HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Podkonický bez okolkov: Cieľom bude finále!
zdroj: foto jäzva

Podkonický bez okolkov: Cieľom bude finále!

Vo svojej debutovej sezóne v pozícii hlavného trénera stroskotal Andrej Podkonický až na siedmom zápase semifinálovej sérii proti Nitre. Po boku fínskeho odborníka Raima Summanena nazbieral cenné skúsenosti, ktoré obohatila aj účasť na majstrovstvách sveta. V novom ročníku budú jeho výzvy ešte vyššie. Vedenie HKM Zvolen sa totiž netají finálovými ambíciami.

Pán tréner, so svojim tímom už trénujete na ľade. Ako veľmi ste sa tešili na štart tejto fázy prípravy?

Andrej Podkonický:
Čakal som ju už naozaj netrpezlivo. Až doposiaľ sa totiž chlapci pripravovali individuálne a sám som bol zvedavý, v akom stave prídu na prvý tréning. Som rád, že sme konečne spolu a môžeme sa venovať každodennej práci.

Na ľade však absentujú legionári. Kedy sa pripoja k tímu?


Prídu koncom týždňa a týchto sedem hráčov tak dovtedy nahradia juniori.

Čo hovoríte na silu kádra?


Myslím si, že je veľmi dobrý. Vopred sa samozrejme ťažko odhaduje sila kanadských a amerických hráčov. Verím však nášmu skautingu a dúfam, že potvrdia očakávania. Musím priznať, že niektoré odchody ma zamrzeli a obmena kádra bola naozaj výrazná. Taký je však hokej.Posledná sezóna bola pre Zvolen celkom úspešná, no dojem určite pokazil nezvládnutý kľúčový zápas semifinálovej série proti Nitre. Prebolelo už a aké ponaučenie ste si vzali?


To sklamanie tam stále je. Bolo veľké a pocítiť ho dalo aj vedenie. Mužstvo sa teda musí pripraviť na tlak. Tak ako som vlani hovoril, že ideme pomalými krokmi, tak teraz poviem, že cieľom vedenia je jednoznačne finále. Pracovať na tom musíme od prvého dňa prípravy. Hráči musia byť na tento tlak pripravení už teraz a potom si naň zvykať počas celej sezóny. Tak, aby ich potom nerozhodila nejaká prehra v play-off. V tom zápase s Nitrou sme inkasovali rýchly gól v 40. sekunde a mužstvo sa rozsypalo. Tretinu a pol sme sa z toho nevedeli dostať a na toto sa musíme pripraviť lepšie. Tím je vyskladaný na finále, ale o všetkom sa rozhoduje na ľade.

Čo ukázala analýza kľúčového zápasu sezóny?


Myslím si, že to bolo všetko o góloch a v závere nás opustilo strelecké šťastie. Tím Nitry bol navyše zdravotne dobitý a naši hráči to možno trochu podcenili. Hlavne tá strelecká forma nám však odišla. Herne sme boli lepší, ale hrá sa na výsledok.

Zaujímavosťou je, že ste všetkých sedem legionárskych pozícií vyplnili hráčmi zo zámoria. Po rokoch tak neuvidíme vo zvolenskom drese Čecha či Fína. Prečo ste sa rozhodli ísť touto cestou?


Tento rok to vyšlo takto. Oslovili sme aj hráčov z Čiech, ale trvalo im, kým sa rozhodli. To bol aj prípad Milana Kytnára, ktorý sa rozhodoval dlho a keď tak urobil, nemal už miesto. Je to škoda, pretože jeho odchod a odchod Michala Chovana ma veľmi mrzia. Náhradu na ich miesta sme našli práve v zámorských hráčoch.


Nakoľko budú Zvolenu chýbať Kytnár s Chovanom?

Netajím, že hlavne odchod Miša ma veľmi sklamal. Ak by išiel do zahraničia, tak by ma to tak nemrzelo. Odišiel však do Košíc, čiže k priamej konkurencii. Máme však dobrý vzťah a prajem mu len to najlepšie. Tieto odchody ma jednoducho zaboleli a dúfam, že sme za nich získali kvalitnú náhradu.

Osobne predstavujete stále mladého trénera. Nakoľko vám pomohli skúsenosti z predošlej sezóny a cítite sa teraz vyzretejšie?


Skúsenosti naberá človek každým dňom a v tomto smere mi určite pomohli aj majstrovstvá sveta. Na pomoc prichádza aj asistent Michal Kobezda, ktorý nahradí Raima Summanena. Určite prinesie nové veci, ktoré to oživia. Pre mňa pôjde o druhú sezónu v pozícii hlavného trénera a určite sa môžem oprieť aj o veci, ktoré sme zažili v tej predošlej.

V novej sezóne ožije veľká rivalita s bratislavským Slovanom. Smerom k Dunaju odišli Milan Kytnár a Michael Vandas, z radov „belasých“ ste naopak získali Ivana Švarného. Čo očakávate od návratu Slovana do Tipsport ligy?


Pribudne ďalšie kvalitné mužstvo a to pomôže celej lige. Zložili veľmi kvalitný tím a v mojich očiach ide o ďalšieho ašpiranta na finále. Verím, že splnia všetky potrebné podmienky a ak sa tak stane, tak to bude pre našu ligu určite prínos. Očakávam, že budú bojovať o špicu a podvihnú návštevnosť v súťaži.

Príprava HKM Zvolen 2019 (109 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Zvolen

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk