HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Rakúsko aj Taliansko stále bez bodu, posledný zápas o všetko
zdroj: TASR/AP

Rakúsko aj Taliansko stále bez bodu, posledný zápas o všetko

Pondelkový zápas Rakúska s Talianskom v Bratislave bude priamym súbojom o udržanie sa v elitnej kategórii hokejových MS. Karty sú rozdané jasne - iba víťazstvo zaručí záchranu, zdolaný spadne do A-skupiny I. divízie. Pravda, kým pre Talianov to bude záverečný zápas v bratislavskej B-skupine, Rakúšania hrali ešte v nedeľu proti Česku (16.15) a v prípade senzačnej výhry by im proti "azúrovým" stačila k záchrane aj prehra po predĺžení, respektíve nájazdoch, tento scenár však nikto reálne nepredpokladal.

Obe mužstvá stále čakajú na prvý bod na šampionáte, Rakúšania si držali siedmu priečku len vďaka lepšiemu skóre oproti Taliansku (6:28 - 1:45). "Na zápas s Čechmi sme sa veľmi tešili, vzhľadom na početnosť fanúšikov sa dala čakať skvelá atmosféra v hľadisku, no hneď po ňom sa musíme koncentrovať na duel s Talianmi," podčiarkol dôležitosť pondelkového súboja rakúsky útočník Thomas Hundertpfund.

Vzhľadom na postavenie vo svetovom rebríčku a v tabuľke B-skupiny budú Rakúšania v pondelok prvýkrát na turnaji v pozícii mierneho favorita. "Určite nie sme outsideri. Povedal by som, že vzhľadom na okolnosti sú šance 50:50. Áno, doteraz boli naše výsledky mierne lepšie ako ich, ale nič z toho sa nebude rátať, pokiaľ vo vzájomnom súboji vyjdeme bodovo naprázdno," vyslovil sa pre agentúru APA tréner Rakúska Roger Bader. Doteraz mal málo dôvodov na úsmev. Ak ho niečo teší, je to hra v presilovkách a oslabeniach. "Špeciálne formácie si odviedli svoju prácu dobre. Na papieri by sme mali mať lepších útočníkov aj lepších brankárov ako Taliani. Lenže doterajšie štatistiky hovoria o inom. Naši brankári sú v rebríčkoch na posledných miestach. Verím, že sa od nich dočkáme lepšieho výkonu," hodnotil kouč kriticky doterajšie vystúpenia dvojice Bernhard Starkbaum (úspešnosť zásahov 82,35 percenta) a David Kickert (89,29).

Navrátilec do elitnej kategórie z Talianska utŕžil v doterajšom priebehu MS oproti Rakúsku viac debaklov, v zápase s Ruskom (0:10) dokonca neunikol dvojcifernej prehre. Prvý gól na šampionáte strelil až vo svojom šiestom vystúpení, a aj to nohou. Regulárnosť zásahu Angela Miceliho v 43. minúte sobotňajšieho zápasu s Nórskom (1:7) musel odobriť až videorozhodca. Taliani sa dočkali gólu na Slovensku po dlhých 342 minútach a troch sekundách. Od svojho predchádzajúceho gólu v elitnej kategórii MS v roku 2017 čakali na ďalší presný zásah presne 447:42 min. Proti Rakúšanom potrebujú v ofenzíve viac vymyslieť, ak sa chcú zachrániť. "Od začiatku sme vedeli, že toto bude rozhodujúci súboj. Dúfali sme, že dovtedy nazbierame pár bodov. No turnaj sme začali zápasmi s majstrami sveta Švédmi a vicemajstrami Švajčiarmi a proti takým tímom ťažko čakať nejaké body. Veríme, že proti Rakúšanom budeme úspešní," vyhlásil obranca Armin Helfer, ktorý hrá na svojom 19. svetovom šampionáte, z toho desiatom v elitnej kategórii.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Rakúsko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Viac správ z MS

Pozri viac

ProFutbal.sk