HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Britské ostrovy vymenil za Banskú Bystricu. Túži po titule aj návrate do Nemecka
zdroj: Lukáš Urbašík

Britské ostrovy vymenil za Banskú Bystricu. Túži po titule aj návrate do Nemecka

Úradujúci majster z Banskej Bystrice si vyhliadol svoju novú brankársku oporu v exotickej britskej lige. Kanaďan Tyler Beskorowany prichádza do mužstva pod Urpínom s vysokými ambíciami a verí, že hokejový šampión Tipsport ligy môže pridať aj štvrtý titul po sebe.

U zámorských posíl Bystričanov nebýva zvykom, že prichádzajú z Európy. Kanadský gólman Tyler Beskorowany je v Európe už ako doma, veď svoju prvú sezónu na starom kontinente odohral už pred piatimi rokmi v nemeckej najvyššej súťaži, kde sa okamžite zaradil medzi najlepších hráčov a dokonca získal aj ocenenie pre najlepšieho brankára súťaže.

Po skvelej sezóne v Nemecku to chcel brankár draftovaný Dallasom Stars opäť vyskúšať v najprestížnejšej lige sveta, no neúspešne. Sezónu dohral opäť v nemeckej lige, kde sa mu znovu začalo dariť. Na ďalšie dve sezóny by rodák z Sudbury v Ontariu najradšej zabudol. V ročníku 2016/2017 neodohral kanadský gólman ani jeden zápas, v ďalšej sezóne to skúšal v Kanade, ale napokon skončil v hokejovo exotickom Škótsku v britskej lige. V Edinburghu sa mu po dlhom výpadku nedarilo, no v minulej sezóne už hviezdil v Severnom Írsku v tíme Belfast Giants, kde sa stal najužitočnejším hráčom sezóny.

Tyler Beskorowany
Nová brankárska posila Banskej Bystrice má za sebou prvé štarty v drese majstra (foto: Lukáš Urbašík)

Práve tam si ho vyhliadol aj športový manažér „baranov“ Július Koval a ešte vlani v Belfaste sa dohodli na novej spolupráci. „Na zmluve sme sa dohodli ešte v minulej sezóne v Belfaste, hľadal som totiž mužstvo, kde sa môžem viacej ukázať, aby som sa posunul do väčších a lepších súťaží. Po rozhovore s Júliusom som zistil, že v posledných sezónach sa množstvo chalanov z tímu posunulo vyššie a zároveň som vedel, že toto je víťazný tím, čo je pre mňa skvelé, pretože, ak sa chcete posunúť ďalej, musíte víťaziť,“ povedal kanadský brankár pri otázke, ako sa dostal do Banskej Bystrice.

Nová brankárska jednotka Bystričanov má za sebou už dva prípravné zápasy. Na ten prvý s Bratislavou Capitals by najradšej zabudol. Jeho nový zamestnávateľ inkasoval až šesť gólov (3:6), pričom sa Beskorowany v bránke vystriedal s Matejom Gajanom. Po dlhšom hernom výpadku to bol pre Kanaďana, ako sám tvrdí, naozaj ťažký štart. V sobotu s Michalovcami (4:1) však pustil za svoj chrbát len jediný puk. „Dnes to bolo oveľa lepšie ako s Bratislavou, kde išla na mňa jedna strela za druhou, lebo už som sa mohol trochu uvoľniť a dostať sa späť do rytmu, po hernom výpadku. Dôležité boli najmä strely z väčšej vzdialenosti, ktoré som pochytal a mohol opäť nabrať to potrebné sebavedomie,“ povedal na margo svojho úvodu v drese Banskej Bystrice.

Tyler Beskorowany
Kanadský gólman má jasný cieľ, získať s Bystričanmi ďalší majstrovský titul (foto: Lukáš Urbašík)

Hoci je Banská Bystrica trojnásobným majstrom Slovenska a zahrala si aj v Lige Majstrov, pre 29-ročného gólmana je to jedna veľká neznáma. „O vašej lige som toho naozaj predtým veľa nevedel, snažil som sa urobiť si domácu úlohu a videl som zopár maďarských tímov a potom som vlastne zažil až ten ostrý zápas proti Bratislave Capitals, takže som do toho vhupol rovno,“ zhodnotil Tyler svoje vedomosti o našej najvyššej súťaži.

To, že Banská Bystrica získala posledné tri majstrovské tituly však, samozrejme, „Besko“ už vie a po vlaňajšom triumfe v britskej najvyššej súťaži túži po titule aj v slovenskej extralige. „Môj cieľ s tímom je, jednoznačne, dostať sa do play-off a uspieť tam. Tu v klube sú len tie najvyššie ambície a všetci chcú, samozrejme, vyhrať titul a myslím si, že máme na to tím, aby sme to dokázali,“ vyhlásil odhodlane.

Tyler Beskorowany
Vo svojom prvom kompletnom duely pustil Beskorowany za svoj chrbát len jeden puk (foto: Lukáš Urbašík)

Nie je žiadnym tajomstvom, prečo zámorský hráči obľubujú Banskú Bystricu. Viacero bývalých hráčov „baranov“ totiž získalo po skvelej sezóne pod Urpínom lukratívne ponuky zo zahraničia a presne o to sa bude snažiť aj nová brankárska posila Bystričanov. „Dúfam, že sa dostanem v budúcnosti do väčšej súťaže, budem čakať aj na ďalšiu príležitosť vrátiť sa do Nemecka, bol som tam dva roky a veľmi som si to tam užíval, takže vrátiť sa tam a ukázať naplno môj potenciál by bolo pre mňa skvelé,“ uviedol kanadský gólman.

Okrem nového mužstva si bude musieť vysoký brankár zvykať aj na nové prostredie, keď hlavné mesto Severné Írska vymenil za oveľa menšiu Banskú Bystricu. „Mesto je veľmi pekné, už som tu zašiel párkrát na obed, ľudia sú veľmi príjemní, je tu dobrá atmosféra a ľahko som zapadol medzi ostatných.“ Pri otázke či už stihol v reštaurácii ochutnať aj nejaké slovenské jedlo odpovedal kanadský gólman s úsmevom: „Ešte som neskúšal žiadne slovenské jedlá, teda mal som rezeň, ale neviem, či je to slovenské jedlo, lebo ten som jedával už keď som bol v Nemecku. Na ochutnanie nejakého slovenského jedla si ešte musím počkať.“

Na záver sme sa Tylera opýtali, či sa už stihol naučiť aj niečo po slovensky. „Zatiaľ som sa naučil jedno slovíčko, a to je voda, ale počas sezóny sa určite zlepším a naučím sa niečo nové,“ dodal na záver s širokým úsmevom sympatický Kanaďan.

Tyler Beskorowany
Hokejový svetobežník si už pomaly zvyká na život v meste pod Urpínom (foto: Lukáš Urbašík)

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Banská Bystrica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk