HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Dievčatám chýba cieľavedomosť, pomenovala problém nášho ženského hokeja Tomčíková
zdroj: jäzva

Dievčatám chýba cieľavedomosť, pomenovala problém nášho ženského hokeja Tomčíková

O slovenskom hokeji sa spravidla hovorí zásluhou mužov, no viaceré veľké osobnosti vyprodukovala aj ženská zložka. Medzi tie najvýraznejšie patrí rozhodne Zuzana Tomčíková, ktorá bola počas svojej aktívnej kariéry veľkou oporou reprezentácie. Tú dokázala potiahnuť z B-kategórie do áčka a v roku 2010 aj na olympijské hry vo Vancouveri.

Zatiaľ čo v hokeji na zisk cenného kovu na najvyššej úrovni pomýšľať nemohla, v hokejbale si svoj sen o zlate splnila. V roku 2011 výrazným spôsobom dopomohla k historicky jedinému titulu majsteriek Slovenska a za svoj výkon vo finále by si pokojne zaslúžila prezývku Dzurilla v sukni. V súboji proti Kanade bola počas celého zápasu zasypávaná strelami favorizovaných súperiek, no z vyše päťdesiatich striel neinkasovala ani jediný gól. Slovenkám tak stačil presný zásah Márie Herichovej zo 40. minúty.

„Bolo to veľmi príjemné a úspešné obdobie, pretože vtedy sme boli úspešné aj v hokeji. Hokejbal sme brali ako spestrenie a v šatni sa vždy schádzala výborná partia. Vtedy v Bratislave 2011 to vyšlo parádne a na finále proti Kanade spomínam veľmi rada. Dovtedy sme sa na nich vždy iba doťahovali, ale v tomto prípade sme ich zdolali a bolo to skvelé,“
zaspomínala si Zuzana Tomčíková pre hokej.sk. 


Atmosféru majstrovstiev sveta v hokejbale si pripomenula v júni, keď ju počas šampionátu v košickej Steel aréne uviedli do Siene slávy slovenského hokejbalu.

„Prekvapilo ma to a prijala som to s pokorou. Ak vás prijmú do Siene slávy, tak je to zakaždým obrovská pocta. Cením si to,“
zareagovala na počin funkcionárov Slovenskej hokejbalovej únie.

Súčasná hokejbalová generácia žien mala k bojom o zlato blízko, no napokon sa musela uspokojiť so štvrtou priečkou. Väčšinu tímu tvorili hokejistky, ktoré by takýto výsledok určite privítali aj na ľadovej ploche. Tam to však bohužiaľ vyzerá výrazne horšie. 


Slovenské hokejistky sa v posledných rokoch nevedia prebojovať z béčka a domáca súťaž je z roka na rok užšia a kvalitatívne slabšia.

Vlani som k tomu pričuchla, ale potom som z toho odišla. V slovenskom ženskom hokeji je teraz viacero problémov. Tým hlavným je podľa mňa nízka cieľavedomosť súčasných dievčat. Aj preto nemôžu očakávať, že budú také úspešné ako bola naša generácia. Plačú, že nemajú podmienky, ale ak sa chcú hokejom živiť, tak musia v prvom rade makať. Potom si ich môže niekto všimnúť a môžu sa dostať na takú úroveň, na akej hrá napríklad Nicol Čupková. Väčšina súčasných hokejistiek však neberie hokej ako svoju prioritu, ale iba ako hobby,“ povzdychla si 31-ročná legenda slovenského ženského hokeja, ktorá pracuje na marketingovom oddelení Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Zuzana Tomčíková
jäzva (jäzva)


Spomínaný problém sa podpísal pod pád v svetovom rankingu. Slovenkám v ňom momentálne patrí až pätnásta pozícia za Maďarskom. Iba štyridsať bodov na nich zaostávajú hráčky z Južnej Kórei. Šanca dostať sa na špičkové podujatia je pritom momentálne vyššia, než kedykoľvek predtým.

„Ženský hokej sa veľmi vyrovnal. Sú tam krajiny ako Nórsko, do áčka teraz postúpili Maďarky. Možnosť postupu na olympiádu určite je. Rozšírili áčko z ôsmich na desať tímov a šanca je teda väčšia. Je to len o odhodlaní a odvádzanej práci,
“ dodala Zuzana Tomčíková.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk