HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Stupka sa teší na spoluprácu s Jančuškom, v Glasgowe prežil príjemný rok: Je to iný svet
zdroj: foto: TASR

Stupka sa teší na spoluprácu s Jančuškom, v Glasgowe prežil príjemný rok: Je to iný svet

Pre rokom v lete sa Václav Stupka prvý raz rozhodol vyskúšať si angažmán za hranicami Slovenska. Nebola to žiadna destinácia v blízkosti našej krajiny, svoju premiéru v zahraničí absolvoval na Britských ostrovoch.

„Posledný rok v Žiline bol mojím spoluhráčom Kanaďan Scott Pitt, ktorý tam dlho hrával. Zavolal mi, či by som nechcel vyskúšať niečo iné,“ odkrýva pozadie svojho odchodu do škótskeho Glasgowa štvornásobný slovenský reprezentant: „Mohol som so sebou zobrať aj rodinu. Bolo to pre nás zaujímavé. Chceli sme vidieť iný svet, ako to funguje inde. Bolo tam veľa kanadsko-amerických hráčov, rozdielny systém. Okrem toho sme videli veľa z krajiny. Bolo to veľmi príjemné obdobie,“ spomína na rok v cudzine 33-ročný krídelník pre Hokej.sk.

Klub z najväčšieho mesta Škótska po štvrtom mieste v tabuľke vypadol hneď v štvrťfinále play off. V základnej časti si Stupka pripísal na svoje konto v 60 zápasoch 41 bodov. No napriek solídnym číslam sa rozhodol pre návrat na Slovensko. „V hre bolo aj pokračovanie v Glasgowe, no už by som si tam nemohol zobrať rodinu. To bolo pre mňa rozhodujúce. Chcel som zostať s rodinou, preto sme sa nedohodli.“

Václav Stupka
Václav Stupka verí, že v Nových Zámkoch úspešne nadviaže na spoluprácu s trénerským duom Jančuška-Bača (foto: jäzva)

Ako ďalej Stupka priznal, sezónu v zahraničí si užíval. Hokej za kanálom La Manche je na vzostupe. „Je to obrovská krajina, je tam komunita, ktorá sa zaujíma o hokej. Na naše zápasy chodilo v priemere 2700 ľudí. Je tam veľmi dobrá základňa marketingu a manažmentu. Robili sa rôzne akcie pre ľudí, ktorí si to naozaj užívali. To všetko ide ruka v ruke so životnou úrovňou. Ľudia si tam môžu dovoliť chodiť na zápasy, utrácať peniaze. Bolo to iné,“ priznáva odchovanec Trnavy.

Napriek tomu, že hokej nie je na ostrovoch športom číslo 1, záujem oň z roka na rok rastie. „Hokej sa tam pomaly dostáva do popredia. Minulý rok postúpila Veľká Británia na MS, tento rok sa udržali v najvyššej kategórii. Veľa Kanaďanov reprezentuje Britániu, takže hokej tam ide celkom hore. Často tam majú plné štadióny, ľudí to baví,“ vraví Stupka. Jeho slová potvrdzuje aj fakt, že v poslednom ročníku EIHL bolo na štadiónoch v priemere 2877 divákov, v play off dokonca 4569.

Niekdajší hráč Piešťan, Košíc a Žiliny v súčasnosti už pilne zarezáva v tíme Nových Zámkov. „Zavolal som trénerovi Jančuškovi, či nepotrebuje útočníka ako som ja. Vzal si čas na rozmyslenie, poradil sa, potom som už komunikoval s pánom Valáškom a dohodol som sa aj s majiteľom pánom Suchardom,“ približuje svoj príchod do nového klubu Stupka. Po troch sezónach si tak zopakuje úspešnú spoluprácu s trénerským duom Jančuška-Bača. „Musím poklopať. Fungovalo to v minulosti a verím, že v tom budeme pokračovať. Očakávam od toho len to najpozitívnejšie. Budem rád, keď budeme všetci zdraví, budeme sa vpredu presadzovať a naopak, veľa gólov dostávať nebudeme. Pôjdeme od zápasu k zápasu a chceme potešiť divákov v Nových Zámkoch.“

Nové Zámky sa od štvrtku zúčastnili Memoriálu Pavla Zábojníka vo Zvolene. Na turnaji sa Stupka predstavil s netradičným číslom 96. „Zatiaľ je to len príprava, tak som si vybral číslo z dresov, ktoré zostali voľné. Ešte sa to utrasie a do sezóny nastúpim s iným číslom,“ usmieva sa krídelník, ktorý v ročníku 2016/17 vybojoval so Žilinou ligový bronz. Aj preto so smútkom sleduje súčasné dianie pod Dubňom. „Mrzí ma situácia Žiliny. Zažili sme tam pekné chvíle. Dúfam, že sa z toho čo najskôr dostanú a opäť sa budú ľudia v Žiline tešiť z hokeja.“

Václav Stupka
Stupka na Slovensku naposledy pôsobil v Žiline (foto: TASR)

Začiatkom týždňa vyšla v médiách informácia o návrhu štyroch bývalých hráčov Nových Zámkov na vyhlásenie konkurzu. „Viedol som rozhovor s pánmi Suchardom a Valáškom. Ubezpečovali ma, že všetko je v poriadku a tak to bude aj naďalej,“ tvrdí o medializovaných informáciách Stupka.

V Tipsport lige sa v najbližšej sezóne predstaví trinásť účastníkov. Keďže nikto nevypadne, v Nových Zámkoch sa po vysokých ambíciách v ostatnom ročníku rozhodli dať šancu viacerým mladíkom. „Ja som za to, aby mladší hráči dostávali šancu a zapojili sa do seniorského hokeja, aby videli, ako to funguje a nabrali skúsenosti. Dostali šancu, keď to zoberú pozitívne a budú pracovať na sebe, je to pre nich do budúcna dobrá škola. Verím, že sa chytia a budú z nich platní hráči,“ myslí si Stupka, ktorý na záver rozhovoru pre Hokej.sk dodal: „Tipsport liga bude veľmi prestížna. Mužstvá sú dobre poskladané a podľa mňa to bude veľmi atraktívna sezóna pre ľudí.“

foto: “Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z klubu: MHC Nové Zámky

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk