HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Zberatelia dostali mikulášsky darček – nová séria kartičiek ponúka veľké novinky
zdroj:

Zberatelia dostali mikulášsky darček – nová séria kartičiek ponúka veľké novinky

Trh s hokejovými kartičkami u nás dlhé roky spal, no to sa pred dvomi rokmi zmenilo. Spoločnosť Sport Zoo pripravila počas sezóny 2016-17 premiérovú edíciu zberateľských kariet a hokejová verejnosť na to zareagovala pozitívne.

To vydavateľa kariet povzbudilo a presne na Mikuláša prichádza na pulty jedného z obchodných reťazcov v poradí už tretia edícia zberateľských kartičiek. Hokej.sk sa o nej pozhováral s Danielom Mrvom zo spoločnosti Sport Zoo.

Aké novinky prináša tretia edícia kariet?


Ani neviem kde začať. Keďže tento rok vypadla z kalendára futbalová kolekcia, mali sme dostatok času dôkladne sa venovať príprave tipsortligovej kolekcie a jednoznačne sme chceli pokračovať v nasadenom trende, kedy každou kolekciou ideme o level vyššie. V tejto kolekcii sa po prvýkrát môžu fanúšikovia tešiť na atraktívne jersey kartičky s kúskom dresu, v ktorom hráč odohral ligový zápas. Vo  svete kartičiek je to už bežná kartička, no v našej kolekcii to bude teraz asi najväčší hit. 


Novinkou sú tiež plastové kartičky, ktoré sú výborným spestrením kolekcie, vyhrali sme sa v nich s priehľadným pozadím. Nemôžem opomenúť ani ďalšie výrazné novinky, ako paralelnú limitovanú verziu s podpisom pri kartičkách League Legends a Rookie, paralelnú modrú verziu base kartičiek s uvedenou limitáciou na zadnej strane karty a krátkou textovou zaujímavosťou o každom hráčovi, či nový set Champions s exkluzívnymi fotkami aktuálnych majstrov s pohárom nad hlavou tesne po rozhodujúcom finálovom zápase. Prvýkrát vydávame tiež Exclusive box pre náročných zberateľov obsahujúci iba tie najvzácnejšie kartičky. Za zmienku stojí aj rozšírenie obľúbeného Autograph setu z doterajších 18 na 27 hráčov.

V minulej sezóne sa cena balíčka pohybovala na úrovni tesne pod 2 eurá. Ako to vyzerá v tomto smere teraz?


Aj napriek tomu, že kolekcia je výrazne atraktívnejšia ako tie doterajšie, vďaka účasti maďarských tímov a nových setov aj širšia, cena kartičiek by mala ostať na rovnakej úrovni. 


Aké boli najväčšie výzvy z pohľadu prípravy a výroby?

Aj keď to mnohí zberatelia nevidia a možno tak nevnímajú, veľmi nám záleží na kvalite kartičiek a sami vieme, že to ešte nie je dokonalé. Tlač kartičiek je jedným z posledných krokov pred získaním finálneho produktu a práve tu sa môže toho veľa pokaziť, čo mi príliš bohužiaľ nevieme ovplyvniť aj keď do tlačiarne dodáme dokonalé podklady. To je hlavný dôvod, prečo sme zatiaľ každú z doterajších tipsportligových kolekcií tlačili v inej tlačiarni. Ani táto kolekcia nie je výnimkou a aj keď je aj tu stále čo zlepšovať, myslím, že sme našli spoľahlivého partnera,  ktorý nám už onedlho pripraví bezchybné kartičky po tej tlačovej stránke. Práve to bola teda najväčšia výzva, nájsť konečne partnera na tlač, ktorý bude dbať na všetky potrebné detaily a bude mať záujem podieľať sa na výrobe jednej z najzložitejších tlačovín, akými kartičky bezpochyby sú.

Kedy sa dostanú do predaja a kde sa budú predávať?


Tu je dôležité poznamenať, že nie pri všetkých našich kolekciách sme zároveň aj ich predajcom. Všetko to vždy záleží od licencie, dohody so zväzom a prípadne obchodným partnerom. V prípade kartičiek Tipsportligy sme "iba" ich dodávateľom, no ďalej ich predáva Pro hokej.

To sú veci, ktoré tiež ľudia nevidia a potom nám dávajú za vinu, že im nevieme povedať, kedy a kde sa budú kartičky predávať, no v tomto prípade my tie informácie skutočne nemáme a v tejto otázke sme odkázaní na rovnaké zdroje ako oni. Podľa dostupných informácií teda predaj v Kauflande začne na Mikuláša, 6. decembra, pričom všetky produkty budú umiestnené v stojanoch s grafikou kolekcie a už tradične budú obsahovať samostatné balíčky, celé boxy za zvýhodnenú cenu a zberateľské albumy. Neskôr pôjdu do predaja aj spomínané Exclusive boxy, no tie už bude predávať Pro hokej po vlastnej osi a teda pravdepodobne cez svoju appku Tipsport Liga.


Aká je šanca nájsť si v balíčku dresovú a podpisovú kartu?

Vývoj jersey kariet, alebo teda dresoviek, trval niekoľko mesiacov. Prvú hrubú kartičku sme vydali v kolekcii Pocta legendám, ktorá vyšla v júni tohto roka a bola ňou kartička s kovovou medailou. Mala ešte viacero chýb, no bez toho to asi na začiatku nejde. Hrdo však môžem povedať, že jersey kartičky Tipsportligy sú ozajsným skvostom a až na zopár drobností, ktoré si ale bežní zberatelia ani nevšimnú, sa im nedá asi nič vytknúť. Predovšetkým tie s viacfarebným kúskom dresu alebo písmenkom sú naozaj nádherné, navyše do jersey kartičky Andreja Kollára zo SR 20 sa podarilo vložiť kúsok celého slovenského znaku z vlajky, ktorú majú na zadnej strane dresu. Každý tím poskytol 1 hraný dres, čo znamená, že v kolekcii máme 13 rôznych jersey kartičiek s limitáciou 85 kusov z každej. Môžete ich nájsť v každom treťom hobby boxe alebo v každom exclusive boxe. Po komunikácii so zberateľmi sme sa pri podpisovkách vrátili k dizajnu nastojato a použili tenšiu fixku ako minulý rok. Zvláštnosťou je, že aj keď každému hráčovi posielame úplne rovnakú fixku, hrúbka ich ťahu sa u niektorých celkom výrazne líši, čo je pravdepodobne dôsledkom rôzneho sklonu fixky pri podpisovaní. Ako som vyššie spomínal, atraktívny set podpisoviek sme navýšili z 18 na 27 kartičiek s limitáciou 120 kusov z každej kartičky. V každom hobby boxe ja tradične garantovaná 1 podpisovka, v exclusive boxe až 3.


Hráči už videli niektoré karty počas ich podpisovania. Ako reagovali hráči na nové kartičky?

Bohužiaľ nemáme časový priestor na to, aby sme chodili priamo za hráčmi a dávali im kartičky podpisovať osobne. Podpisovanie zabezpečuje klub a tým pádom prichádzame o bezprostredný feedback. Veríme však, že hráči sa z kartičiek tešia, predsa len je to výborná reklama ako aj pamiatka pre nich a ich rodiny. Spomeniem ale, že na Instagrame máme verného fanúšika Michala Valenta, ktorý pravidelne "lajkuje" naše príspevky. 

Uvažujete aj o ďalších novinkách ako sú reprezentačné karty, či edíciu zo zápasu Winter Classic?


Samozrejme, príprava každej kolekcie znamená mesiace práce a preto už dávno robíme všetko preto, aby sme vydali špeciálnu kolekciu tipsportligových kartičiek k Winter Classic ako aj vôbec prvú kolekciu kartičiek slovenskej hokejovej reprezentácie pri príležitosti domácich MS. V druhej polovici roku 2019 je okrem tradičnej Tipsportligy na pláne druhá edícia úspešnej kolekcie Pocta legendám, kde už teraz máme dohodnuté perfektné mená, aké nemôžu chýbať v zbierke žiadneho fanúšika. V roku 2019 sa tiež budeme snažiť vydať aj kartičky futbalovej reprezentácie, ku ktorým už tiež máme zaujímavý materiál, ale nebudem predbiehať.

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk