HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Češíka získavanie slovenských titulov bavilo. Legendárnemu Fryčerovi však povedal áno
zdroj: foto jäzva

Češíka získavanie slovenských titulov bavilo. Legendárnemu Fryčerovi však povedal áno

Celú svoju kariéru pôsobil na Slovensku a v dresoch troch rozličných klubov (Slovan, Košice, Banská Bystrica) získal celkovo šesť majstrovských titulov. Tridsaťjedenročný center Matej Češík sa po zavŕšení zlatého hetriku "baranov" zaradil medzi najúspešnejších hráčov extraligovej histórie. Siedmy titul však nateraz nepridá. Za svoju novú výzvu si totiž zvolil pôsobenie v nadnárodnej EBEL Lige, kde podpísal kontrakt so Znojmom.

Prečo ste sa rozhodli zameniť Tipsport ligu za EBEL?

Pár týždňov po sezóne ma oslovil pán Fryčer, ktorý je trénerom i manažérom Znojma. Išlo o také prvé oťukávačky a potom sme sa už dohodli veľmi rýchlo.

Vnímate to ako novú výzvu? Nemali ste si už na Slovensku po šiestich titulov čo dokázať?


Každá nová sezóna je nová výzva. Nemôžem povedať, že by sa mi zunovalo získavať tituly na Slovensku, ale toto bude niečo iné. Okúsim inú súťaž, spoznám nové prostredie. Urobím všetko preto, aby táto sezóna dopadla dobre. 

Matej Češík


V Znojme hrával aj váš doterajší spoluhráč z Banskej Bystrice Marek Biro. Radili ste sa s ním pred svojim odchodom?

Určite áno. Okrem Mareka mi o Znojme hovoril aj Adam Sedlák, s ktorým sme hrávali v Bystrici. Dostal som pár užitočných informácií, niečo iné som zistil sám. Tá aklimatizácia však bola rýchla, pretože vyše roka žije v Znojme aj moja sestra.

Bývalý brankár Znojma Tomáš Halász v jednom z našich rozhovorov povedal, že v EBEL Lige majú radi ofenzívny hokej a radšej víťazia 7:5 ako 1:0. Tešíte sa na takýto hokej?


Zatiaľ som odohral za Znojmo iba pár zápasov a taktické veci sú len v začiatkoch. Snažíme sa však zlepšovať a v tých pár stretnutiach sme videli, že ak hráme svoj hokej, tak môžeme zdolať každého.

Aké budú vaše úlohy v tíme? Čo od vás chce Miroslav Fryčer?


Všetko bude závisieť od mojich výkonov. Ak budem hrať dobre, dostanem väčší priestor. Ten si však musím zaslúžiť. Tréner určite pozná moje kvality.

Matej Češík


Privítali vás v šatni ako nositeľa šťastia, ktorý priťahuje tituly ako magnet?

Boli tam nejaké podpichovačky a chlapci to spomenuli. Ja však stále hovorím, že tie tituly neboli o mne a mal som šťastie na tímy a kolektívy. V Znojme sa rysuje výborná partia a každý z nás musí prispieť svojim kúskom. A potom sa môžeme na konci sezóny tešiť.

Aké bolo vaše leto s pohárom? Ako ste oslávili zlatý hetrik?


Bola to taká klasika s rodičmi. Majú svoju partiu a stretli sme sa v jednom podniku. Okrem toho som poháru doprial grilovačku s kamarátmi a chodili sme po školách a detských centrách. Tie deti sa tešia z trofeje najviac a bolo to pekné.

Pohár ste už však mali šesťkrát. Ktorá oslava bola najpamätnejšia?


Každá bola svojská, každá bola krásna. Väčšinou sú to neplánované oslavy, na ktoré spomíname spätne s úsmevom. Nepatrím však k tým, ktorí by vymýšľali niečo špeciálne či zábavné. Pohár je výsledkom tvrdej práce. Je treba si ho vážiť a osláviť s pokorou. 

Matej Češík (6)


Aké hlavné rozdiely ste stihli vybadať medzi Banskou Bystricou a Znojmom?

V oboch prípadoch máme v tíme zahraničných hráčov, ktorí dobre zapadli. Klub v Znojme sa vyznačuje prívetivosťou. Je to tu také rodinné. Nálada je pozitívna a zatiaľ nemôžem povedať nič zlé.

V Znojme ste sa stretli aj s ďalšou známou tvárou z Banskej Bystrice – brankárom Teemu Lassilom. Čo znamená brankár s vizitkou majstra sveta pre tím?


Teemu už v Bystrici dokázal, že keď má deň, tak je nepriestreľný a podrží mužstvo. Je to hráč pre zlomové zápasy a má obrovské skúsenosti. Určite bude oporou tímu a je dôležité mať v bránke takého muža.

Matej Češík


Najpamätnejšími Slovákmi v Znojme boli rozhodne Marek Uram s Petrom Pucherom. Pripomenul vám ich niekto?

V šatni nie, ale na štadióne ich pripomína viacero fotiek. Hala a zázemie sú urobené veľmi pekne a odkazy na legendy sú tam čitateľné.

Tréner Fryčer hrával roky v NHL a jeho životný príbeh je obrovský. Ako pôsobí v šatni?


Hlavne na mňa pôsobí extrémne pokojne. Má navyše výborné hokejové postrehy. Nepoužíva klasické hokejové poučky, ale veci, ktoré ho naučil svet. Má neskutočné skúsenosti a vždy hovorí veľmi trefne.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Znojmo

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk