Hokej.sk Hokej.sk

Sklamaný J. Hudáček naznačil reprezentačný koniec. V národnom tíme už necítil podporu
zdroj: foto jäzva

Sklamaný J. Hudáček naznačil reprezentačný koniec. V národnom tíme už necítil podporu

Na svete nie je veľa reprezentácií, ktoré si môžu dovoliť vyradiť z nominácie na majstrovstvá sveta brankára, ktorý má za sebou skvelú sezónu v KHL, druhýkrát v rade si zachytal v prestížnom Zápase hviezd tejto súťaže a v play-off sa takmer postaral o vyradenie hviezdami nabitého Petrohradu.

O spokojnosti s výkonmi Júliusa Hudáčka svedčí predĺženie kontraktu zo strany moskovského Spartaka, no domáce majstrovstvá sveta si 30-ročný Spišiak pozrie iba cez televíznu obrazovku. Trénerský štáb národného tímu sa totiž rozhodol uprednostniť osvedčené trio z vlaňajšieho šampionátu v Kodani v zložení Patrik Rybár, Marek Čiliak a Denis Godla.

Vychádzali sme z toho, že vlani to fungovalo. Paťo je brankár, ktorý má skúsenosti zo zámoria. Ja som komunikoval aj s predstaviteľmi Detroitu, ktorému v zámorí patrí, a vysvetlili mi jeho anabázu a aj to, ako sa postupne u nich vyvíjal. Vyzerá to, že by mohol byť ešte lepší ako vlani. Marek Čiliak mal v nedávnej play off stabilnú formu, proti Libercu chytal výborne. Denis je poctivý pracant ochotný prijať svoju rolu a schopný ukázať to, čo ukázal na decembrovom Spenglerovom pohári," vysvetlil tréner brankárov Ján Lašák pozadie voľby tria mužov v maskách. 

Július Hudáček (6)


Čierny Peter tak ostal v rukách Júliusa Hudáčka. „Toto je jedna z absolútne najťažších vecí v rámci trénerského remesla. Keď Miro Šatan po nedávnom zraze v Nitre oznámil trom hráčom, že končia, tak to aj mne bolo veľmi ľúto. Takisto aj teraz. Tak sme sa však rozhodli. Ja som za to zodpovedný, no rozhodli sme všetci spolu. Julo bol s nami dlho, určite to neprijal s nadšením, žiaľ, patrí to k našej práci. Aj ja som to viackrát zažil, poznám to," pridal Lašák.

Ako však prijal nepríjemnú správu samotný brankár moskovského Spartaka?

„Profesionálne, ale so sklamaním. Oznámil mi to Miro Šatan v nedeľu popoludní,
“ hovorí pre hokej.sk Július Hudáček.

Vlani sa majstrovstiev sveta nezúčastnil vzhľadom na očakávanie druhého potomka, no na domáci šampionát sa tešil ako malé dieťa na novú hračku.

„Priznávam, že je to veľké sklamanie. V klube som mal totiž výbornú sezónu a moje výkony v play-off boli ešte lepšie. Nielen z mojej strany, ale zo strany celého tímu. Ešte som nevidel hrať mužstvo tak obetavo, ako sme to ukázali proti SKA Petrohrad,“
konštatuje 30-ročný účastník šiestich majstrovstiev sveta. Z doterajšej brankárskej reprezentačnej trojice mal jednoznačne najviac skúseností a tie chcel zúročiť v prospech národného tímu. „Veľmi som sa tešil na domáce majstrovstvá sveta. Obzvlášť, keď si spomeniem, že aj pred ôsmimi rokmi mi ušli týždeň pred štartom MS. Zažil som polodomáci šampionát v Ostrave, kde nám vytvorili fanúšikovia neskutočnú atmosféru. Aj preto som sa tak tešil.“

Július Hudáček s cenou pre najlepšieho hráča zápasuJúlius Hudáček patril vždy medzi tých, ktorí chodievali na jednotlivé reprezentačné zrazy ochotne a bez výhovoriek.

Ja som reprezentoval vždy veľmi rád. Bral som to ako možnosť odovzdávania svojich klubových skúseností v rodnej krajine. Bola to vec cti a dobre som si uvedomoval, že práve reprezentácia ma už v mládežníckych kategóriách posunula výkonnostne nahor,“ zamýšľa sa J. Hudáček. „Miloval som možnosť porovnať si sily s najlepšími na svete a preto som chodil na každý turnaj s radosťou. Na šampionátoch som mal rozličné pozície a každú z nich som prijal s pokorou. Nikdy som neodmietol reprezentovať. Niektorí sa mi aj čudovali, prečo som ochotný robiť trojku aj napriek vynikajúcim sezónam vo Švédsku. Mojim cieľom však bolo vždy jediné – zachytať si na MS reálne a to sa mi napokon podarilo. Jedinou výnimkou bol vlaňajší šampionát, keď sme čakali prírastok do rodiny.“

Július Hudáček
július Hudáček (jäzva)
Hovorí sa, že brankári zrejú ako víno a vo veku 30 rokov by mal mať ešte pred sebou hneď niekoľko možností na šampionátové štarty. V tejto chvíli to však vyzerá tak, že súčasné sklamanie z verdiktu reprezentačných trénerov v ňom niečo zlomilo.

„Vyzerá to tak, že v budúcej sezóne sa už zameriam iba na klubové účinkovanie,
“ naznačil reprezentačný koniec Július Hudáček.

Do akcie by sa už teda nedostala krásna nová reprezentačná maska, ktorú mu pred pár dňami dokončil Spišiak Peter Wolf.

„Maska je naozaj nádherná, ale v tomto smere je mi ľúto práve Petra. Keď ju totiž zverejnil, tak sa spustilo na sociálnych sieťach šialenstvo. Ja som voči tomu odolný, pretože to nesledujem a nečítam ani hokejové a športové portály. V dnešnej internetovej dobe sa k vám však veci dostanú tak ti tak. Viem teda dobre, že Peťa ranili reakcie na zverejnenie novej masky, po ktorom nasledovalo moje vyradenie z reprezentácie. To načasovanie predstavovalo nešťastnú zhodu náhod a niektorí „prajníci“ si to vychutnali,“ krúti brankár moskovského Spartaka hlavou nad reakciami hrdinov zo sociálnych sietí. „Rád by som im len ozrejmil, že namaľovať masku predstavuje približne mesačný proces a nemohol teda čakať na konečnú nomináciu.“

Výsledné dielo z rúk Petra Wolfa je naozaj veľmi podarené a konkurovať môže aj najkrajším maskám iných svetových umelcov.

„Naozaj krásne dielo. Peter zrealizoval moju základnú predstavu a na masku umiestnil viaceré symboly, ktoré sú so mnou spojené. Aj preto som smutný z reakcií ľudí, ktorí by sa mali sústrediť na fandenie a podporu tých, ktorí za nich budú bojovať na ľade. Ja osobne si zo svojej kariéry zbieram jedinú vec a tou sú práve masky. Nič iné doma nemám. Takže aj túto novú si nechám a jedného dňa v nej možno odchytám majstrovstvá sveta veteránov,“ usmieva sa J. Hudáček.

Július Hudáček
jäzva (jäzva)


Vráťme sa však k rozhodnutiu v podobe vyradenia z nominácie na majstrovstvá sveta. Tréneri sa v tomto smere rozhodujú na základe výkonov v príprave. Ako to cítil v tomto smere samotný Hudáček?

„Na hodnotenie mojich výkonov sú tu iní. Ja môžem povedať iba to, že som sa po päťtýždňovej zápasovej pauze zlepšoval každým dňom.
Cítil som sa lepšie v tréningoch i v zápasoch. Iste, nie všetko vám vyjde v každom stretnutí, ale príprava je aj na to, aby ste ladili formu na šampionát. Hráčovi či brankárovi sa hrá jednoduchšie, ak cíti dôveru zo strany trénerského štábu či trénera brankárov. Túto dôveru som však posledné dva roky necítil,“ hovorí úprimne J. Hudáček.

Kamarátom z reprezentácie však naďalej drží palce a z pohľadu účinkovania Slovenska na domácom šampionáte je optimistom. „Rysuje sa najlepšie mužstvo za posledné roky. Okrem dvoch či troch hráčov, ktorí ešte hrajú sezónu v zámorí, prišla plná zostava. Aj preto je mi ľúto, že som sa do nominácie nedostal. Postup zo skupiny je podľa mňa reálny, chlapci si však musia hlavne veriť,“ vraví odchovanec Spišskej Novej Vsi, ktorý si v reprezentácii paradoxne podal kľučku s bratom Liborom. Ten sa k tímu pripojil len pár dní po jeho odchode. „Libor bol prekvapený a zároveň sklamaný. Aj on to však vzal profesionálne. Nestalo sa totiž prvýkrát, že jedného z nás vyradili. Aj to prináša hokejový život.

Július Hudáček
jäzva (jäzva)


Pomôcť potlačiť sklamanie mu pomáhajú najbližší. „Máme dve deti a teraz sa teda môžem venovať naplno rodine. Cestovania máme počas sezóny plné zuby a tak asi nepôjde o nejakú dlhú cestu, no dovolenku si určite užijeme. Možno to bude doma na Slovensku.“

Dovolenkovať môže v každom prípade s čistou hlavou a bez obáv o svoju budúcnosť. V Spartaku mu totiž predĺžili kontrakt a v novej sezóne by mohol moskovský tím pomýšľať aj na lepší výsledok, než bolo prvé kolo play-off. Na striedačku totiž prichádza renomovaný Oleg Znaroks.

Myslím si, že pre Spartak je to výborná voľba. Pozná sa výborne s našim vynikajúcim generálnym manažérom Alexejom Žamnovom, ktorý bol doposiaľ aj trénerom, ale rozhodol sa už iba pre jednu funkciou. Som presvedčený o tom, že pán Znaroks dostane z tímu v každom zápase 110%,“ komentuje zmenu na trénerskej pozícii svojho klubu J. Hudáček.

Július Hudáček
jäzva (jäzva)


Hovorí sa, že nikdy nehovor nikdy. V tejto chvíli to však vyzerá tak, že ho už v národnom tíme neuvidíme. Aká teda bola reprezentačná kariéra 30-ročného brankára?

"V prvom rade som reprezentoval vždy s hrdosťou a radosťou. Pre mňa bola reprezentácia najväčšou métou. Zažil som starú partiu našich zlatých chlapcov, zažil som omladzovanie kádra a so všetkými tímami sme si užili krásne zážitky. Či už v rámci prípravných turnajov, alebo na šampionátoch. Jasne však vyčnieva partia spojená s nezabudnuteľnou striebornou radosťou z MS 2012 v Helsinkách
,“ vypichuje svoj reprezentačný vrchol Július Hudáček. Najhoršie spomienky sa mu naopak spájajú s Kolínom 2017. „V tom čase sa v reprezentácii štrajkovalo. Tam to bolo vážne kritické a urobilo sa veľmi veľa chýb. Nielen priamo na šampionáte, ale už počas prípravy. Aj zo strany zväzu. Našťastie to dopadlo ešte celkom dobre.

V reprezentácii odchytal Július Hudáček celkovo 46 zápasov a v spomínanom roku 2017 bol vyhlásený za jedného z troch najlepších hráčov Slovenska na majstrovstvách sveta v Nemecku.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2019

Pozri viac

ProFutbal.sk