HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Zisk Calder Cupu oživil záujem klubov NHL, Jurča doma privítali vyprážaným syrom
zdroj: foto jäzva

Zisk Calder Cupu oživil záujem klubov NHL, Jurča doma privítali vyprážaným syrom

„Trvá mu to akosi dlho. A moje obalené syry už čakajú na smaženie,“ pousmiala sa mamka útočníka Charlotte Checkers Tomáša Jurča po tom, čo nevychádzal z príletovej haly košického letiska ani pár desiatok minút po pristátí lietadla z Prahy. Keď sa potom 26-ročný čerstvý víťaz Calderovho pohára objavil vo dverách, vrhli sa na neho otec, stará mama i priateľka Natália. A všetci spoločne mu vzápätí adresovali otázku, ktorú sme si prepožičali aj na úvod nášho rozhovoru...

Tomáš, kde máte batožinu?

To by som rád vedel! Nemám ani jednu tašku a musíme to nejako vyriešiť.

Do Ameriky ste odchádzali trinásteho, vraciate sa trinásteho. Trinástku nosíte aj na drese a v tomto prípade zrejme priniesla šťastie. S akými pocitmi sa vraciate domov?


Sezóna bola výborná! Po ťažkom začiatku som sa potreboval rozhýbať po zranení, ale kľúčové bolo, že som ostal pozitívne naladený. Veľmi mi pomohla rodina a známi. S ich pomocou som sa vrátil do zápasového diania a sezóna dopadla parádne.


Ako prvý Slovák ste získali Calderov pohár hneď dvakrát. Dajú sa porovnať triumfy z Grand Rapids a Charlotte?

Oba tieto úspechy boli super. Tentoraz som už však išiel do AHL s iným cieľom, ako pred šiestimi rokmi. Obe výhry mi však pomohli v kariéry a každý hráč túži po takomto konci sezóny. Pre mňa je to o to krajšie, že som sezónu začínal tak komplikovane.

V play-off ste nazbierali 18 bodov v 18-tich zápasoch. Otvorí vám to dvere do NHL?


Uvidíme, ale prvé reakcie boli pozitívne. Ja som mal zmluvu iba v rámci AHL a tým pádom som bol otvorený aj kontaktom s inými klubmi z NHL. Záujem mali niekoľkí, ale z vlastných skúseností viem, že musím ostať nohami na zemi. Uvidíme, čo prinesie leto.


Aké boli majstrovské oslavy?

Boli skvelé. Pre Charlotte ide o veľkú vec, pretože takýto úspech tam ešte nezískal žiadny profesionálny športový klub. Užili sme si to, ale som rád, že som už doma.

Vlani priniesol do Košíc Calder Cup Martin Marinčin. Objaví sa slávna trofej v metropole východu aj teraz?


Už som nad tým uvažoval, ale neviem či to bude možné. Toronto je bohatý klub, ktorý to môže zaplatiť. Charlotte nemá peňazí na rozdávanie. Ak však pohár príde, tak budem veľmi rád.

Český talent Martin Nečas vyjadril radosť zo spolupráce s vami. Ako sa vám s ním hralo?


Na ľade sme si sadli a je iné hrať s Čechom, ako napríklad s Kanaďanom či Američanom. Klapalo nám to a potvrdzovali to aj výsledky. Martin bude jedného dňa určite kvalitným hráčom NHL a v play-off to potvrdil.


V období pred operáciou platničky ste doma ležali v krutých bolestiach. Prebleskli hlavou spomienky na ťažké chvíle v momente, keď ste zodvihli nad hlavu pohár?

S odstupom času môžem povedať, že to bola naozaj veľmi ťažká cesta. Ťažká a bolestivá. Povedal som si však, že musím zabojovať a musím byť pozitívny. Aj keď som tento rok do NHL nenakukol, myslím si, že som urobil dôležitý krok správnym smerom.

Vaša mamka nám prezradila, že z Ameriky sa vraciate desiatu sezónu v rade a desiatykrát vás čaká doma vyprážaný syr. Ide o symbol domova?


Presne tak. Vyprážaný syr patrí medzi jedlá, ktoré v Amerike nedostanete. A ja ho mám veľmi rád už od malička. Veľmi sa na ten syr teším a keďže som dva dni poriadne nejedol, urobili ste mi tým také chúťky, že by som najradšej sadol do auta a dostal sa rýchlo k stolu.


Doprajete si aj svoj obľúbený steak?

Určite áno, ale celkovo sa snažím stravovať zdravo. Po príchode do USA som zistil, že mi nerobí dobre lepok a tak som to trochu obmedzil. Teraz s tým už problém nemám, ale celkovo sa snažím jesť zdravo.

Ako sa zmenil Tomáš Jurčo v priebehu dekády strávenej v zámorí?


Pre šestnásťročného chlapca je život gombička. S vekom prišli starosti a na veci sa pozerám inak. Teraz som určite zodpovednejší, ale ja sám sa hodnotiť nechcem. Na to sú tu iný.

Čo budete robiť v lete?


Hlavne si potrebujem doliečiť menšie zranenia. V play-off som hral s vyvrtnutým členkom a teraz si teda ľahnem k bazénu a budem relaxovať. Leto bude kratšie a uvidíme, či stihnem aj nejakú dovolenku.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk