Zaženú barani nabudeného medveďa späť do brloha?
zdroj: foto Vladimír Chramazda

Séria medzi víťazom základnej časti a desiatou Detvou by mala mať najjednoznačnejší priebeh z celého štvrťfinálového programu.

HC´05 iClinic Banská Bystrica (1.) - HC 07 Detva (10.)

Program série: 9. a 10. marec (BB), 13. a 14. marec (DT), prípadne 17. marec (BB), 19. marec (DT) a 21. marec (BB)

V slovenskom play-off sa ešte nikdy nestalo, aby hokejky skrížili tímy v takom veľkom tabuľkovom rozpoložení. Detva vstupovala do predkola play-off z desiatej pozície, pritom na Nové Zámky strácala tridsať bodov. Medveď spod Poľany sa však na jar prebudil a bojovne hrajúci tím dokázal vyradiť favorita. Teraz však narazí na absolútnu elitu ligy. "Barani" vyhrali základnú časť a v porovnaní s Detvou nazbierali o 53 bodov menej. Ak by dokázali zastaviť Banskú Bystricu na ceste za zlatým hetrikom, tak by išlo o najväčšiu senzáciu v histórii Tipsport ligy. Pre HC 07 ide o historicky prvú účasť v play-off a obaja súperi sa tak ešte logicky vo vyraďovacej časti predtým nikdy nestretli.

Detvanci si svoju pozíciu outsidera uvedomujú, no zároveň vopred nehádžu flintu do žita. Koniec-koncov, stará pravda hovorí, že derby nemá favorita. Potvrdili to aj vzájomné zápasy zo základnej časti. "Medvede" vyhrali v prvých dvoch prípadoch 3:2 po predĺžení a 2:1. Potom však Banská Bystrica zapla a ďalšie tri stretnutia vyhrala 5:2, 4:1 a 7:3.

Vzájomné zápasy sezóny 2018-19:

Banská Bystrica - Detva 2:3 pp, 1:2, 5:2, 4:1, 7:3

Banská Bystrica má navrch vo všetkých štatistických ukazovateľov. Majster nastrieľal v základnej časti 196 gólov a inkasoval ich 139. Detva naopak skórovala 149-krát a obdržala až 198 gólov.

Najproduktívnejší hráči:
Eric Faille (72 bodov) vs. Radovan Puliš (53 bodov)
Najlepší strelci:

Guillaume Asselin (29 gólov) vs. Michal Murček (24 gólov)
Najlepší nahrávači:

Éric Faille (48 asistencií) vs. Radovan Puliš (39 asistencií)
Plus-mínus
:
Eric Selleck (21 plusiek) vs. Ladislav Ščurko (desať plusiek)
Úspešnosť brankárov:

Stephon Williams (91,85% úspešnosť zásahov, priemer 2,19 gólu na zápas) vs. Roman Petrík (91,05%, 3,12)

Postavy série:

Guillaume Asselin: Čiperný Kanaďan zaznamenal v základnej časti 55 bodov v 55 zápasoch, no jeho pravé chvíle by mali prísť v play-off. Asselin sa aj vlani prezentoval ako strelec veľkých gólov a v 16 play-off zápasoch zaznamenal na ceste za titulom 9 gólov a 17 bodov. V základnej časti skóroval 26-ročný rodák z Quebecu pri všetkých troch víťazstvách majstra.

Jozef Sládok: Kapitán Detvy ide svojou bojovnosťou príkladom celému tímu a niet pochýb, že v derby sérii ukáže poriadne emócie. V súbojoch proti Banskej Bystrici sa mu navyše darí aj bodovo, veď zabodovať dokázal v troch z piatich vzájomných dueloch. Strelil pritom dva góly, ku ktorým pridal asistenciu. Sládok je so 140 trestnými minútami tretím najtrestanejším hráčom súťaže. Banskobystričan Eric Selleck však má len o päť trestných minút menej a sériu by mohla spestriť aj bitka týchto dvoch tvrdých mužov súťaže.

Náš tip série: 4:0 pre Banskú Bystricu

Detva určite skúsi potrápiť veľkého favorita. Svoj tohtosezónny cieľ už splnila a môže iba prekvapiť. Majster je naopak iba na začiatku svojej cesty, ktorá by mala byť poriadne dlhá. Kvalita kádrov hovorí o diametrálne odlišnej kvalite a tá by sa mala prejaviť aj na ľadovej ploche. Úspechom bude každé víťazstvo outsidera.