Hokej.sk Hokej.sk

Dmitrij Jaškin – rodák z Omsku, ktorého Rusi obrali o medailu
zdroj: jäzva

Dmitrij Jaškin – rodák z Omsku, ktorého Rusi obrali o medailu

Český útočník Dmitrij Jaškin je zaujímavý zjav českej súpisky. Napriek tomu, že nastupoval vo štvrtej formácii, na ihrisku v každom zápase zanechal dojem, vždy bol viditeľný a proti Rusku dvojnásobne. Nielen hrou, ale i menom a životným príbehom.

Pre dvadsaťšesťročného útočníka ide bezpochyby o najúspešnejší reprezentačný turnaj. Premiéru si odbil na Svetovom pohári v roku 2016 v Kanade, kde Česi stroskotali v skupine na Kanade a Výberu Európy. Minulý rok na svojich prvých majstrovstvách sveta v Dánsku sa česká cesta skončila už vo štvrťfinále na hokejkách neskôr bronzových Američanov. Teraz mohli byť v Bratislave oni tí, ktorí dovezú domov bronzové medaile, podľahli však hviezdami nabitému Rusku.

Bojovný a oduševnený výkon ani päťdesiat striel na brankára Vasilevskiho nestačilo Čechom na úspech, napokon ich zlomili až samostatné nájazdy. „Bolo to vyrovnané až do poslednej minúty, sekundy či strely. Rozdali sme si to až do konca a, bohužiaľ, uspieť sa nám nepodarilo. Bojovnosť na nich platila, mali sme z toho šance, no brankár im skvele zachytal. Všetci nechali na ľade všetko, nedá sa k tomu nič viac povedať. Tak to niekedy býva,“ povedal sklamane pre HOKEJ.sk Dmitrij Jaškin krátko po stretnutí.

Človek by si povedal, že hrať vyrovnanú partiu v zápasoch o medaile je úspech, no aj sami Česi cítili, že mohli dosiahnuť viac a mali na to všetky predpoklady. Asi žiadne sklamanie sa nevyrovná hráčom, ktorí ostali v dejisku do posledného dňa šampionátu a odídu bez medaile. „Je to štvrté miesto. Môžeme si zobrať zemiaky a ísť domov,“ povzdychol si. „Bol to po mnohých stránkach skvelý šampionát. Herne na úrovni, s fantastickou atmosférou. Teraz však, pochopiteľne, prevládajú nepríjemné pocity.“

Dmitrij Jaškin
Dmitrij Jaškin a brankár Šimon Hrubec po neúspešných nájazdoch v boji o bronz. (foto: jäzva)

Česi prehrali v Bratislave len tri z desiatich duelov, z toho dvakrát proti Rusku. Nikto to pochopiteľne neprežíva tak ako Jaškin. Rodák z Omsku, ktorý má z Ruska celú rodinu – rodičov, dokonca aj manželku Nadiyu. Do Čiech sa dostal ako osemmesačný, jeho otec Alexej hral za Vsetín v slávnej ére a práve v tomto klube rástol aj Dmitrij so svojim bratom Michailom, až kým sa nedostal do kategórie U18 v Slavii Praha a o päť rokov neskôr do zámoria, kde ho draftovalo St. Louis.

Rus preňho nikdy nebol nepriateľ, ale krajan. O reprezentovaní Ruska však nikdy neuvažoval. Cíti sa byť napol Čech, Vsetín vníma ako svoj druhý domov, češtinu ako materinský jazyk. Akurát v rodine sa inak než po rusky nehovorí. „Nikto z mojej rodiny nie je Čech, takže aj ja budem vždy Rus. V Česku som ale vyrastal, chodil do školy a mám tu priateľov. Preto rád reprezentujem Českú republiku,“ poznamenal v minulosti.

Teraz, po prehre o bronz proti Rusku, ho doma čakajú ešte nepríjemnejšie chvíle ako krátko po zápase. Manželka i najbližšia rodina si zaiste nenechajú ujsť možnosť podpichnúť ho. „Budem to musieť celé leto počúvať. Nečaká ma veru nič príjemného,“ dodal na záver pre HOKEJ.sk Dmitrij Jaškin.

Súboj o bronz - Rusko - Česko 3:2 po sn (190 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Česká republika

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2019

Pozri viac

ProFutbal.sk