HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Kontroverzný víťazný gól, aplauz pre Cháru a viaceré rekordy Binningtona
zdroj: foto TASR-AP

Kontroverzný víťazný gól, aplauz pre Cháru a viaceré rekordy Binningtona

Hokejistov St. Louis Blues už delí od zisku Stanleyho pohára iba jediný triumf. Na dosah k zisku slávnej trofeje ich priblížilo víťazstvo 2:1 na ľade Bostonu Bruins.

V prepisovaní historických tabuliek pokračuje brankár Jordan Binnington. Dvadsaťpäťročný rodák z kanadského Richmond Hillu vychytal ako prvý nováčik v histórii vonku deväť play-off víťazstiev. O rekord tak obral Rona Hextalla, ktorému sa podarilo vo svojej nováčikovskej sezóne 1987 vyhrať osem duelov. 

Binnington zároveň vyrovnal brankársky nováčikovský rekord v počte víťazstiev v jednom play-off - 15. 

Krôčik od vyrovnania rekordu je aj samotný tím St. Louis. Bluesmani vyhrali deviaty play-off duel na klzisku súpera a na rekord tak potrebujú už len jedno víťazstvo. 

Blues hrajú vonku celkovo výborne, veď v sezóne 2018-19 už vyhrali na klziskách súperov rovných 30 duelov. Dotiahli sa tak na doterajšieho lídra tejto štatistiky - Tampu Bay Lightning. 

Kľúčom k úspechu St. Louis v piatom zápase bol výkon brankára Binningtona, ktorý zneškodnil 38 striel hráčov Bostonu. V historickom poradí nováčikov sa tak vyrovnal Glennovi Hallovi.

Najviac zásahov nováčika v riadnom hracom čase zápasu finálovej série Stanleyho pohára:

40 – Ron Hextall (7. zápas v roku 1987)

40 – Rogie Vachon (2. zápaas v roku 1967)
38 – Jordan Binnington (5. zápas v roku 2019)
38 – Glenn Hall (1. zápas v roku 1956)

Svoj siedmy gól v aktuálnom play-off zaznamenal David Perron. Zaujímavosťou je, že v predošlých 57 play-off zápasoch strelil iba štyri góly. Víťaznému presnému zásahu však predchádzal kontroverzný "faul" Bozaka.

zdroj: nhl.com

Ešte pred samotným zápasom pobavil moment, keď sa David Pastrňák rozhodol hodiť puk jednému z malých fanúšikov Bostonu. Tí si však najprv strihli a puk získal ten s väčším šťastím.

zdroj: nhl.com

Kapitán Bostonu Zdeno Chára nastúpil po zlomenine sánky s ochranným krytom. Na svoj prvý play-off duel nastúpil ešte v roku 2002 a odvtedy vynechal iba štyri zo 184 play-off duelov svojich tímov. Prvými dvoma boli šiesty a siedmy zápas konferenčného semifinále (Ottawa) v roku 2002, v roku 2011 absentoval v druhom zápase konferenčného štvrťfinále a pre zranenie vynechal aj štvrtý duel konferenčného finále v tomto roku.

Fanúšikovia Bostonu ocenili jeho obetu silným aplauzom.

zdroj: nhl.com

Stanleyho pohár síce nemá uši, no predzápasová muzika v predvedení bostonského orchestra určite potešila každého okoloidúceho.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Boston Bruins

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

ProFutbal.sk