História súbojov Penguins a Islanders ponúka viacero zázrakov a polozázrakov. Predvedú Crosbyovci ďalší?
zdroj: foto TASR-AP

Vlani doviedol k Stanleyho poháru Washington Capitals a teraz má na lopate Pittsburgh Penguins. Tréner Barry Trotz sa vezie na víťaznej play-off vlne a po úvodných troch zápasoch série proti „Tučniakom“ vedú jeho „Ostrovania“ z New Yorku 3:0.

Gól Josha Baileyho z predĺženia úvodného duelu série hokejistov z Long Island nakopol a ďalšie dve stretnutia vyhrali presvedčivejšie 3:1 a 4:1.

„Naša taktika je jasná, chceme zastaviť každého,
“ skonštatoval tréner Trotz, ktorého zverencom sa zatiaľ darí eliminovať ofenzívnu silu zvučného súpera. Kapitán Sidney Crosby nemá na svojom konte ani bod a v treťom zápase zaznamenal tri mínusky. „Nesústredíme sa na jedného hráča. Vnímame ich ako celok. Keď vykorčuľujete na ľade v tejto lige, tak sa musíte sústrediť hlavne na svoj biznis.“

Svoj biznis však zatiaľ naopak nezvláda Pittsburgh. Zatiaľ čo Trotz ponecháva dvoch obrancov vzadu a vylučuje tak prípadný vznik prečíslení, Penguins sa spoliehajú na svoj talent a púšťajú sa do zbytočného rizika. A nepoučili sa ani po úvodných dvoch prehrách.

„Tučniaci“ pokračujú v kopení chýb. V predĺžení prvého zápasu stratil puk Kris Letang, v druhom viedla ku gólu chyba Jevgenija Malkina. Tentoraz „umožnila“ minela Justina Schultza brejk dvoch proti jednému, ktorý sa skončil gólom Brocka Nelsona. New York sa ním ujal vedenia 2:1.

„Naša identita je trochu iná,“
zamýšľa sa tréner Penguins Mike Sullivan. „Tak ako som už však vravel, musíme hrať disciplinovanejšie v kritických zónach klziska. Musíme byť tímom, proti ktorému sa hrá výrazne ťažšie, než tomu bolo v týchto zápasoch.“

Hráči Islanders hrajú veľmi poctivo a ponúkajú svojmu súperovi iba minimum priestoru na vytváranie veľkých šancí. Penguins síce vyhrali na strely 36:26, no väčšina streleckých pokusov slúžila iba na udržanie brankára Robina Lehnera v zápasovej pohode.

zdroj: nhl.com

Jake Guentzel nastrieľal v základnej časti 40 gólov, no v play-off mlčí. Na nule je stále aj stobodový Crosby.

„Potrebujeme nájsť cestu ku gólom. V play-off je to vždy ťažšie ako v základnej časti, ale musíme to zvládnuť,“
uvedomuje si Crosby. "Všetko sú to vyrovnané zápasy a musíme byť dôraznejší pred bránkou. Je nám jasné, že sme krok od vypadnutia. Zatiaľ sme teda neodviedli takú prácu, akú sme odviesť mali. Musíme to napraviť.“

Penguins strelili v posledných dvoch zápasoch iba dva góly. Islanders sa dvakrát presadili v priebehu 62-sekundového úseku v treťom súboji.

„Každá séria má svoj príbeh. Každý zápas je nový príbeh. Určite nemôžeme povedať, že je hotovo. Sid je fantastický hráč, na ktorom by chcel budovať svoj tím každý hráč. Je to fantastický hokejista a to, čo odviedol pre Penguins, je jednoducho obdivuhodné,
“ vyslovil sa s rešpektom na adresu kapitána svojho súpera Trotz.

Isté je, že situácia Pittsburghu je už kritická. V histórii NHL prehrávalo 0:3 na zápasy 190 tímov, no iba štyri z nich dokázali sériu vyhrať. Naposledy sa to podarilo Los Angeles Kings v roku 2014. Veľký obrat proti San José vtedy naštartoval Kings na cestu za Stanleyho pohárom.

Aj história vzájomných duelov Penguins a Islanders však ponúka zázraky a takmer-zázraky. Tie sa datujú do obdobia spred štyridsiatich rokov a vo všetkých troch prípadoch boli napokon úspešní „Ostrovania“.

V roku 1975 viedli Penguins nad Islanders vo štvrťfinále 3:0 na zápasy, pričom po troch dueloch bolo gólové skóre 14:6. Koľko gólov však potom zaznamenali v ďalších štyroch stretnutiach? Iba štyri. V rozhodujúcom siedmom zápase prehrali „tučniaci“ 0:1.

Išlo však o historický kolaps. Ťažko si v tejto chvíli predstaviť, že by mali Islanders vypadnúť a streliť pritom už iba štyri góly.

Ďalším bolestivým momentom histórie Penguins je gól Davida Voleka v predĺžení siedmeho zápasu série z roku 1993. Hviezdami nabitý Pittsburgh mal vtedy vo svojom tíme štyroch hráčov, ktorí pokorili stobodovú hranicu a v základnej časti získali „Tučniaci“ 119 bodov.

Najzvláštnejšia séria medzi týmito rivalmi sa však udiala v roku 1982 a história ju eviduje ako „skorozázrak“.

Predstavte si, že by Mario Lemieux pred štvrtým zápasom vyhlásil, že Islanders v sérii dominujú, Pittsburg nedokáže streliť góly a fanúšikovia tak môžu požiadať o vrátenie peňazí za vstupné.

Presne to sa stalo v roku 1982.

Majiteľom klubu bol vtedy Ed DeBartolo a Penguins vyhrali prvé dva zápasy v Nassau Coliseum v New Yorku pri celkovom skóre 15:3. V tom čase stačili k postupu tri víťazstvá a „Ostrovania“ boli na ceste za svojim tretím Stanleyho pohárom v rade.

DeBartolo teda vyrukoval so spomínanou ponukou, no o vrátenie peňazí požiadalo len asi 200 divákov. Tí zvyšní prišli na tribúny a verili v zázrak.

A ten skoro prišiel. Penguins vyhrali tretí zápas gólom Ricka Kehoa v predĺžení. Následne uspeli aj vo štvrtom stretnutí a séria sa vracala na Long Island. Hala Nassau Coliseum mala pritom v tom čase prezývku „nedobytná pevnosť“. Islanders v nej vyhrali 23 z posledných 25 zápasov.

V rozhodujúcom piatom zápase viedli Penguins 3:1 v tretej tretine. Potom však znížil v presilovke Brian Trottier. Dve minúty a 30 sekúnd pred koncom tretej tretiny sa puk nešťastne odrazil od obrancu Randyho Carlyleho a do bránky ho upratal John Tonelli. Rovnaký hráč potom zabezpečil dokonalý obrat v siedmej minúte predĺženia.

V šatni Pittsburghu zavládlo po nešťastnej prehre hrobové ticho. Penguins však nemali ďaleko k zázraku. Ak chcú postúpiť teraz, potrebujú predviesť ešte väčšiu ukážku povstania z hrobu.

Zdroj: triblive.com