HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Fenešovi sa po turnaji rozpadne tím: Pri posune dopredu musía ísť výsledky bokom
zdroj: TASR

Fenešovi sa po turnaji rozpadne tím: Pri posune dopredu musía ísť výsledky bokom

Až na posledný pokus, ale dočkali sa. Mladí slovenskí hokejisti do 18 rokov zvíťazili v boji o predposledné 7. miesto na turnaji Hlinka Gretzky Cup 2019. Švajčiarskych rovesníkov zdolali v piatok v dvanásťgólovej prestrelke 7:5 a po nevydarených dueloch skupinovej fázy sa dočkali zadosťučinenia.

Takmer všetkých svojich súperov v piešťanskej B-skupine prestrieľali, napriek tomu sa dočkali len prehier proti Rusom (1:2 pp), USA (3:4 pp) a Švédom (2:3). Posledné skupinové miesto predurčilo iba boj o spomenutú nepopulárnu priečku, čo zo začiatku slovenským mladíkom zväzovalo ruky. Už v 8. minúte totiž zverenci Ivana Feneša prehrávali 0:2, do konca prvého dejstva sa im však podarilo vyrovnať. Kľúčovou bola pri konečnom triumfe druhá tretina, v ktorej naša osemnástka jasne dominovala vo všetkých herných aspektoch, súpera držala na uzde a takmer neustále bola v jeho pásme. Pramenili z toho tri presné zásahy. Švajčiari síce znížili do polovice tretieho dejstva na 4:5 z ich pohľadu, otočiť však duel nedokázali. Na Zimnom štadióne v Piešťanoch sa dočkali vytúženej výhry.

Nezlomili sa

"Chceli sme duel vyhrať. Mali sme síce horší vstup do zápasu, našťastie sme sa z toho dostali. Dnes sme museli aj viac tvoriť. Možno chlapci mali niekde v podvedomí v hlavách predošlé duely, preto tam boli mierne individuálne chyby. Sú to stále hráči vo vývoji a niečím podobným si musia prejsť. Stále sme im preto opakovali, aby ostali koncentrovaní na malé a drobné veci a posúvali sa v zápase. Výsledok sa rodil ťažko, ale chalani sa nezlomili," zneli po zápase prvé slová trénera Feneša venované prítomným médiám. Jeho zverenci napriek miernej nervozite podľa neho hrali atraktívny hokej. Za päť dní odohrali štyri zápasy proti svetovej špičke do 18 rokov. V každom stretnutí inkasovali gól ako prví, čo môže byť do budúcnosti problém.

Mladíci po pokynoch od trénerov ostali koncentrovaní. (foto: tasr)
Mladíci po pokynoch od trénerov ostali koncentrovaní. (foto: tasr)

Výsledky bokom

Podľa trénera osemnástky ukázal celý kolektív svoju silu a do budúcnosti potenciál znovu sa dostať medzi najlepšie tímy sveta. Táto veková kategória tohto roku po 10 rokoch opustila elitnú skupinu v rámci majstrovstiev sveta. Príležitosť na návrat bude mať budúci rok. Turnaj I. divízie skupiny A svetových šampionátov budú hostiť od 13. do 19. apríla práve Piešťany. Dovtedy má realizačný tím neľahkú úlohu. "Budeme sa sústrediť na výchovu mladých hráčov. Výsledky musia ísť bokom, keď sa chceme posunúť dopredu. Čaká nás náročný program," pokračoval Feneš aj smerom k faktu, že tím "SR 18" bude od nového ročníka doplnkovou súčasťou St. Nicolaus 1. ligy - druhej najvyššej súťaže na Slovensku. Pri príprave na ňu budú ťažiť aj z turnaja Hlinka Gretzky Cup.

"Musíme si urobiť podrobnú analýzu všetkých zápasov. Toto nás môže napríklad na MS stáť výsledok. Súperi tam budú oveľa lepšie a koncentrovanejšie brániť. Do každého zápasu pôjdeme ako favorit a bude to náročné. Na úvodoch tretín musíme zapracovať," skonštatoval Feneš a doplnil, že do budúcnosti môžu práve tieto konfrontácie posúvať mladíkov dopredu. "Nie sme kapela, ktorá bude hrať každý deň na 100 percent. Sú to mladí chlapci, ktorí sú v hokejovom vývoji a presne takéto zápasy ich posúvajú ďalej. Odohrali sme štyri kvalitné duely, v ktorých sme podali výborné výkony."

Takéto zápasy a turnaje mladíkov posúvajú ďalej. (foto: tasr)
Takéto zápasy a turnaje mladíkov posúvajú ďalej. (foto: tasr)

Už ich dlhšie nebudú vidieť

Osemnástku čakajú aj viaceré medzinárodné turnaje a následne aj zapojenie sa do 1. ligy. Aj preto pomaly začnú tvrdú prípravu, i keď v inom zložení. Množstvo hráčov totiž pôsobí v zahraničných súťažiach. Ako príklad môžeme uviesť Adama Jombíka z HV 71 (Švédsko), Maxima Mastiča z Třinca (Česko) či Oleksiiho Myklukhu z Red Bull Academy (Rakúsko). Iní zabojujú o prebojovanie sa do tipsportligových "áčiek". "Začíname 12. augusta a z tohto tímu ostane deväť hráčov. Päť hokejistov bude bojovať o miesta v extraligových tímoch, k čomu im držím palce. Ďalší pôsobia v zahraničí a budeme s nimi v kontakte. Nebudeme ich vidieť, keďže budú ďaleko od nás, no tento tím má perspektívu," vyslovil sa Feneš.

Ako teda zareaguje na kapacitný výpadok? "Zoberieme ďalších 28 hráčov, ktorí majú šancu posunúť sa hokejovo vpred. Bude nás čakať ťažký rok, ale vychovať si hokejistov naplno je cieľ tohto projektu," nechal sa počuť Feneš, ktorý na turnaj zobral aj 15-ročného obrancu Šimona Nemca. Toho si upísal tipsportligový HK Nitra a taktiež mu počas sezóny nebude k dispozícii. Kouč osemnástky je však rád, pretože výkony svojho zverenca hodnotil pozitívne.

Osemnástku bude podľa Feneša čakať ťažký rok. (foto: tasr)
Osemnástku bude podľa Feneša čakať ťažký rok. (foto: tasr)

"Tohto mladého hráča sme si vyskautovali, mali sme dobré referencie od jeho trénerov a svojho miesta sa zhostil výborne, prekvapil ma svojou suverenitou proti špičke. Nemôžeme sa báť mladých hráčov, keď ich máme vytiahnuť hore. Pokiaľ takéhoto hokejistu máme, je našou povinnosťou, aby sme ho posúvali vyššie," vyjadril sa Ivan Feneš a na záver dodal, že by ho neprekvapilo, ak by sa prebojoval aj do prvého tímu Nitry. "Boli časy, kedy nám pravidelne v extralige nastupovali mladí hráči. Ak si vybojuje miesto, bude to len dobre pre neho aj klub."

Odporúčame

ProFutbal.sk