HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Laco ocenil kvalitu košických brankárov: Neprišiel som niečo zachraňovať
zdroj: jäzva

Laco ocenil kvalitu košických brankárov: Neprišiel som niečo zachraňovať

Po dvanástich rokoch sa vrátil do dôverne známeho prostredia. Keď prichádzal Ján Laco do Košíc v roku 2005, išlo o nádejného brankára, ktorý sa túžil po príchode z Liptovského Mikuláša presadiť vo veľkoklube. To sa mu z časti splnilo, veď práve ako hráč „oceliarov“ absolvoval svoj reprezentačný debut.

Po sezóne 2006-07 mu však Košičania novú zmluvu neponúkli. V tom čase akoby nevycítili potenciál, ktorý je v ňom ukrytý. Pokorný Lipták sa však nevzdával a postupne to dotiahol až do KHL a reprezentáciu doviedol v roku 2012 k titulu vicemajstrov sveta.

Uplynulý ročník strávil v českej extralige, kde si zachytal za Chomutov a v rámci hosťovania aj v Sparte Praha. Prišlo však nepríjemné zranenie pravého lakťa, ktorého liečba pripomínala nekonečný príbeh. Keď sa už zdalo, že je aktuálna sezóna pasé, reflektoval ponuku HC Košice a v play-off by mal byť novým tromfom „oceliarov“.

Ján Laco (6)


Ako sa vlastne zrodil váš príchod do Košíc?

Ján Laco: V podstate sa to nabaľovalo dlhší čas. Najprv som bol v kontakte s Lacom Nagyom, potom sa k tomu pridali funkcionári klubu a napokon to vyústilo až do toho, že som teraz tu.

Prečo ste sa rozhodli pre Košice?


V prvom rade som sa už cítil dobre a chcel som sa vrátiť do zápasového diania. V Mikuláši to však bolo náročné skrz dané podmienky, v ktorých tam chlapci fungovali. Doma navyše človek nemá potrebný pokoj a musel by som riešiť mnoho vecí a povinností. Chcel som sa stať súčasťou nejakej fungujúcej organizácie a Košice mi takúto šancu dali. Preto som prikývol. V prvom rade chcem zistiť, na čom vlastne som a čo z toho ešte dostanem.

Dohodu s vami oznámil klub už minulý týždeň. Prečo ste sa k tímu pripojili až teraz?


Ja by som tu už bol určite skôr, ale dostal som virózu a týždeň som doma ležal v horúčkach. Očakávam teda trochu ťažší nábeh, ale mal by som to zvládnuť.Ján Laco (35 obrázkov v galérii)

Súťažný zápas ste neodchytali od jari minulého roka. Očakávate aj dávku nervozity?

Určite. Po takej pauze človek nevie, ako to bude vyzerať. Preto som tu a chcem to zistiť. Musím však povedať, že Košice majú výbornú brankársku dvojicu, ktorá chytá celú sezónu veľmi spoľahlivo. Neprišiel som teda niečo zachraňovať. Každý z nás má svoju pozíciu a v play-off sa potom uvidí.

Košice momentálne trénujú v Crow aréne. V tejto hale ste chytali v drese „oceliarov“ ešte pred jej rekonštrukciou. Ožili spomienky?


Teraz je táto hala rozhodne krajšia, ale ja som tu už medzitým párkrát bol a tak som bol na to pripravený. Teším sa na prvé tréningy a potom hlavne na zápasy, ktoré nás čakajú v Steel aréne.

Ján Laco (17)


Vedenie klubu označilo za jeden z dôvodov vášho angažovania aj odovzdávanie skúseností súčasnej brankárskej dvojici. Ste pripravený pomôcť aj v tomto smere?

Určite, to bola jedna z vecí, na ktorej sme sa naozaj dohodli. Ponúk som mal viac, ale všade to bolo – príď a chytaj. Tu mi dali čas na koncepčný tréning a na postupné zapracovanie sa do zostavy. Tak ako som povedal, chalani chytajú dobre a nie je tu dôvod rozbíjať brankársky tím.

Ako spomínate na svoje predošlé pôsobenie v Košiciach?


Pre mňa to bol prvý únik z Mikuláša a počas toho obdobia som tu získal veľké skúsenosti. 

Ján Laco (11)


Titul ste však vtedy nezískali a na svojom konte ho nemáte ani s nikým iným...

To je pravda, ale ja nemám rád reči o titule. Nebudem teraz vykrikovať, že som prišiel po titul. Neskončila sa ešte ani základná časť a musíme sa pripraviť na play-off. To bude iná liga. Urobím všetko preto, aby som sa v priebehu mesiaca dostal do svojej pohody a potom sa uvidí, kto bude chytať. To bude samozrejme vec rozhodnutia trénerov.

Ako ste prežívali dlhé obdobie bez hokeja po psychickej stránke? Objavili sa aj vnútorné úvahy o konci kariéry?


Nebolo to ľahké. Párkrát som to toho chcel naskočiť a začal som intenzívnejšie trénovať. Zakaždým sa mi ten lakeť ozval a tak som postupne rezignoval. Teraz je to opäť dobré, prišla možnosť od Košíc a ja verím, že lakeť vydrží. Počas posledných dvoch mesiacov som s ním totiž nemal žiadny problém.

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk