HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Faksa s prvým gólom na MS, atmosféra v Bratislave lepšia ako v NHL
zdroj: TASR

Faksa s prvým gólom na MS, atmosféra v Bratislave lepšia ako v NHL

„Rozdiel medzi Francouzom a Bartošákom? Jeden má lapačku v pravej ruke, druhý ju má v ľavej,“ zasmial sa obranca Jan Kolář na otázke českých novinárov a dodal, že ani jednému brankárovi sa nedá nič vyčítať. Brankár Pavel Francouz však po prílete zo zámoria odchytal už druhý zápas a dodnes neinkasoval jediný gól. Aj vďaka nemu Česi deklasovali Rakúšanov vysoko 8:0.

Kmeňový hráč Colorada Avalanche svojich spoluhráčov podržal. Hoci v prvej tretine čelil len piatim strelám, v druhom dejstve štyrom, brankár sa vtedy oveľa ťažšie do zápasu dostáva. Zatiaľčo on dokopy vychytal šestnásť streleckých pokusov, českí útočníci si schuti zastrieľali a vyslali na bránu Rakúska až 39 striel. Jedným z najúspešnejších hráčov bola čerstvá posila tímu z Dallasu Radek Faksa, ten vsietil svoj prvý dôležitý gól v českej reprezentácii. Vždy hovorím, že hokej je hlavne o sebavedomí. Ak ho máte, hrá to samo. Človek sa lepšie cíti, viac si dovolí a pomôže mi to do ďalších zápasov,“ reagoval po zápase Radek Faksa, strelec prvého gólu a autor asistencie pri štvrtom a poslednom zásahu Česka.

Česi si v zápase hojne posedeli na trestnej lavici. V prvej tretine boli vylúčení štyria hráči, v závere čelili oslabeniu troch proti piatim. Dokopy nazbierali až šestnásť trestných minút. Rozhodcovia však súboje posudzovali zvláštne, do varu dostávali trénera Říhu i hráčov. Bolo tam zopár sporných situácii. Trebárs faul Hroneka, ktorý hral puk, súperovi vypadla hokejka a rozhodca ho vylúčil. Veľakrát to fauly neboli, ale nevadí. Rozhodcovia to nejak posúdili a my sme to ubránili. Neriešili sme to, sústredili sme sa na svoje výkony. Určite by nás to podráždilo viac, keby sa to stalo vo štvrťfinále. Musíme sa z toho poučiť a hrať menej oslabení, lepšie tímy to totiž trestajú,“ upozorňuje dvadsaťpäťročný útočník, ktorý na trestnej lavici nesedel.

Rakúšanom chýbalo veľa hráčov a odrazilo sa to aj na ich výkone. Vyrovnanú hru s Čechmi hrali maximálne počas oslabení. „Tieto zápasy sú pre nás skúškou. Zápasy s týmito mužstvami sú náročné, každý čaká, že ich vyklepeme. Ale je to náročné. Hrajú nepríjemne, dobre bránia a makajú vždy na sto percent. Nie je to tak ľahké, ako to možno vyzeralo,“ poznamenal odchovanec třineckého hokeja. „Myslel som si, že sa to bude vyvíjať podobne ako s Lotyšskom. Čakal som, že budú hrať lepšie presilové hry, že budú nepríjemní v útočných výpadoch. Ale zas, na druhej strane, aj my sme odviedli lepší výkon ako v posledných zápasoch,“ zanalyzovala hviezda českého národného tímu.

Rodák z Opavy sa v Bratislave zúčastnil už tretieho svetového šampionátu, hoci po sezóne v NHL najprv neprešiel zdravotnými testami a klub ho pustil len s určitými podmienkami. „To už nie je témou, moje rameno je v dobrom stave, necítim žiadne bolesti ani obmedzenia. Odohral som už svoj tretí zápas, zžil som sa s mužstvom i na ľade, cítim sa dokonca ešte lepšie ako na začiatku turnaja,“ priznal pre HOKEJ.sk Faksa, ktorý si užíva atmosféru na Štadióne Ondreja Nepelu. „Atmosféra je lepšia ako v NHL. Tam je to trochu iné, vybičované skôr počas play-off. Na svetovom šampionáte sa viac fandí, práve na to som sa tešil,“ pousmial sa na záver.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Česká republika

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2019

Pozri viac

ProFutbal.sk