovali od Podpoľancov hlúpe góly a aj vďaka nim prehrali doma 4:5. Odvtedy prešlo 22 kôl a musíme konštatovať, že Žilinčania sú tam, kde aj na začiatku súťaže. Tie isté chyby, ten istý výsledok a zaslúžená posledná priečka v tabuľke.

Kým v piatok proti vedúcemu Zvolenu nezachytil tím Pavla Paukovčeka úvodnú tretinu, o dva dni neskôr totálne zbabral poslednú. Žilinčania viedli v polovici zápasu, napriek tomu, že opticky, strelecky aj herne boli dovtedy lepší hostia, 2:0. Lenže potom prišli staré hriechy vlkov: obrovské individuálne chyby, chaos v bránení, strelecká nemohúcnosť a slabé premieňanie šancí.

Už prvý gól Detvy bol z kategórie „toto musel dať“. V 31. minúte sa za žilinskou bránou naťahovala o puk dvojica hostí s dvomi domácimi. K nim pristúpil tretí spoluhráč, lenže široko – ďaleko okolo brankára Mikoláša odrazu neostal nik. Až na Gašpara, ktorý ale nevystrelil z prvej a Mikoláš mu stihol hokejkou puk vyraziť. Ten smeroval k ľavému mantinelu, za ním dvojica hosťujúcich a znovu trojica nepučiteľných žilinských hráčov. Ručkay síce vybojoval puk a poslal ho za svoju bránku, lenže iba na hokejku Gašpara, ktorý prihral pred bránu a Michal Murček z podobnej pozície, ako Gašpar pár sekúnd pred ním, už znížil. „Povedali sme si, že v obrane robia domáci chyby a musíme ich viac napádať. Pri prvom góle nám domáci prakticky nahrali na gól, zrazu nám nechali pred bránou prakticky troch voľných hráčov,“ prezradil autor úvodného gólu hostí.

Michal Murček

Center prvého detvianskeho útoku sa potom so spoluhráčmi ubránil presilovke domácich o dvoch hráčov a v tretej tretine tak dlho a neúnavne búšili do žilinskej brány, až povolila. Na 2:2 vyrovnal v 53. minúte tečom Puliš a o necelé tri minúty poslal hostí do vedenia slabo bránený Žilka. Domáci pochopili, že je zle a v hre bez brankára Podešvom 32 sekúnd pred koncom vyrovnali. O pätnásť sekúnd však už bolo všetko inak, Murček bekhendom prekonal Mikoláša aj druhý raz v zápase a rozhodol o tretej jednogólovej výhre Detvy nad Žilinou v sezóne.

„Možno už domáci ani sami nečakali, že zaútočíme. Mysleli si, že tretina sa dohrá a bude predĺženie, ale my sme sa dostali do situácie 2 na 1 a ja som zakončil gólom. Mali sme aj dávku šťastia, ale to k tomu patrí. Celkovo sme radi, že sa nám proti Žiline darí. Bodovo sa pohybujeme v rovnakých vodách, a tento zápas bol šesťbodový. Som rád, že sme im v tabuľke odskočili,
“ povedala detvianska desiatka, ktorá strelila dva góly Žiline aj v zápase pod Poľanou a Detva vtedy zvíťazila 2:1.

Murček vtedy rozhodol 67 sekúnd pred koncom zápasu a zaobišiel sa bez štichov na tvári. Tentoraz mu so záverečným klaksónom nechtiac rozťal hokejkou obe pery žilinský útočník. „Bolí to dosť, ale som zvyknutý, na tvári mám už asi 70 štichov, takže týchto pár nových nie je pre mňa nič nové. Chvalabohu sme vyhrali, takže aspoň to stálo za tú bolesť,“ prezradil 26-ročný útočník Detvy.

Žilinčania natiahli sériu bez bodu po zápase s Detvou už na päť stretnutí. V tabuľke sú poslední a od najbližšieho súpera nad nimi, Miškovca, ich delia už dve víťazstvá. Práve na pôde maďarského tímu sa predstavia „vlci“ v utorok. Situácia sa síce nezdá byť kritická, ale Žilinčania sú na tom po závere s Detvou zle nielen tabuľkovo, ale najmä psychicky.

K tomu, čo sa udialo s Detvou, sa veľa povedať nedá. Máme dobre rozohraný zápas a vlastnými chybami si ho prehráme. Bol to pre nás dôležitý duel, ktorý sme potrebovali a chceli vyhrať, ale nakoniec sme ho vôbec nezvládli. Už niekoľko zápasov robíme úplne nepochopiteľné chyby, ktoré nás stoja body a psychicky nás posúvajú dole. Musíme si to v šatni vyrozprávať, aj keď už sme sa o tom rozprávali. To, čo sa u nás momentálne deje, som ja osobne ešte nezažil, a to mám odohrané v kariére veľa. Máme na sebe poriadnu deku a aj keď vyhrávame, stačí, aby sme dostali jeden gól a strachujeme sa o výsledok, ktorý nakoniec ani neudržíme. Keby som vedel, ako z toho von, už dávno by som to pomohol zmeniť, ale neviem,“ smutným hlasom skonštatoval 42-ročný skúsený harcovník Žilinčanov Peter Húževka, ktorý si vinou zranenia až v jedenástom zápase sezóny otvoril svoj strelecký účet.