Hokej.sk Hokej.sk

Čo sa Hudáčkovcom nepodarilo, tejto pätici vyšlo
zdroj: TASR, TASR/AP

Čo sa Hudáčkovcom nepodarilo, tejto pätici vyšlo

Brankár Július a útočník Libor Hudáčkovci boli blízko toho, aby zažili ďalší spoločný šampionát. Hoci prvý menovaný už mal pripravenú masku na domáci turnaj, napokon sa do užšej nominácie nedostal. Jeho brat sa pripojil k výberu Craiga Ramseyho neskôr.

Čo sa nepodarilo im, nepodarilo sa rovnako ani známym bratom Olimbovcom z Nórska, ba ani jednému z trojice Rēdlihsovcov z Lotyšska. Napriek tomu sa ale na svetovom šampionáte predstaví hneď pätica bratských dvojíc.

Česko - Nórsko (Tomáš Zohorna)
Čech Tomáš Zohorna sa už zohráva so svojim bratom, po lete ich čaká spoločná klubová sezóna. (foto: TASR/AP)

Tomáš a Hynek Zohornovci

Bratskú silu nájdeme aj v tíme našich bratov z Česka. Tridsaťjedenročný Tomáš ako jeden z lídrov Amuru Chabarovsk z KHL už čo-to na majstrovstvách sveta vo svojej kariére odohral a zaiste nikoho neprekvapilo, že dostal dôveru trénera Miloša Říhu aj pred tými na Slovensku. 

O tri roky mladší Hynek dlhé roky pendloval medzi prvou a druhou českou ligou, v aktuálnej sezóne si prvýkrát vyskúšal legionársky chlebík vo Fínsku a niet divu, že sa takisto objavil v záverečnej nominácii.

V reprezentácii nastupujú spoločne vo štvrtej formácii. Budúcu sezónu budú obaja spoluhráčmi aj na klubovej úrovni, Hynek totiž podpísal zmluvu v KHL práve v Amure Chabarovsk.

Roberts Bukarts (Lotyšsko)
Roberts Bukarts zažil svoju premiéru na MS 2011 na Slovensku. Hrá aj na druhom slovenskom šampionáte. (foto: TASR/AP)

Roberts a Rihards Bukartsovci

Český presah nájdeme aj v lotyšskom duu Bukartsovcov. O päť rokov starší Roberts totiž hráva českú Extraligu už štvrtú sezónu, v jej polovici bol z Třinca vymenený do pražskej Sparty, kde bude pokračovať aj nasledujúci ročník.

Ani dvadsaťtriročný Rihards nie je na svetovej úrovni nováčikom. Aj on v sezóne 2017/18 obliekal dres Zlína, cez Dinamo Rigu v KHL sa však dostal až do Nemecka, kde obliekal dres Berlína, v tejto sezóne Schwenninger Wild Wings a v budúcej bude pôsobiť v mužstve Düsseldorfer EG.

Obaja spoločne štartovali aj na dvoch predchádzajúcich svetových šampionátoch, starší útočník Roberts svoju premiéru zažil zhodou okolností na Slovensku v roku 2011. V súčasnosti je to už jeho siedmy svetový hokejový turnaj na seniorskej úrovni.

Adrian Kempe (Švédsko)
Obaja Kempeovci v úvodných troch zápasoch zaznamenali gól a dve asistencie. (foto: TASR/AP)

Adrian a Mario Kempeovci

Aj Švédi siahli po rodinnej krvi a po prvý raz dostali do dejiska šampionátu oboch Kempeovcov. 

Tridsaťročný Mario už nastúpil vo švédskych národných farbách viackrát, minulý rok však pri premiére svojho o osem rokov mladšieho brata Adriana chýbal. Tento ročník sa však ani Arizona a ani Los Angeles neprebojovali do play-off a obaja dostali pozvánku od trénera Rikarda Grönborga.

Rakúsko gól radosť (Thomas Raffl, Marco Pewal, Michael Raffl)
Thomas aj Michael Rafflovci hrali aj proti Slovensku, fotografia je z prípravy pred domácimi MS 2011. (foto: TASR)

Thomas a Michael Rafflovci

V Bratislave ešte zostaneme, rakúska nominácia totiž skrýva viacero rodinných väzieb.

Tridsaťdvaročný Thomas Raffl patrí medzi hviezdy EBEL v drese Salzburgu, ktorý oblieka už od sezóny 2010/11 (s výnimkou sezóny 2015/16, keď po jednom zápase odišiel do Manitoby Moose v AHL). Kapitán Rakúska hral aj na turnaji v roku 2015 v Česku a v roku 2011 na Slovensku.

Jeho mladší brat, tridsaťročný krídelník Michael Raffl, takisto dlhodobo oblieka jeden dres. Od sezóny 2013/14 je totiž súčasťou tímu Philadelphie Flyers. S účasťou v reprezentácii má viac skúseností, štartoval nielen v roku 2011 na Slovensku a v roku 2015 v Česku, ale aj na turnajoch v roku 2009, 2013 a 2018.

Aby toho v nominácii nemali málo, dvadsaťšesťročný útočník Salzburgu Alexander Rauchenwald je ich bratranec a ich otcovia spolu trikrát vyhrali rakúsky ligový titul.

USA - Slovensko (Jack Hughes, Marek Ďaloga, Patrik Rybár, Dávid Buc)
Ešte sedemnásťročný Jack Hughes patril medzi najviditeľnejších hráčov USA v zápase proti Slovensku. (foto: TASR)

Quinn a Jack Hughesovci

Najsledovanejšia bratská dvojica hrá ale v Košiciach, tvoria ju hviezdni tínedžeri z Ameriky. 

Devätnásťročný obranca Quinn Hughes zažil v aktuálnej sezóne päť premiérových zápasov v NHL za Vancouver Canucks a v zime absolvoval aj šampionát dvadsiatok, kde si pripísal dve asistencie v siedmich dueloch.

Oveľa bohatší program mal jeho mladší brat Jack, ktorý absolvoval aj turnaj dospelých, aj dvadsiatky, aj hráčov do osemnásť rokov. Mladý center si v dvadsiatke pripísal štyri asistencie, v reprezentácii do 18 rokov bol dokonca kapitánom a v siedmich zápasoch hviezdil dvadsiatimi bodmi (9+11). V blížiacom sa drafte mu je predpovedaná najvyššia priečka.

Obaja nastúpili aj proti Slovensku, mladší Jack mal vtedy ešte sedemnásť rokov a musel hrať s košíkovou helmou. Až v utorok 14. mája, v deň jeho osemnástin, mu ju mohli slávnostne odňať.

Slovensko - Dánsko (Andrej Štastný Jesper Jensen)
Jensen je najtypickejšie dánske hokejové meno. Na snímke z MS 2017 Jesper Jensen v súboji s Andrejom Šťastným. (foto: TASR)

Jensenovci, Jesperovci a ďalší

Poviete si, že rovnaké mená ste už videli aj v ostatných reprezentáciách? Nie je to nič nezvyčajné, veď v stredu proti nám za Nemecko hrali Moritz a Jonas Müllerovci, za Švajčiarsko až doteraz hrali Janis a Simon Moserovci (kým sa Janis nezranil), za Taliansko bojujú Simon a Diego Kostnerovci a aj Veľká Británia má dvojicu Jonathan a David Phillipsovcov.

Ani jedna z týchto dvojíc však netvoria rodinu, ide iba o zhodu mien. Podobne ako v Dánsku, kde až štyria hráči nosia na chrbte priezvisko Jensen, no nemajú na seba absolútne žiadne rodinné väzby. Rovnako ani dvojica, ktorá má mimoriadne podobné mená Nicholas s Nicklas Jesperovci.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Česká republika

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2019

Pozri viac

ProFutbal.sk