Hokej.sk Hokej.sk

Líška pri debute v repre s Hudáčkom: Ako vicemajstrovi sveta som mu kýval hore na autobus
zdroj: Libor Hudáček a Adam Líška.

Líška pri debute v repre s Hudáčkom: Ako vicemajstrovi sveta som mu kýval hore na autobus

„Dávam si záležať, aby som svoju robotu odvádzal riadne a poctivo. Teší ma, že to vychádza a dostal som sa do seniorskej reprezentácie,“ neskrýval úprimnú radosť z prvej nominácie od trénera Slovenska Craiga Ramsayho len devätnásťročný útočník Adam Líška. „Samozrejme, dá sa z toho vyťažiť ešte viac. Chcem byť plnohodnotný člen tímu, pobiť sa o svoju šancu. Viem si predstaviť, že by som šiel aj na šampionát, no to je len na mne, mojich výkonoch a potom na rozhodnutí trénera a realizačného tímu,“ dodáva talentovaný krídelník Slovana Bratislava.

Pred prvým tréningom nemohol spať

Aj po takmer úplnej prvej sezóne v druhej najkvalitnejšej súťaži sveta KHL cíti pred kamerami určitý ostych. Osmelí sa, keď počet mikrofónov pred jeho ústami klesne. Bratislavský rodák a odchovanec ružinovského hokeja zostáva pokorný a prechováva k svojím povinnostiam patričný rešpekt. A rovnako tak k odmenám, ktoré za poctivú prácu prichádzajú. Tak, ako teraz prišla možnosť premiérovo si navliecť najcennejší hokejový dres. „Veľmi sa teším, je pre mňa česť a splnený sen hrať za Slovensko. Priznám sa, že som sa dnes zobudil už o šiestej ráno. Do šatne som vchádzal trochu s rešpektom. No verím, že po tréningoch alebo prvom zápase všetko opadne,“ hovoril Líška po utorňajšom tréningu pred turnajom Kaufland Cup v Bratislave (7. - 9. februára).

Adam Líška na domácich MS hráčov do 18 rokov v dueli proti Fínsku.

Dres s dvojkrížom na hrudi nemal Líška oblečený prvý raz. Slovensko reprezentoval už na dvoch svetových šampionátoch do 18 i 20 rokov. „Oproti juniorským reprezentáciám je tu všetko rýchlejšie a presnejšie. Avšak, hrám seniorský hokej a nejaké skúsenosti som už nazbieral,“ podotýka útočník, ktorý si premiéru odkrúti na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, kde pôsobí aj na klubovej úrovni: „Bolo príjemné, že som nemusel nikam cestovať, posunul som sa medzi šatňami o pätnásť metrov.“ Reprezentačný hokej sa do Bratislavy vracia po dvoch rokoch, Líška si želá vypredanú arénu: „Teraz na naše zápasy v Slovane nechodí toľko ľudí, dúfam, že na reprezentáciu príde viac a zažijem aj ja naplnený štadión.“

V KHL som získal sebavedomie

Líška strávil predchádzajúcu sezónu v tíme zámorskej OHL Kitchener Rangers, predtým pôsobil v mládežníckych tímoch Slovenska, Slovana a Ružinova. V premiérovej sezóne v Slovane sa nestratil, od trénera Vladimíra Országha dostával dostatok priestoru. V 46 zápasoch strelil tri góly a zaznamenal šesť asistencií. „Som veľmi spokojný s priestorom na ľade, ktorý som si v Slovane vybojoval. Na začiatku som bol nervózny z toho, aké bude hrať druhú najlepšiu ligu sveta. Dobre som sa však adaptoval, dostal som do seba sebavedomie, že môžem hrať proti najlepším hokejistom sveta. Aj keď, postavenie tímu ma samozrejme neteší. Som predsa slovanista, ktorý tu vyrástol,“ dodal ročník narodenia 1999.

Aj keď Líška patrí ku skromným hokejistom, sna o účasti na domácich majstrovstvách sveta sa nebojí. Uvedomuje si, že sezóna pre Slovan skončí predčasne a pôsobením inde by svoju šancu na miesto v záverečnej nominácii zvýšil: „Riešil som, že by som sezónu dohral inde, no je to ťažké. Slovan predsa nemôže pustiť všetkých hráčov a prestupové obdobie sa nepodarilo posunúť. Teraz je ešte možnosť ísť do škandinávskych líg a Švajčiarska. Záujem by som mal, no zatiaľ nemám nič konkrétne. Podľa informácií, ktoré mám, zostávam v Slovane do konca sezóny. V tom prípade mám ešte možnosť hrať za juniorku, aby som nesedel doma.“

Aj keď je jeho budúcnosť nejasná, progresívny Líška sa najbližšie dni bude sústrediť len na Kaufland Cup a prvú priamu možnosť zaujať trénera Craiga Ramseyho. V nominácii sa ako jediný nováčik zišiel aj s omnoho skúsenejšími borcami. Trebárs spoluhráčom zo Slovana Michalom Sersenom a útočníkom Liberca Liborom Hudáčkom, ktorí na šampionáte 2012 pomohli Slovensku k striebornej medaile. Líška majstrovstvá sveta spred siedmich rokov pozorne sledoval a fandil. „Finále MS 2012 som pozeral doma na sedačke. Mal som dvanásť rokov, spomínam si na to veľmi dobre. Chalanov som bol potom čakať. Keď mali po prílete slávnostnú jazdu autobusom, zospodu som im mával. Liborovi som to ešte nevravel, hanbil som sa. Len som ho pozdravil a podal som mu ruku,“ usmieval sa pri otázke Hokej.sk sympatický tínedžer.

Fehérváryho postavili do náročnej situácie
Adam Líška bol asistent kapitána Martina Fehérváryho na ostatných majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov. Aj útočník Slovana pozorne sledoval dianie po turnaji, keď tréner Ernest Bokroš stál na pranieri pred celým Slovenskom. Na tlačovke, kde mali potvrdiť alebo vyvrátiť obvinenia hráčov Martina Pospíšila a Miloša Fafráka o zlej a neprofesionálnej atmosfére v mužstve, sedeli okrem kouča „dvadsiatky“ aj Feherváry a obranca Marek Korenčík. Mladíci Bokroša podržali, čo mnohí fanúšikovia označili za zradu spoluhráčov a zbabelosť. Líška mal pre dvojicu spoluhráčov prítomných na tlačovke viac pochopenia: „Fehimu som písal niečo povzbudivé, nechcel som sa ho vypytovať, prečo a ako odpovedal. Veľa ľudí ho bombardovalo, mal toho veľa. Vzhľadom k jeho veku to zvládol veľmi dobre, bol postavený do náročnej situácie. Nie je jednoduché vyjadrovať sa v zlom na účet niekoho druhého, kto sedí vedľa alebo bol súčasťou tímu. Bol som veľmi rád, že som tam nemusel sedieť ja.“

foto: tasr, Adam Líška
“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: KHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia

Pozri viac

ProFutbal.sk