HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Stovky ton odpadu po MS 2011, miliardy v oceáne. Musíme ísť príkladom, hovorí Nemeček
zdroj: TASR

Stovky ton odpadu po MS 2011, miliardy v oceáne. Musíme ísť príkladom, hovorí Nemeček

Bol na každom svetovom šampionáte za ostatných dvadsať rokov, podobnú akciu však doteraz nikde nevidel. Šéf organizačného výboru tohtoročných majstrovstiev sveta na Slovensku Igor Nemeček verí, že environmentálny projekt bude slúžiť ako príklad celej krajine, ale aj ďalším organizátorom hokejových šampionátov.

Ku cti slúži, že projekt zelených majstrovstiev sveta nie je žiadnym nariadením, s aktivitou vyrukoval organizačný výbor sám. „Prvá idea prišla zhruba pred rokom. Moja kolegyňa sa touto tematikou zaoberá už dlhodobo a sama navrhla takýto projekt. Výbor sa s tým stotožnil a oslovil ministerstvo, pán minister László Sólymos bol myšlienke od prvej minúty naklonený. Som rád, že z rozhovorov vzišla aj vzájomná spolupráca,“ povedal pre Hokej.sk Igor Nemeček. Sám si spomína na šampionát v roku 2011, keď vzniklo na štadiónoch v Bratislave a Košiciach približne dvesto ton odpadu. „Systém práce s odpadom je závažná vec, predovšetkým v súčasnej dobe. Chceme zmeniť nedostatky, ktoré vídať po celom svete a ukázať ako si ničíme životné prostredie. Máme skúsenosti z 2011-teho, na vlastnej koži sme zažili, koľko odpadu sa vyprodukuje za dvadsať dní na štadióne, v bufetoch či fanzónach. Dnes môžeme vidieť každý deň zaplavené moria a oceány. Iste, uvedomujem si, že nezmeníme všetko. Chceme ale spraviť prvý krok, ísť príkladom,“ vysvetľuje prvý muž majstrovstiev sveta na Slovensku.

Zelené aktivity budú spočívať predovšetkým v separácii odpadu, používaní recyklovateľných materiálov a edukácii fanúšikov. „Všetok odpad budeme separovať, či ide o bioodpad z bufetov, či plasty, komunálny odpad, na väčších zberných miestach aj sklo či papier. Taktiež máme dohodu s predajcami rýchleho občerstvenia, ktorí budú predávať jedlá a nápoje na recyklovateľom princípe, čakajú nás tiež rokovania s bufetármi na štadiónoch. Budeme apelovať na ľudí, aby zlepšovali životné prostredie a vo fanzónach budú prebiehať vzdelávacie prednášky na tému separácie, aby téma zostala živá a neskončila majstrovstvami sveta, no aby pokračovala v slovenských domácnostiach aj naďalej,“ zhrnul najbližšie plány Nemeček„Budeme sa snažiť množstvo odpadu zredukovať. Ale napríklad, aj na základe antidopingových pravidiel musia športovci dostávať vodu v uzavretej fľaši, plastu sa teda úplne nevyhneme. Množstvo odpadu teda bude porovnateľné, avšak budeme sa snažiť spracovať ho tak, aby nezaťažil našu prírodu,“ dodala hovorkyňa organizačného výboru Michaela Grendelová.

MS 2019: Macejko, László Sólymos, Igor Nemeček / recyklácia, odpad, zelené aktivity
„Verím, že budeme vyhrávať nielen na ľade, ale aj pri ochrane životného prostredia,“ nádeja sa minister životného prostredia László Sólymos. (foto: 2019 IIHF MS/Ján Súkup)

Ministerstvo poslúži príspevkom 150-tisíc eur, ktoré majú byť využité na nádoby a následne na zabezpečenie odvozu odpadu zo štadióna, fanzón a najbližšieho okolia. Ak by organizátori nerecyklovali, náklady by sa im výrazne znížili. „Potrebujeme trojnásobný počet kontajnerov na oboch štadiónoch, zvyšuje sa tým nápor na personál, odvoz odpadu cez veľkokapacitné kontajnery. Ak chcete aspoň trošku pomôcť našej prírode, potrebujete pri takýchto veľkých podujatiach vynaložiť trikrát väčšie finančné prostriedky,“ poznamenala Grendelová. Nemeček záverom doplnil: „Chodím na majstrovstvá sveta od roku 1999 a takúto akciu si nepamätám. Pochopiteľne, v Škandinávii už separácia funguje automaticky, niektoré krajiny majú iné zvyky, avšak s obdobnou náučnou akciou prichádzame ako prví. Verím, že tento projekt naštartuje celé Slovensko a IIHF bude ďalšie roky tlačiť aj na ďalších organizátorov, aby nasledovali naše kroky.“

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2019

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk