HOKEJ.sk HOKEJ.sk

35 rokov od neprekonateľného rekordu Gretzkeho. Neuveriteľnú sériu ukončil spoluhráč
zdroj: TASR/AP

35 rokov od neprekonateľného rekordu Gretzkeho. Neuveriteľnú sériu ukončil spoluhráč

Pred 35 rokmi vyšli noviny Edmonton Journal s obrovským nápisom: „Gretzky dostal stopku!“

Nešlo o nejaký dištanc či podobný problém. Najlepší hokejista všetkých čias prišiel v januári 1984 o svoju neuveriteľnú sériu, ktorú odvtedy nikto nenapodobnil. A je otázne, či ju vôbec niekedy napodobní.

Všetko sa to začalo 5. októbra. Odvtedy bodoval Gretzky zápas čo zápas a jeho bodová šnúra trvala neuveriteľných 51 zápasov.

„Keď sa vtedy tá séria pretrhla, tak som bol smutný,“
priznal vtedajší tréner Los Angeles Kings Rogie Vachon. Práve v súboji proti „kráľom“ totiž prišiel Great One o svoju jedinečnú sériu. „Priznám sa, že aj ja som mu vtedy fandil. Päťdesiatjeden zápasov? Neuveriteľné!“

K tomuto jedinečnému rekordu sa priblížil iba Mario Lemieux v sezóne 1989-90 (46-zápasová bodová šnúra). Okrem toho si rekord ohrozoval iba sám Gretzky. V sezóne 1985-86 napríklad bodoval 39-krát v rade. 

„Matematicky je to nemožné,
“ zamyslel sa útočník New Jersey Taylor Hall, ktorý bodoval v minulej sezóne 19-krát v rade.

Gretzky zaznamenal v rekordnej sezóne celkovo 205 bodov, no to paradoxne nebol jeho rekord. Tým je totiž 215  kanadských bodov zo základnej časti sezóny 1985-86 a celkovo sa Wayne dostal cez dvestobodovú hranicu až štyrikrát. Ani v tomto smere sa o svoj rekord báť nemusí.

Vráťme sa však k 51-zápasovému rekordu. V čase jeho vytvorenia bolo maximom 30 zápasov s bodovým ziskom v rade.

„Spomínam si, tridsiatku som dosiahol krátko pred Vianocami. Bolo to úsmevné a hovoril som si – koľko zápasov s bodom ešte pridám?“
spomína Gretzky.

Každá séria má však svoj koniec a keď prišiel Gretzky o tú svoju, tak sa mu v podstate uľavilo.

„Viete ako to chodí. Potom sa už pred každým zápasom hovorilo len o tej sérii. Všetci ju pripomínali a tlak narastal. V hlave som to potom mal už aj ja, pretože mi to pripomínali zo všetkých strán,
“ priznal s odstupom rokov Gretzky. „Bola to zábavná jazda, ale všetci sme vedeli, že sa to raz musí skončiť.“

Predĺženie jedinečnej série mal na hokejke Charlie Huddy. V kritickom zápase proti Los Angeles Kings sa ocitol v prečíslení dvoch proti jednému. Gretzky vytiahol brankára Markusa Mattssona mimo bránku a puk naservíroval ako na podnose Huddymu. Ten však nepochopiteľne netrafil prázdnu bránku.

Stále mám pred očami Charlieho. Prestrelil to nad bránku. Nepochopiteľne to prestrelil. Bola to veru poriadne nepresná strela,“ usmieva sa pri tejto spomienke legendárny obranca Oilers Paul Coffey. 

Wayne Gretzky
TASR/AP (TASR/AP)


„Neexistuje lepší hráč, ktorému sa to mohlo stať. Charlie bol jeden z najlepších chalanov, akých som v hokeji stretol. A práve on pripravil Wayna o sériu,“ pridáva sa obranca Kevin Lowe.

„Samozrejme, že som si ho potom stále doberal,“
berie spomínaný moment s humorom samotný Gretzky. „Keď sa stretneme ešte aj teraz, tak sa ho stále pýtam – Charlie, pamätáš si, ako si mi zničil sériu?“

„Bohužiaľ prihral nesprávnemu hráčovi. Stále sa však so mnou rozpráva a tak to asi nejako prehltol,“
reaguje s úsmevom nešťastník Huddy.

Veľkosť tejto sezóne však bola aj v tom, že počas 51 zápasov zaznamenal iba jediný bod len v trinástich prípadoch. Štyri a viac bodov pritom zaznamenal pätnásťkrát.

Séria sa pritom otriasala v základoch už 11. januára. Oilers hrali v Chicagu a v závere tretej tretiny mali jednogólový náskok. Gretzky bol stále bez bodu, no potom odkorčuľoval brankár Tony Esposito na striedačku . „Vravel som si, toto je moja posledná šanca, tak ju musím využiť,“ spomína Gretzky.

Puk sa zrazu ocitol v strednom pásme. Na ľad naskočil obranca Troy Murray a snažil sa prihrávkou nájsť spoluhráča. Jeho prihrávka však dopadla veľmi zle a skončila na hokejke Wayna. Ten následne skóroval do prázdnej bránky.

„Keď si pozriete ten gól, tak tam uvidíte mňa, ako beznádejne naháňam Gretzkeho, ktorý mieri na prázdnu bránku. A potom som tam rozlámal hokejku o bránku,“
smeje sa Murray.

Gólom do prázdnej bránky v Chicagu natiahol svoju sériu na 44 zápasov. V tom sa pozrel na tribúnu a uvidel plagát s nápisom „Tu končí séria“.

„Vtedy som si uvedomil, že tú moju sériu nesledujú len fanúšikovia a novinári v Edmontone. Pochopil som, že ide o celoligovú udalosť,“
podotýka Gretzky. Aj preto vtedy fanúšikovia Blackhawks v čase odvolania brankára Esposita bučali. Šípili totiž veľkú šancu na ukončenie Gretzkeho šnúry.

O deväť dní neskôr hostil Edmonton Los Angeles. Proti Kráľom mal odohrať dva zápasy v priebehu dvoch dní. V tom prvom Gretzky žiaril. Zaznamenal päť bodov a vyrovnal rekord Marcela Dionna v počte gólov v oslabení za sezónu (10).

„V tom zápase tancoval,“ cituje Edmonton Journal vtedajšieho trénera Oilers Glena Sathera. „Vyložene si to užíval.“

O deň neskôr ho však prišpendlil tvrdým hitom na mantinel útočník Kings Dave Taylor. Poranil mu pritom pravé armeno. Gretzky zápas dohral a v tretej tretine získal dve asistencie. Bolesť bola viditeľná aj z tribúny a Wayne držal hokejku miestami iba v jednej ruke. Našťastie pre neho, tím Olejárov čakal štvordňová prestávka. Tú strávil relaxom v Palm Springs.

Jubilejný päťdesiaty zápas s bodom v rade zaznamenal 25. januára vo Vancouveri. O deň neskôr oslávil 23. narodeniny a proti New Jersey pridal 27. januára ďalší dielik do svojej série. Potom však prišiel duel proti Kings a Huddyho spálená šanca.

„Možno mi chcel Charlie dopriať čas na vyliečenie zranenia. A tak radšej minul, aby som si mohol oddýchnuť,“
pridal Gretzky v súvislosti so spomienkou na jedinečný rekord.

V posledných rokoch sa v tomto smere podarila pekná séria Sidovi Crosbymu. Kapitán Pittsburghu bodoval od 5. novembra do 28. decembra 2010 v 25 zápasoch v rade. Keď sa však dopočul, že Gretzkeho rekord obsahoval až 51 zápasov, tak sa iba pousmial: „51? To to som sa k nemu ani nepriblížil. Už len pomýšľať na to je bláznovstvo.“

A podobne to vníma aj legendárny Dale Hunter. „Berme to tak, že my ostatní sme mali aspoň najlepšie miesta na sledovanie jeho veľkolepého predstavenia.“

Podľa Paula Coffeya však bola v hre aj dlhšia séria. „Wayne mohol pokojne bodovať aj v 80 zápasov v rade. Body totiž zbieral s obrovskou ľahkosťou.“

Existuje ale reálna šanca, že raz niekto Wayna o tento rekord pripraví? „Pozrite sa, každý rekord je prekonateľný. Kto vie? Možno sa to raz niekomu podarí,“ zaujal postoj diplomata Wayne Gretzky.

Zdroj: SI.com

Najnovšie z klubu: Edmonton Oilers

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: História

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk