HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Július Koval: Nalákať hráčov do Capitals bolo náročné. Každému som musel vysvetliť víziu
zdroj: TASR

Július Koval: Nalákať hráčov do Capitals bolo náročné. Každému som musel vysvetliť víziu

Neľahkú úlohu bude vykonávať v dvoch kluboch. Július Koval, známy ako športový manažér v hokejovej Banskej Bystrici, bude po novom zastávať rovnakú pozíciu aj v prvoligovom Bratislava Capitals. Cieľ je jasný - mať v Tipsport lige ďalší klub pod svojou záštitou a priniesť do hlavného mesta Slovenska zdravú mestskú konkurenciu pre slávnejší Slovan.

Klub, ktorý v roku 2015 vznikol ako HC Bratislava a iba nedávno došlo k jeho premenovaniu, chcel podľa prezidenta Dušana Pašeka mladšieho dosiahnuť, aby Bratislava mala svoj tím v najvyššej súťaži. Podľa jeho slov bol v rámci rozpočtu a štruktúry klub pripravený hneď. Koval to však videl trochu inak. "Pripravovali sme sa na všetky varianty. Nechceli sme ale ísť priamo do extraligy. Ide predsa len o nový klub. Musíme v ňom nastaviť systémy, zamestnať v ňom správnych ľudí, a to všetko je nejaký proces. Preto sme si zvolili systém postupu cez prvú ligu," povedal šikovný športový manažér po stredajšej tlačovej konferencii v rozhovore pre prítomné médiá.

Sprvu pritom váhal, či túto ponuku vezme. Predsa len, túto rolu nie je jednoduché zvládnuť v jednom klube, nie to ešte v dvoch. Napokon sa rozhodol vstúpiť do tohto ambiciózneho projektu. Bude teraz častejšie v Banskej Bystrici alebo v Bratislave? "Bude to tak 50 na 50. Musel som si veľa vecí zvážiť, mám totiž doma malého syna a s manželkou sme šťastní. Premýšľal som preto, či do tohto projektu chcem ísť. Oslovilo ma to, tak som ponuku prijal, no som si vedomý, že túto sezónu budem mať veľmi náročnú. Som na to však pripravený a teším sa na novú výzvu," vysvetlil 'Julo' Koval.

Úlohou Júliusa Kovala bolo vyskladať dobrý káder pre Bratislava Capitals. Podarilo sa. (foto: instagram.com/julio2666)
Úlohou Júliusa Kovala bolo vyskladať dobrý káder pre Bratislava Capitals. Podarilo sa. (foto: instagram.com/julio2666)

Tomu sa podarili už pri skladaní kádra veľké veci. V blízkej spolupráci s Pašekom či trénerom Petrom Oremusom priviedol do tímu Petra Hamerlíka, Mareka Slováka, Dávida Buca či Tibora Vargu. Z kádra majstrovských "baranov" poslal do hlavného mesta Erica Sellecka, ktorého nasledovali aj mladý brankár Matej Gajan či talentovaný Félix Petrinec. Nalákať niektoré mená "iba" do druhej najvyššej súťaže bolo podľa neho náročné, ale "aj preto som dostal túto ponuku, aby som vedel do klubu nalákať správnych hráčov. Je to moja práca a dalo to veľa roboty. Každému som totiž jednotlivo musel vysvetliť podrobne našu myšlienku a detaily toho, čo tu chceme vybudovať. Ako vidíte sami, podarilo sa nám to podľa predstáv," prezradil Koval.

Myslí už teraz na bratislavské derby, ktoré by sa utvorilo po postupe Capitals do Tipsport ligy? "Je to pre ľudí zaujímavé mať v Bratislave dva kluby. Koniec koncov to môže byť pre Bratislavčanov zaujímavejšie. Je to ale ťažké hodnotiť, lebo teraz máme pred sebou úplne iné starosti v prvej lige. Je to ďaleká vízia mať bratislavské derby, ale viem si to predstaviť," hovoril Koval, ktorý sa za Banskú Bystricu vyslovil proti návratu Slovana do TL za podmienok, ktoré "belasí" predostreli. Na ich adresu smeroval aj isté výčitky.

"Ja som proti nikomu nebojoval, ale myslím si, že všetci, čo robíme hokej, chceme, aby sa to robilo transparentne. Dalo nám to veľké úsilie, aby sme si vytvorili kredibilitu v najvyššej súťaži a dali jej prestíž. A keď sa to už konečne začne dvíhať, vraciame sa zrazu o 15 rokov dozadu či rovno do 90. rokov. Podpisujú sa splátkové kalendáre a ťahajú sa hráči za nos. Mne osobne sa toto nepáči, nikdy sme to nepraktizovali a nikdy ani nebudeme. Aj preto sem určite hráči prišli, lebo vedia, že meno Koval sa spája s hokejovou transparentnosťou," myslí si športový manažér "hlavnomešťanov", pod ktorým získali "barani" za ostatné tri roky tri majstrovské tituly.

Július Koval očakáva náročnú sezónu. (foto: instagram.com/julio2666)
Július Koval očakáva náročnú sezónu. (foto: instagram.com/julio2666)

V povedomí ľudí stále novovzniknutý klub z Bratislavy deklaruje jasný cieľ postupu medzi elitu. Chcel by Koval na konci sezóny oslavovať double ako titul v TL s HC'05 a zároveň postup s Capitals? "Cieľ to nie je, ale takéto double by isto potešilo. Myslím si, že aj v Banskej Bystrici máme dostatočne silný káder na to, aby sme zabojovali o titul. Medzi priority to ale nepatrí, tie sme už prezentovali skôr. Prišli kvalitní hráči, no je príliš skoro hodnotiť, či budú môcť zabojovať o titul," odpovedal Koval a zároveň vysvetlil aj to, ako bude vyzerať spolupráca medzi Capitals a Banskou Bystricou ohľadom potenciálnej dvojcestnej výmeny hráčov. "Dá sa očakávať nejaká spolupráca, ale ťažko hovoriť, ako to v praxi bude vyzerať. Chceli by sme, aby všetci naši hráči hrali na tej najvyššej intenzite. Budem preto rád, ak si zahrajú medzi dospelými na najvyššej úrovni či už v Banskej Bystrici, alebo aspoň v prvej lige za HC Bratislava. Naším cieľom je, aby sme si vedeli pomôcť aj tam, aj tam," uzavrel Július Koval.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Banská Bystrica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: SHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk