zdroj: foto jäzva

Hokejový šampionát je za nami, no emócie, ktoré vyvolal, budú doznievať ešte dlho. Zatiaľ čo Fíni na Slovensko nedopustia, Rakúšania či Francúzi ho budú označovať za svoje Waterloo.

Henrik Lundqvist (4)

Kvalita a lá NHL

V poradí 83. majstrovstvá sveta boli v prvom rade o veľkej kvalite. Vyše sto hráčov z najlepšej ligy sveta NHL naplnilo jednotlivé tímy atraktivitou a veľkými možnosťami. Paradoxom je, že napokon slávil úspech, ktorý nemal vo svojich radoch ani jediného hráča, ktorý by odohral kompletnú sezónu v NHL. Slovenskému publiku sa však prezentovali megahviezdy ako Henrik Lundqvist, Mark Stone, Patrick Kane, Johnny Gaudreau, Leon Draisaitl, Alexander Ovečkin, Nikita Kučerov či Jevgenij Kuznecov.

fanúšikovia Slovenska (3)

Husia koža

Šesťdesiatštyri zápasov MS sledovalo v Bratislave a v Košiciach 470 853 divákov, čo predstavuje priemer 7357 divákov na zápas. Ako výborné sa ukázalo rozhodnutie poslať domácu reprezentáciu na východ Slovenska a v porovnaní s rokom 2011 bola priemerná návšteva výrazne vyššia. Atmosféra počas zápasov Slovákov v Steel aréne vytvárala husiu kožu a viacerí reprezentanti sa vyjadrili v zmysle, že niečo také ešte nezažili. Podobne prajnú atmosféru vytvorili v Bratislave svojim miláčikom českí fanúšikovia a na rozdiel od posledného slovenského šampionátu to žilo parádnym spôsobom v oboch hostiteľských mestách.

Nemecko - Slovensko (Čiliak, Pfoderl, Sekera)

Ach, tie závery

K dokonalému pocitu z domáceho šampionátu chýbalo už len jediné – postup tímu Craiga Ramsaya do štvrťfinále. Nechýbalo veľa. Slováci hrali atraktívny hokej, ktorí ľudia ocenili. Herne nestratili na žiadneho zo svojich siedmich súperov. Zdolali USA, vyrovnanú partiu odohrali s majstrami sveta z Fínska. Trpkou skúsenosťou boli koncovky stretnutí proti Kanade a Nemecku. Hlavne vzájomný duel proti Nemcom nás pripravil o postupové šance, pričom ešte 112 sekúnd pred koncom tretej tretiny viedli Slováci 2:1. Gól na 5:6 v stretnutí s Kanadou sme inkasovali z hokejky Marka Stonea v čase 59:59. Večná škoda...

Macejko

Ukrytý Macejko

Medvedí maskot Macejko si získal veľmi rýchlo srdcia hokejových fanúšikov. Počas úvodného dňa turnaja bol na oficiálnych cenníkoch ocenený na 20 eur, no to sa bleskovo zmenilo. Ani 30 eur však nehralo žiadnu rolu a plyšového maskota vypredali v oboch hostiteľských mestách v priebehu troch dní. Neskôr boli zásoby doplnené, no Macejka vypredali opäť a fanúšikovia už zháňali symbol šampionátu márne.

Patrick Kane

Americkí turisti

Spomedzi favorizovaných tímov sklamali najviac Američania. Na Slovensko priniesli hviezdy formátu Patricka Kanea, Johnnyho Gaudreaua, Jacka Eichela či Coryho Schneidera. Odborníci hovorili o veľkej šanci tímu USA na zisk zlata. Reprezentanti Spojených štátov však zaberali skôr na golfe či v košickom bare na Kováčskej ulici. V základnej skupine obsadili posledné postupové miesto a po prvej tretine štvrťfinálového duelu proti Rusku prehrávali 0:2 na góly a 9:17 na strely. Zápas napokon zdramatizovali, no šampionát opustili bez fanfár a bez pocitu dobre odvedenej práce.

Taliansko - Rakúsko
Taliansko - Rakúsko (TASR/AP)

Bella Italia

Veselý spev sa naopak zo šatne ozýval po poslednom zápase Talianov. V prvých šiestich stretnutiach skupiny strelili hokejisti z Apeninského poloostrova iba jediný gól a kráčali od debaklu k debaklu. V kľúčovom súboj proti Rakúsku však zvládli neuveriteľnú hru nervov a v sérii samostatných nájazdov rozhodol pred vypredaným hľadiskom Sean McMonagle.

Brexit sa odkladá

Pred vypredanou kulisou sa odohral aj najneuveriteľnejší zápas šampionátu, ktorý zaobstarali v priamom súboji o zostup Veľká Británia a Francúzsko. Briti prehrávali po prvej tretine 0:3 a novinári už pripravovali titulky o hokejovom Brexite. Skvelými fanúšikmi poháňaní hráči z ostrovov však krôčik po krôčiku vyrovnali a na začiatku tretej minúty predĺženia rozhodol Ben Davies. Stovky fanúšikov potom obklopilo tímový autobus svojich hrdinov a pripravilo im oslavy hodné majstrov sveta.

Kanada - Švajčiarsko (Stone, Frick, Genoni, Dubois)

Dramatická rozlúčka so Steel arénou

Tohtoročný šampionát bol bohatý na dramatické koncovky a dokonale potvrdil, že zápas končí až poslednou sekundou. Potvrdili to oba štvrťfinálové duely v Steel aréne. Švajčiari mali na lopate Kanadu, no Damon Severson vyrovnal 0,4 sekundy pred koncom tretej tretiny a „javorové listy“ následne poslal do Bratislavy slovenský kat Mark Stone. To však nebolo všetko a rovnaký thriller ponúklo aj severské derby. Fíni prehrávali so Švédmi 1:3 a v tej chvíli by nikto nepovedal, že ide o budúcich majstrov sveta. V závere 58. minúty odvolali brankára Lankinena a kapitán Marko Anttila vyrovnal. V druhej minúte predĺženia potom prepálil Henrika Lundqvista Sakari Manninen a začal sa písať jeden veľký bielo-modrý príbeh.

Ovečkin a Malkin

Nezastaviteľná červená mašina?

Hviezdami nabitý ruský tím bol v základnej časti skutočnou červenou mašinou, ktorá drvila jedného súpera za druhým. V siedmich zápasoch nestratili Rusi ani bodík pri parádnom skóre 36:7. Vo štvrťfinále vyradili USA, no potom sa stroj zasekol na brankárovi menom Kevin Lankinen. Dvadsaťštyriročný gólman z Rockfordu v AHL znechutil superhviezdam hokej a odsúdil ich na boj o bronz. Ten napokon získali, ale úsmevy na ich tvárach chýbali. Cieľ Rusov bol jediný a tretie miesto ním určite nebolo.

Hoši, děkujem!

Nestranný divák musel v spomínanom súboji o bronz držať palce Čechom. Fanúšikovia z krajiny našich západných susedov vyhlásili štadión Ondreja Nepelu za svoj domáci stánok, vypredali ho vo všetkých zápasoch svojho tímu a z medaily by sa tešili určite viac ako Rusi. Napokon chýbalo málo, máličko. Zverenci Miloša Říhu neuspeli v samostatných nájazdoch, no z tribún sa ozývalo „Hoši, děkujem!“

Fíni oslavujú titul

Zlatý chlapec Kaapo a valibuk Anttila

Fínsky príbeh pripomínal rozprávku. Tím bez hviezd z NHL vyradil na ceste za titulom Švédov, Rusov a napokon i Kanadu. Osemnásťročný Kaapo Kakko nastrieľal šesť gólov, v priebehu pár mesiacov získali tituly v kategóriách do 18, 20 rokov i medzi seniormi a z pohľadu júnového draftu vyznel výrazne lepšie ako jeho americký konkurent Jack Hughes. Na hokejové nebo vystúpila i hviezda brankára Kevina Lankinena, no triumf Suomi by nebol možný bez veľkých gólov veľkého kapitána Marka Anttilu. 203-centimetrový 34-ročný matador skóroval vo všetkých play-off dueloch a vo finále strelil Kanade hneď dva góly. Fíni si tak zopakovali zlaté bratislavské oslavy z roku 2011, pričom rovnako ako pred ôsmimi rokmi, aj tentoraz strelili víťazný gól v čase 42:35. Vtedajší kúsok Petteriho Nokelainena teraz napodobnil Anttila. Hráči Suomi musia milovať Slovensko, no ak chcú získať slovenský zlatý hetrik, mali by sa nám vyzbierať na novú halu. Inak si už pod Tatry po zlato nepricestujú.