Sedem pozoruhodných štatistík pred siedmym finále
zdroj: foto TASR-AP

Siedmy zápas hokejovej série je vždy magický, no ak hovoríme o siedmom zápase finálovej série bojov o Stanleyho pohára, tak ide o niečo výnimočné.

Práve o takomto zápase snívajú hokejisti od malička.

"Keď som bol malý chlapec, tak som v roku 1991 sledoval rozhodujúci zápas medzi Pittsburghom Penguins a Minnesotou North Stars. Pamätám si chvíľu, keď zodvihol pohár Jiří Hrdina," ponúkol svoju spomienku slovenský obranca Zdeno Chára.

Pre viacerých jeho mladších spoluhráčov bol podobne inšpirujúci pohľad na neho samotného. Priznal to napríklad Charlie Coyle, ktorý sledoval Chárov veľký moment v roku 2011 vo svojom rodnom Weymouthe.

História Stanleyho pohára pamätá iba 16 rozhodujúcich siedmych finálových duelov. Pozrime sa teda na sedem zaujímavých štatistík, ktoré sú s týmto spojené:

Najviac gólov v siedmom finále Stanleyho pohára videli diváci v roku 1950. Detroit Red Wings vtedy zdolal New York Rangers 4:3 a týchto sedem gólov predstavuje rekord. Dôležité siedme súboje sú totiž spravidla o taktike a nízkom počte gólov.

Od sezóny 1997-98 odohral najviac času v siedmom finálovom zápase Adam Foote z Colorada. Obranca Avalanche odkorčuľoval v roku 2001 v kľúčovom súboji 29 minút a 44 sekúnd.

Tímy Pittsburghu Penguins a Detroitu Red Wings skombinovali v siedmom zápase v roku 2009 až 79 hitov. Išlo tak o fyzicky najintenzívnejší finálový súboj od sezóny 1997-98.

Od sezóny1959-60, najviac strel vyslaných jedným tímom v siedmom zápase, bolo 43. Presne toľko striel vyslali hráči Edmontonu pri víťazstve 3:1 nad Philadelphiou v roku 1987.

V roku 2011 sa stal Brad Marchand druhým nováčikom v histórii NHL, ktorý zaznamenal v siedmom finálovom súboji tri kanadské body. Pred ním to dokázal iba Mike Rupp (New Jersey) v roku 2003 (1+2).

Jean Beliveau strelil v roku 1965 víťazný gól zápasu už v štrnástej sekunde. Išlo zároveň o najrýchlejší otvárací gól v histórii siedmich zápasov.

Beliveau tak pomohol k triumfu Montrealu Canadiens a zároveň získal aj Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play-off (bilancia 8+8 v 13 zápasoch).

V roku 1950 sa v súboji medzi Rangers a Red Wings dostalo k slovu jedinýkrát v histórii viac ako jedno predĺženie. Víťazný gól strelil Pete Babando v 28 minúte  31 sekunde predĺženia a pre Detroit išlo o zisk štvrtého Stanleyho pohára.