HOKEJ.sk HOKEJ.sk

MS 2019 v znamení prísnych bezpečnostných opatrení, dôraz sa kladie aj na dopravu
zdroj: TASR

MS 2019 v znamení prísnych bezpečnostných opatrení, dôraz sa kladie aj na dopravu

Návštevníci MS 2019 v Bratislave a Košiciach sa budú musieť pripraviť na prísne bezpečnostné opatrenia. Tie svojím rozsahom dokonca prevýšia úroveň z predchádzajúcich šampionátov. Pred vstupom do hál ale i fanzón budú musieť fanúšikovia prejsť cez prechodové rámy na detekciu kovov, rizikové priestory budú ohradené bariérami.

Požiadavka na zvýšenú bezpečnosť vyšla podľa organizátorov od polície, Medzinárodná hokejová federácia (IHHF) ich iba kvitovala. "Na Slovensku máme od roku 2014 špeciálny zákon o bezpečnosti divákov na štadiónoch. Preto sa v tejto oblasti museli navýšiť financie. Prejavilo sa to napríklad na betónových zábranách, ktoré musia byť pred oboma štadiónmi. V roku 2011 sme ich nemuseli mať. Dáva sa veľký dôraz, aby pri takomto masovom podujatí náhodou niečo nevzniklo," povedal šéf Organizačného výboru MS 2019 Igor Nemeček.

Nad priebeh šampionátu bude dohliadať bezpečnostná komisia. "Sú v nej veľmi uznávaní ľudia z policajného zboru, ktorí majú s takýmito akciami skúsenosti. Nenechávame nič na náhodu. Bude potrebné umiestniť aj bezpečnostné rámy, ktoré poznáme z letísk, cez ktoré bude musieť prejsť každý návštevník zápasu. Na MS v Dánsku neboli, ale vo Francúzsku a Nemecku áno. Teraz práve riešime, kto nám ich zapožičia. Rámy budú umiestnené ešte pred vstupmi do hál a asi aj fanzón. Tie sú veľmi rizikovými priestormi, preto budú musieť byť aj oplotené."

Čo sa týka fanzón, tá bratislavská nebude tentoraz v tesnej blízkosti zimného štadióna, ale takisto nepôjdu fanúšikovia ani príliš ďaleko. "Bude pomerne veľká a umiestnime ju pri Istropolise. Odtiaľ je dobrý prístup k štadiónu, či už po Vajnorskej ulici alebo Trnavskej ceste. Pred farmaceutickou fakultou pred štadiónom umiestníme už iba stan oficiálneho sponzora MS a merchandisingu. V Košiciach bude fanzóna približne päť minút od štadióna. Robili sme všetko pre to, aby sa tam mohli stretnúť diváci, ktorí pôjdu na hokej a mohli si prípadne niečo kúpiť. A fanúšikovia, ktorí sa nedostanú na štadión, by si mohli pozrieť vo fanzónach zápasy na veľkoplošnej obrazovke."

Okrem bezpečnostnej stránky kladú organizátori dôraz aj na dopravu počas MS. "V prvom rade máme bezpečnostnú komisiu pri organizačnom výbore, v ktorej sú zástupcova mestskej i štátnej polície, hasiči a bezpečnostní experti. Oni riešia všetky obmedzenia, najmä pred a po zápasoch, aby sa na štadióny bezpečne dostali fanúšikovia zo zastávok MHD i fanzón. V Bratislave i Košiciach riešime záchytné pracoviská, aby sme čo najviac ľudí doviezli na štadióny prostredníctvom MHD a aby sa nevyskytli zápchy či iné problémy s dopravou," vravel Nemeček. Trnavská cesta a ani ďalšie cestné komunikácie v okolí bratislavského štadióna by nemali byť uzavreté. K určitým obmedzeniam budú musieť organizátori pristúpiť, ale ti by nemali nahlodať priepustnosť ciest. "Pred MS 2011 boli v súvislosti s dopravou katastrofické scenáre, všetci tvrdili, že počas MS nastane dopravný chaos. V skutočnosti však dopravná situácia bola hodnotená ako priepustná a bez väčších problémov. V Bratislave budú v tom čase dopravné obmedzenia, ale nie vedľa zimáku, napríklad súvisiace s rekonštrukciou rondela pod Prístavným mostom. Verím, že nijako neovplyvnia dopravnú situáciu pri štadióne."

Organizačný výbor MS požiadal obe mestá, či by počas MS nemohla byť pre návštevníkov bezplatná MHD. "Bude to ešte témou diskusie. Nie je to povinné. Nemôžeme na tom trvať, je jasné, že je to záležitosť Dopravného podniku v jednom aj druhom meste. Je to dnes už štandardné v krajinách, ktoré organizujú MS, že v danom dni na daný zápas, pre ktorý má divák zakúpený lístok či vybavenú akreditáciu, má MHD zadarmo. Ak sa ale mestá rozhodnú inak, musíme to akceptovať," dodal Nemeček.

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2019

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk