HOKEJ.sk HOKEJ.sk

V Steel aréne menia mantinely, noviniek je však oveľa viac
zdroj: foto jäzva

V Steel aréne menia mantinely, noviniek je však oveľa viac

Košickí hokejisti majú za sebou dve stretnutia na klziskách súperov a aj ďalšie tri duely odohrajú mimo domácej Steel arény. V tej totiž momentálne panuje čulý stavebný ruch spojený s organizáciou májových majstrovstiev sveta.

„Sme veľmi radi, že máme za sebou inštaláciu jednej tretiny mantinelov,“ zvestuje novinky generálny manažér Steel arény Igor Havrila. „Mantinely sme museli meniť v súvislosti s pravidlami IIHF. Nejde iba o samotné mantinely, ale aj o kompletné príslušenstvo, vrátane sietí, hliníkových profilov, striedačiek a trestných lavíc. Meníme aj korčuliarsku gumu na striedačkách a vynovíme aj priestor pre časomer, ktorý má byť väčší o dva metre. Tomu prispôsobíme aj stolík a časomiera bude priamo napojená na zadné LED pásy.“

Najbližší domáci zápas HC Košice je plánovaný na 15. február (Trenčín).

„My to chceme samozrejme stihnúť skôr a pripraviť ľad tak, aby na ňom hokejisti stihli aj niečo natrénovať,“
pokračuje Havrila. 


Nové mantinely v Steel aréne montuje rovnaká firma z Česka, ktorá montovala aj pôvodné príslušenstvo. Rozmery hracej plochy 60x30 metrov ostanú nezmenené.

„Pôvodné rozmery klziska ostávajú rovnaké, akurát sa znížila výška samotného mantinelu zo 122 centimetrov na 107 centimetrov. Ochranné plexisklo už nie je z liateho, tvrdeného skla, ale ide o kalené plexisklo, ktorého výška dosahuje 250 centimetrov za bránkou a po stranách 200 centimetrov,
“ hovorí na margo rozdielov technický manažér Steel arény Vladimír Kanuščák.

Nové mantinely sú G-flexové a nastavené budú na výkyvnosť 15 percent. „Pre potreby našej ligy sa však dajú nastaviť aj tak, aby neboli výkyvné,“ pridáva Kanuščák.Steel aréna (41 obrázkov v galérii)

S pomocou štátneho príspevku vo výške pol milióna eur sa podarilo v Steel aréne zmodernizovať aj ďalšie prvky. V riadiacom velíne pribudlo nové monitorovacie cenrum, doplnili sedem kamier v zónach, v ktorých predtým neboli (priestory zadných šatní a chodieb) a ukončili aj rekonštrukciu svetelno-zvukovej réžie.

„Bola už dosť opotrebovaná, zastaralá a vypadávala. Okrem toho sme vymenili aj spodný prstenec kocky a celistvosť haly doplnili aj dva LED pásy za oboma bránkami,“ r
eferuje I. Havrila, podľa ktorého je plánovaná aj výmena svetelných zdrojov. „Tú plánujeme na apríl a marec. Vymeníme všetkých 136 svetelných zdrojov, nemeníme však samotné svetlá. Týmto krokom dosiahneme potrebnú luxáž.“


Zrealizovaná bola aj údržba servisu chladenia, vymenili riadiacu jednotku, v Steel aréne urobili generálnu opravu kompresora a namaľovali lóže a ostatné časti haly. V týchto dňoch prebieha ešte revízia týkajúca sa elektriky, do trafostanice bola osadená veľká klimatizačná jednotka a na záver dajú do poriadku šatne a vynovia  sprchy a sociálne zariadenia.

V prevádzke je už aj úplne nová rolba spĺňajúca najvyššie kritériá.

„Nová i stará rolba pochádzajú od rovnakého výrobcu WM Junior,“
hovorí Vladimír Kanuščák. „Táto nová má silnejšiu batériu, rýchlonabíjačku, vydrží až 23 úprav ľadu bez nabíjania a ovládaná je joystickom cez displej. Má tichší chod a automatické rovnomerné dávkovanie vody. Ak zníži rýchlosť v oblúkoch, zníži sa aj dávkovanie vody. Okrem toho má automatické dvíhanie stieracej handry.“

V Steel aréne toho teda zrealizovali a ešte zrealizujú pomerne dosť. Stačil na to príspevok 500 000 eur zo strany štátu?

Financií nie je nikdy dostatok a to platí aj v našom prípade. Som však veľmi rád, že nás podporila spoločnosť U.S. Steel Košice a podporil nás aj Košický samosprávny kraj, čo potvrdil aj pán župan Trnka. Požiadali sme aj mesto Košice, ktoré má podiel v združení Košickej arény a podporilo nás aj pri organizácii MS 2011. Veríme teda, že na nás nezabudnú,“ apeluje Igor Havrila na radných mesta Košice.

Zmeny však neprebehli iba v samotnej hale. Výraznou rekonštrukciou prešiel aj Club Hotel, ktorý je so štadiónom spojený a bude sa volať Hotel Aréna.

„Club Hotel je z našej strany hotový a momentálne prebiehajú práce realizované nájomcom. V týchto priestoroch majú byť kancelárie IIHF a Infrontu, akreditačné stredisko, združovanie dobrovoľníkov, stravovanie a niektoré ubytovacie jednotky. Odtiaľ sa bude riešiť i transport v rámci šampionátu. Steel aréna bude vďaka tomuto hotelu kompletným športovým komplexom zloženým z haly, parkovacieho domu, tréningovej haly a hotela,“ dopĺňa generálny manažér Steel arény Igor Havrila.

Otázky umiestnenia press centra a fanzóny sú v kompetencii organizačného výboru MS 2019 a rozhoduje o nich výhradne organizačný výbor šampionátu.Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2019

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk