HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Pozíciu futbalového obrancu vymenil za útočníka v hokeji. Vo Švédsku zažíva iný svet
zdroj: TASR

Pozíciu futbalového obrancu vymenil za útočníka v hokeji. Vo Švédsku zažíva iný svet

Bodovo sa stal najlepším slovenským hokejistom na turnaji Hlinka Gretzky Cup 2019 hráčov do 18 rokov. Matej Kašlík bol jednou z ústredných postáv zverencov trénera Ivana Feneša najmä v zápase o konečné 7. miesto proti rovesníkom zo Švajčiarska. Iba nedávno oslávil perspektívny útočník svoje sedemnáste narodeniny a doprial si neskorší darček - hneď dva presné zásahy v spomenutom dueli vrátane toho šiesteho s prívlastkom víťazný. Radosť mu napriek tomu robilo niečo iné.

"Potešia dva góly, radšej som však za triumf. Vždy sa najviac radujem, keď zvíťazíme ako tím a podáme dobrý výkon," hovoril Kašlík v poturnajovom rozhovore pre web hokej.sk. Mladí Slováci napriek dobrým výkonom bojovali len o predposledné miesto a zvíťazili až v tomto stretnutí. Pre talent hrajúci vo švédskom Malmö Redhawks to bolo zadosťučinenie za ostatné duely. "Nebol to zápas podľa našich predstáv, ale bojovným výkonom sme ho uhrali do úspešného výsledku. Za výhru sme radi a šťastní, že sa lúčime s Piešťanmi víťazstvom. Sme radi aj kvôli fanúšikom. Zaslúžili si ho, lebo nás hnali vpred a musíme im poďakovať. Podporovali nás totiž po celý turnaj," ďakoval rodák z Púchova vo svojom hodnotení.

Matej Kašlík vie, na čom musí popracovať do budúcnosti. (foto: SZĽH)
Matej Kašlík vie, na čom musí popracovať do budúcnosti. (foto: SZĽH)

Skromný mladík nerád hodnotí svoje výkony, čo poznamenal už aj v minulosti. Dôležité sú preňho tímové úspechy a aj turnaj ako Hlinka Gretzky Cup dokáže podľa neho dať hráčovi do kariéry mnoho pozitív. Najmä zápolenia proti najlepším mladým hokejistom sveta. "Ukázalo nám to veľa. Každý rok síce hrávam proti takýmto súperom, ale videl som, kde je tá špička a na čom ešte musím makať. Hlavne v korčuľovaní a dôraze," povedal ďalej Kašlík, pričom narážal na fakt, že od začiatku sezóny 2018/2019 pôsobí vo Švédsku. Za tím Malmö Redhawks hráva v súťažných kategóriách do 18 aj 20 rokov. Hoci boli preňho začiatky ťažké, keď odišiel ako veľmi mladý hráč na sever Európy, v Škandinávii sa už udomácnil. Zažíva tam niečo úplne odlišné ako vo vlasti.

“Do Švédska ma doviedol agent. Som za to rád, lebo je to na inej úrovni ako na Slovensku," zhodnotil Kašlík a priblížil, čo konkrétne má na mysli. "Konkurencia je úplne na inej úrovni a na tréningoch sa ide stále naplno. Sú to najväčšie zaberačky. Musím totiž makať každý deň aj kvôli tej spomenutej konkurencii, som nútený neustále pracovať." Aj preto bol zvyknutý na vysokú úroveň aj na tohtotýždňovom turnaji v Piešťanoch. "Celá švédska liga je na podobnej úrovni ako Hlinka Gretzky Cup. Tento turnaj je možno o čosi lepší, keďže sú tu najlepší hráči z jednotlivých tímov a niektoré výbery sú naozaj hviezdne," priblížil ďalej mladučký útočník.

Ako následne prezradil, jeho kariéra sa na jej úplnom začiatku mohla vyvinúť aj iným smerom. "Zo začiatku som hral futbal, ako skoro každý hokejista. Doviedli ma k nemu rodičia aj starí rodičia. Začalo ma to baviť a napokon som sa rozhodol, že ostanem pri ňom," vysvetlil nám odchovanec Púchova a doplnil, že prirodzenejšia mu bola vždy ofenzíva, a to z jasného dôvodu. "Vo futbale som hral obrancu, to ma nebavilo. Som typ hráča, ktorý rád dáva góly. Preto som aj s futbalom skončil a som rád, že môžem byť hokejový útočník."

Vo Švédsku zažíva podobnú konkurenciu ako na turnaji Hlinka Gretzky Cup. (foto: SZĽH)
Vo Švédsku zažíva podobnú konkurenciu ako na turnaji Hlinka Gretzky Cup. (foto: SZĽH)

Matej Kašlík si plní svoj sen a je odhodlaný ďalej bojovať a presadzovať sa. Už 12. augusta sa vracia do prímorského Malmö a zapojí sa do prípravy na novú sezónu. Postupnými krokmi si chce splniť svoj veľký sen. "Rád by som si niekedy zahral NHL. Je to sen každého hokejistu. Ak sa to nepodarí, rád by som si zahral aspoň vo Švédsku medzi mužmi," povedal Kašlík a na záver interview pre hokej.sk odpovedal aj na otázku, kto je jeho hráčsky vzor. "Zo svetových hráčov je mojou najväčšou inšpiráciou Connor McDavid a spomedzi slovenských v tom mámtiež jasno. Od malička sa mi páčila rýchlosť, ktorou vynikal Marián Gáborík."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk