Chýbalo málo a finálový sen mohol byť realitou. Stále sa však nerozplynul
zdroj: foto jäzva

Po víťazstve Kanady nad USA 5:0 bolo jasné, že Slovenkám stačí k zisku finálovej miestenky na domácich majstrovstvách sveta akékoľvek víťazstvo nad Spojenými štátmi. A hoci bolo k tomu blízko, blizúčko, miestenku v boji o zlato si budú musieť vybojovať v súboji proti „javorovým listom“.

Američanky hrali výborne, boli všade a veľmi ma prekvapili svojim pohybom. Boli všade,“ pustil sa do hodnotenia prehry 1:2 po predĺžení tréner Marián Hambálek. „Naše dievčatá do toho dali srdce a bojovali, ale nedá sa vyhrať každý zápas. Dievčatám som však hneď povedal, že sme prehrali bitku, ale stále to máme vo svojich rukách. Potrebujeme zdolať Kanadu, ale stále snívame svoj sen o finále.“

Slovenky prehrávali od druhej minúty gólom Dobsonovej, šancu na víťazstvo však oživila v 34. minúte gólom v presilovej hre Natália Paľová.

„Prešla tam nahrávka, ktorú som ani nečakala a vystrelila som z prvej. Padlo to tam, ale škoda, že to nestačilo,
“ povzdychla si jediná strelkyňa slovenského družstva, ktorá netajila silné sklamanie. „Je to veľký smútok. Mrzí nás to veľmi. Mali nám čo vracať a aj nám to vrátili. Rozhodla prespatá prvá tretina. Potom sme to vyrovnali a v tretej tretine sme vyrovnali. Bohužiaľ sme to neudržali a prišla jedna osudová chyba v predĺžení.“

O výhre Američaniek rozhodla v predĺžení Karen Levinová.

„Možno chýbala lepšia koncentrácia. Jednoducho sme to nedotiahli do konca. Je to veľké sklamanie. Boli sme nastavené tak, že ideme vyhrať. Vyrovnali sme a chýbalo máličko,
“ zamyslela sa kapitánka Petra Pravlíková.

Slovenské hokejbalistky plánovali súperky spoza zámoria ubehať, no o sily sa uberali množstvom vylúčení.

„Nedisciplinovanosť je našim veľkým problémom, pretože mladé dievčatá si to miestami nepostrážia. Niektoré fauly tam však podľa mňa neboli. Proti Češkám nám pískali muži, teraz išlo o dve Kanaďanky, ktoré nasadili úplne iný meter a vylučovali nás za všetko. Dievčatá preto miestami nevedeli, čo majú hrať. My sme hrali dve presilovky, oni desať. Až taký rozdiel v tvrdosti tam pritom určite nebol,
“ upozornil Marián Hambálek.

Šanca na finále však stále žije. Slovenky potrebujú zvíťaziť akýmkoľvek spôsobom nad Kanadou.

Ideme do toho s jasným cieľom, ideme vyhrať. Kanaďanky sú fyzicky silnejšie ako my, ale my ich musíme ubehať. Už nemáme čo stratiť,“ uviedla Paľová, na ktorú nadviazala Pravlíková. „Je to škoda, pretože sme to mohli mať v suchu. Teraz je to otvorené a uvidíme, kto z koho. Kanada má silu, hrá s rozumom a čaká na svoje šance. Zdolali nás 4:0, teraz to však chceme zvládnuť lepšie.“

Podľa trénera Mariána Hambálka hovorí nepísané športové pravidlo, že s rovnakým súperom na jednom turnaji dvakrát neprehráte. Súboj proti USA to potvrdil.

„Chystali sme si to na finále, ale teraz to musíme zvládnuť už zajtra,“
pousmial sa tréner slovenského tímu. „Ťažko to hrať na remízu, pretože stačí chyba a je po šancu. Chceme vyhrať, ale vieme, že Kanada má veľmi silný a skúsený tím. My teraz potrebujeme pripraviť hlavne hlavy dievčat.“

Slovensko - USA 1:2 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)

Góly: 34. Paľová (Suráková, Žitňanská) - 2. Dobsonová (Stewartová, St. Germainová), 46. Levinová (Hughsonová)

Zostava SR: Tabačková -Pravlíková, Gaborčíková, Turcsányiová, Štrbáková, Žitňanská, Dzurinová, Šulíková, Záborská – Záňová, Veličková Rašková, Staroňová - Kochanová, Hájniková, Vršková – Dobošová, Suráková, Paľová – Nemčeková, Šimnová, Leskovjanská – Gauríková, Kolcunová

Hokejbal: Slovensko - USA - finálová skupina ženy (118 obrázkov v galérii)