HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Poľsko by neopustil nikdy. Prišla však ponuka z DEL!
zdroj: foto archív TS

Poľsko by neopustil nikdy. Prišla však ponuka z DEL!

Dostať sa do najvyššej nemeckej súťaže DEL je pre slovenských hokejistov v posledných rokoch takmer nemožné. Vzhľadom na prísne legionárske kvóty si kluby vyberajú spravidla zámorských hráčov s minulosťou z NHL a v minulej sezóne si nemeckú súťaž zahrali zo Slovákov iba obrancovia Martin Štajnoch a Milan Jurčina.

O to prekvapivejšie zapôsobila správa klubu Fischtown Pinguins o angažovaní 28-ročného útočníka Tomáša Sýkoru. Ten doposiaľ obliekal dres poľského GKS Tychy a v Bremerhavene podpísal trojročný kontrakt.

Vďaka tomuto príchodu sme zvýšili konkurenciu a údernú silu nášho útoku. Ten je týmto zároveň kompletný,“ uviedol manažér tímu Alfred Prey.


Samotný Tomáš Sýkora vnímal ponuku z DEL ako kariérnu šancu, ktorá sa jednoducho neodmieta.

Poviem pravdu, ja som bol v Tychách maximálne spokojný. Nebudem preháňať, keď poviem, že o športovcov je tam perfektne postarané. Navyše sa mi darilo aj po športovej stránke, veď s Krakovom i Tychami som získal majstrovský titul. GKS mi ponúkol predĺženie kontraktu a nebolo to teda také ľahké rozhodovanie,“ priznal 28-ročný rodák z Banskej Bystrice.

O spokojnosti Slovákov v Poľsku svedčí aj fakt, že Sýkorov spoluhráč Peter Novajovský odolal lanáreniu zo slovenskej Tipsport ligy. Sýkora pritom registroval záujem z Nemecka už počas sezóny.

„Chceli ma už pred play-off, ale v Tychách o tom samozrejme nechceli ani počuť. Netušil som preto, či záujem pretrvá. Potom som sa však dozvedel, že ľudia z Bremerhavenu si ma poriadne preklepli a sledovali ma dlhší čas,“
pokračuje Sýkora, ktorému k prestupu pomohli aj nemecké korene spojené s jeho starým otcom. Vďaka nim sa nebude rátať do legionárskej kvóty. Podobný status majú v tíme aj Česi Patrik Červený, Tomáš Pöpperle a Dominik Uher. 


Pri oťukávačkách s nemeckými záujemcami pomohli Sýkorovi aj dobré referencie od bývalého spoluhráča z Cracovie Andrewa McPhersona, ktorý bol v posledných dvoch sezónach asistentom tréner tímu Pinguins.

Ľudia z klubu ma sledovali počas zápasov Ligy majstrov a následne aj počas poľského play-off. Mali ma teda dobre zmonitorovaného,“ pousmial sa útočník, ktorý bol s 27 gólmi najlepším strelcom uplynulého ročníka poľskej ligy.

Posledný týždeň strávil už vo svojom novom pôsobisku a prvé dojmy sú vysoko pozitívne.

„Ide o krásne mesto na brehu mora a parádny je aj štadión. Vraveli mi, že tribúny sú počas sezóny plné na 97 percent a ľudia fandia za každého stavu. V klube mi okamžite pomohli vybaviť potrebné veci, pripravili mi byt aj auto. Naozaj špičková starostlivosť a už sa teším na samotnú sezónu,
“ netají nadšenie Tomáš Sýkora.

Na tri sezóny strávené v Poľsku však bude spomínať iba v dobrom.

„Odísť tam, bolo mojim najlepším rozhodnutím kariéry. Na Slovensku som si „užil“ pozitívne, ale aj negatívne veci, o ktorých by vám mohlo hovoriť veľa iných hráčov. V Poľsku fungovalo všetko na jednotku a keď sa ma teraz iní hokejisti pýtajú na to, či to tam majú skúsiť, tak môžem povedať jediné – rozhodne áno! Poviem rovno, ak by neprišla takáto ponuka z DEL, tak by som z Poľska určite neodišiel
,“ dodal presvedčivým tónom Tomáš Sýkora pre hokej.sk.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk