HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Fanúšikov čaká špeciálny vlak Macejko, pokrstili ho Nagy s Lacom
zdroj: Nagy, Macejko a Laco (Foto jäzva)

Fanúšikov čaká špeciálny vlak Macejko, pokrstili ho Nagy s Lacom

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa do najočakávanejšej športovej udalosti roka na Slovensku, ktorá k nám priláka desaťtisíce návštevníkov, zapája ako dopravný partner. Vlaky patria v súčasnosti k jedným z najekologickejších spôsobov prepravy. K zavádzaniu tzv. „zelených opatrení“ sa hlási i organizačný výbor MS 2019.

Počas svetového šampionátu vypraví národný dopravca spolu sedem mimoriadnych vlakov pre fanúšikov. Už v súčasnosti, od 1. zmeny grafikonu vlakovej dopravy (3. 3.2019), premáva „hokejové ícečko“ – IC 521 MACEJKO (Bratislava 06:01 – Košice 10:48), ktorému prepožičal meno oficiálny maskot hokejových MS. V dňoch, kedy odohrá zápasy základnej skupiny slovenská reprezentácia, bude toto pravidelné IC posilnené o štyri vozne II. triedy a spoločenský vozeň pre fanúšikov, v ktorom si môžu skrátiť cestu do metropoly východu. Na každého cestujúceho čaká v mimoriadnom vlaku darček od ZSSK – fanúšikovský šál. Naspäť bude športovým priaznivcom k dispozícii mimoriadny vlak IC 526 MACEJKO (Košice 23:17 – Bratislava 03:58), ktorý ZSSK vypraví špeciálne iba v deň zápasov slovenských hokejistov v základnej skupine. Celkovo ich bude sedem. Národný dopravca bude okrem priaznivcov hokeja na zápasy prepravovať aj hráčov, rozhodcov a delegátov.

O tom, že i ZSSK žije hokejom, svedčia i vlakové súpravy s oficiálnymi motívmi 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji, ktoré spájajú hlavné mesto s metropolou východu. Hokejovú podobu vozňov navrhol dizajnér Stano „JAS“ Malák.

„Hostiť majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji je udalosť, ktorá sa neopakuje každý rok. Je pre nás česť byť dopravným partnerom tohto podujatia. Športovým priaznivcom ponúkame bezpečnú a ekologickú alternatívu, ku ktorej počas šampionátu pridáme aj čosi navyše – zábavu v spoločenskom vozni. Vymeniť vlak za automobil odľahčí cestnú dopravu v miestach konania šampionátu a zároveň mnohým vyrieši problém obmedzeného počtu parkovacích miest v okolí zimných štadiónov. Veríme, že aj vďaka našej spoločnosti budú mať fanúšikovia hokeja nezabudnuteľné športové i cestovateľské zážitky,
” hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. 

Predpokladaný odchod vlaku IC 526 Macejko z Košíc je o 23.17 h s príchodom do Bratislavy o 3.58 h. V prípade predĺženia hokejových zápasov sa však odchod vlaku "pružne" posunie. "Predpokladáme, že niektoré zápasy nebudú ukončené v štandardnom čase, preto sme sa pripravili na to, že budeme na fanúšikov čakať," uviedol obchodný riaditeľ ZSSK Karol Martinček. Doplnil, že z Košíc ide do Bratislavy aj rýchlik Zemplín s odchodom o 23.45 h, ten má však pevný grafikon.  

Od začiatku marca premáva "hokejové ícečko" IC 521 Macejko s odchodom z Bratislavy o 6.01 h a príchodom do Košíc o 10.48 h. V dňoch, kedy odohrá zápasy základnej skupiny slovenská reprezentácia, bude toto pravidelné IC posilnené o ďalšie vozne a spoločenský vozeň pre fanúšikov. "Ceny budú štandardné v ícečkových tarifách a kapacitu vieme prispôsobovať podľa možností a situácie," doplnil Martinček.


„Tešíme sa úspešnej spolupráci so ZSSK. Prepraviť fanúšikov medzi jednotlivými dejiskami šampionátu považujeme z hľadiska organizácie podujatia za veľmi dôležitú oblasť. Spolu s dopravným partnerom šampionátu sme sa snažili nájsť čo najvhodnejší model prepravy fanúšikov, čoho výsledkom sú posilnené súpravy štandardne vypravovaných vlakov, či mimoriadne vlaky v dňoch zápasov reprezentácie Slovenska. Cesta vlakom navyše ponúka krásne pohľady na scenériu našej krajiny, čo určite ocenia i zahraniční fanúšikovia,“ povedala Michaela Grendelová, riaditeľka komunikácie 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji. 

„Cestu vlakom mám veľmi rád, najmä keď cestujem bez veľkej batožiny. Pre fanúšikov je to určite jeden z najvhodnejších spôsobov prepravy na zápasy MS. Pokrstil som už samotného maskota Macejka, ktorého meno sa mi páči a to isté platí aj o novom IC vlaku,
“ vyjadril sa strieborný medailista z MS 2012 Ján Laco, ktorý spolu s Ladislavom Nagyom pokrstili nový IC vlak. Na samotnom šampionáte sa 37-ročný Lipták zúčastní podľa všetkého iba ako divák. V aktuálnej sezóne totiž odchytal iba jednu tretinu. "Je to tak a je celkom možné, že si v Mikuláši nastúpim do vlaku k fanúšikom. Z pohľadu reprezentácie je totiž táto sezóna pre mňa určite pasé. Máme tam vynikajúcich brankárov a svoje šampionátové šance teda vôbec neriešim."


Myšlienku sprevádzkovať špeciálny fanúšikovský špeciál privítal aj majster sveta z roku 2002 Ladislav Nagy: "Nemáme kompletnú diaľnicu do Bratislavy a ja sám som v minulosti neraz využil služby vlaku. Nemusíte sedieť v aute a šoférovať. Najete sa, je tam internet a je to určite komfortnejšie ako autom. Verím, že si to fanúšikovia užijú a už vo vlaku vytvoria dobrú atmosféru."

V priebehu marca ZSSK spustí kampaň Vlakom na hokej. Fanúšikovia sa môžu tešiť na súťaže o hokejové šály na FB spoločnosti či na stránke šampionátu.

Dôležitou správou pre fanúšikov je aj to, že v prípade predĺženia či iného natiahnutia zápasového programu sa odchod vlaku Macejko prispôsobí fanúšikom. 

Vlak Macejko (24 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2019

Pozri viac

ProFutbal.sk