HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Čajkovič slovenskou draftovou jednotkou, siahla po ňom Tampa Bay
zdroj: twitter.com/IIHF

Čajkovič slovenskou draftovou jednotkou, siahla po ňom Tampa Bay

Maxim Čajkovič sa stal tento rok najvyššie draftovaným slovenským hokejistom. V 3. kole si ho z celkového 89. miesta vybral klub NHL Tampa Bay Lightning.

"Ďakujem Tampe, že verí v moje schopnosti. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí mi pomohli dosiahnuť tento cieľ. Som skutočne hrdý, že môžem byť súčasťou organizácie Lightning," uviedol 18-ročný krídelník na svojom twitterovom profile.

Čajkovič bol v prognózach vstupného draftu 2019 medzi najlepšie hodnotenými Slovákmi, Centrálny skautský úrad ho vo svojom záverečnom preddraftovom rebríčku zaradil na 91. miesto medzi severoamerickými korčuliarmi. Uplynulú sezónu odohral v kanadskej juniorskej súťaži Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL), kde si v drese Saint John Sea Dogs pripísal 46 bodov (22+24) v 60 zápasoch a stal sa najproduktívnejším hráčom tímu. Slovensko reprezentoval na uplynulých dvoch svetových šampionátoch do 18 rokov. Upútal najmä na MS "18" v Čeľabinsku a Magnitogorsku v roku 2018, kde bol s 11 bodmi (4+7) v piatich dueloch druhým najproduktívnejším hráčom šampionátu za Jackom Hughesom.

Práve supertalentovaný Američan sa stal jednotkou tohtoročného draftu, ktorý sa konal vo vancouverskej Rogers Arene. Osemnásťročného centra si z prvého miesta vybral klub New Jersey Devils. "Diabli" uprednostnili Hughesa pred fínskym krídelníkom Kaapom Kakkom, po ktorom siahli z druhej priečky predstavitelia New Yorku Rangers.

Čajkovič sa stal treťou voľbou Tampy v tohtoročnom drafte po útočníkovi Nolanovi Footeovi (1. kolo, 27. miesto) a brankárovi Hugovi Alnefeltovi (3. kolo, 71. miesto). Je v poradí deviatym Slovákom v histórii, ktorého draftovali "blesky". Pred ním si vedenie Lightning vybralo útočníkov Martina Cibáka (1998), Stanislava Laščeka, Mareka Bartánusa (obaja 2005) a Richarda Pánika (2009), obrancov Mareka Priechodského (2000), Vladimíra Mihálika (2005) a Adama Jánošíka (2010) a brankára Jaroslava Janusa (2009).

Odchovanec bratislavských Svišťov sa stretne v organizácii Lightning s krajanom Erikom Černákom, reprezentačný obranca sa v uplynulej sezóne udomácnil v prvom tíme "bleskov". Vedenie Saint John Sea Dogs naznačilo, že by Čajkovič mohol v QMJHL stráviť ešte nasledujúcu sezónu. "Sme hrdí na to, že Max bol tento víkend draftovaný. Vieme, ako veľa to preňho znamená. Po tom, čo sa zbavil tlaku spojeného s draftom, sa môže koncentrovať v lete na kemp Tampy a pripraviť sa na ďalšiu sezónu u nás späť v St. John," uviedol pre klubový web Trevor Georgie, prezident a generálny manažér Sea Dogs.

Po Čajkovičovi si už ďalšie profiligové kluby slovenských hokejistov nevybrali. Určité šance mali podľa preddraftových rebríčkov brankár Samuel Hlavaj, obranca Oliver Turan či útočníci Michal Mrázik a Adam Liška, žiaden zámorský tím však po nich počas siedmich kôl nesiahol. Jediný draftovaný Slovák je najhoršia vizitka slovenského hokeja od roku 2016, keď neprešiel draftom ani jeden hráč spod Tatier. V roku 2017 profiligové kluby siahli po dvoch slovenských hokejistoch, vlani po piatich.

Z celkového počtu 217 draftovaných hráčov si zámorské kluby vybrali 129 útočníkov, 66 obrancov a 22 brankárov. Draftovali 91 Európanov - 26 Rusov, rovnaký počet Švédov, 22 Fínov, osem Čechov, troch Bielorusov, dvoch Nemcov, dvoch Dánov, Slovensko, Lotyšsko a Švajčiarsko mali po jednom zástupcovi. V 1. kole mali najviac draftovaných hráčov Kanada a USA - zhodne 11, vo zvyšných kolách sa však do popredia dostala Kanada, ktorá kraľovala so 69 draftovanými hráčmi. Američanov si kluby vybrali 57-ich.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

ProFutbal.sk