HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Exotický hráč z neexotickej krajiny. Nór Karterud chce pomáhať „kamzíkom“ a presvedčiť v reprezentácii
zdroj: jäzva

Exotický hráč z neexotickej krajiny. Nór Karterud chce pomáhať „kamzíkom“ a presvedčiť v reprezentácii

Za HK Poprad bude v novej edícii Tipsport ligy nastupovať historicky prvý Nór. Ľady medzi Popradom a Nórskom prelomil urastený krídelník Jørgen Karterud. Rodák z Osla si chce svojimi výkonmi vydobyť stabilnú pozíciu pod Tatrami a aj v reprezentácii.

Útočník Jørgen Karterud stihol prepísať históriu popradského celku ešte predtým, než si na seba navliekol dres s „kamzíkom“. Stal sa totiž prvým hráčom z Nórska v HK Poprad. „Možno je problémom vzdialenosť od domova. Slovenská liga taktiež nie je dostatočne preskúmanou. Množstvo nórskych hráčov uprednostňuje Švédsko, Nemecko alebo Rakúsko,“ zamyslel sa urastený rodák z Osla. Karterud zamieril z rodiska najprv do kanadskej OHL. Po jednej sezóne v tíme Sault Ste. Marie Greyhounds sa vrátil do Nórska, aby po dvoch rokoch odišiel do Švédska. Počas troch sezón zbieral skúsenosti v druhej najvyššej súťaži Allsvenskan a na trinásť zápasov „nakukol“ aj do SHL v službách Linköpingu. Za dvojnásobného finalistu švédskej ligy nezaknihoval ani jeden bod. „Ak budem podávať dobré výkony a šíriť dobré meno Popradu a Tipsport ligy, môžeme časom vídavať viacero Nórov na Slovensku,“ načrtol možnú perspektívu.

Jorgen Karterud
jäzva

V popradskej šatni sa tak po Slovákoch, Čechovi, Kanaďanovi, Francúzovi, Slovincovi a dvoch Fínoch objaví aj zástupca v poradí siedmej národnosti, čo je najviac spomedzi všetkých zástupcov Tipsport ligy. Ani kultúrny mix však atmosféru v tíme nenarúša a zdá sa, že 25-ročný ľavák už aj našiel svoju „dvojičku“ na ľade. V šiestich zápasoch sa až päťkrát objavil v jednej formácii s najproduktívnejším hráčom uplynulej sezóny francúzskej najvyššej súťaže Guillamom Leclercom. „Postupne sa spoznávame a sme čoraz viac zohratí. Funguje medzi nami povestná chémia. Guillame je veľmi zručný a talentovaný hráč. Snažím sa pri ňom hľadať voľný priestor, odkiaľ potom strieľam na bránu. Verím, že tvrdou prácou budeme spoločne pre Poprad stále viac prospešnejší,“ konštatoval v rozhovore pre hokej.sk Jørgen Karterud. „Očakávam, že budeme jedným z top tímov súťaže. Toto je cieľ každého z nás. Inak nemáme žiadne konkrétne ciele. Chcem jednoducho podávať dobré výkony a predvádzať dobrý hokej,“ dodal.

Karterud priletel pod Tatry s cieľom vypracovať sa na oporu tímu, ktorá bude napredovať po hokejovej stránke pod známym trénerským menom. Súčasný kouč František Štolc viedol Jørgena ešte ako juniora v štruktúrach klubu Vålerenga. „V HK Poprad som našiel všetko, čo potrebujem na svoje napredovanie. Taktiež som chcel skúsiť niečo nové vo svojej kariére. Mám šancu získať dobrú pozíciu v tíme a aj liga má svoju kvalitu. Samozrejme, k môjmu príchodu dopomohol aj tréner František Štolc, ktorý ma v minulosti trénoval. Je dobré, keď niekoho poznáte už predtým, než sa vyberiete ďaleko od domova,“ vysvetľoval autor pätnástich bodov za päť gólov a desať asistencií za tím Karlskrona HK v minulej sezóne. „Cítim sa tu veľmi príjemne, hneď od úvodu sa o mňa klub začal skvele starať. Všetci od vedenia až po samotných hráčov ma s radosťou privítali,“ vyzdvihol Karterud služby jeho nového zamestnávateľa.

Jorgen Karterud
jäzva

Prestup z európskej hokejovej „mekky“ na Slovensko pritom nevníma ako zostup vo svojej kariére. „Je ťažké porovnávať hokej vo Švédsku a na Slovensku. Hrá sa tam úplne iným štýlom, takže si vôbec nemyslím, že by to mal byť pre mňa ‚krok späť‘,“ obhajoval sa Karterud. Práve naopak, na Slovensku chce bodovo pookriať a úspešne bojovať o miestenku v národnom tíme Nórska. „Chcem svoje štatistiky v porovnaní so Švédskom vylepšiť a zaujať tak trénerov o čosi viac. Národný tím je niečo, o čo budem bojovať celú sezónu,“ prehlásil účastník Majstrovstiev sveta v Nemecku a Francúzsku v roku 2017.

Len o vlások, teda v posledný možný deň, unikla ľavorukému krídelníkovi miestenka na tohtoročnom svetovom šampionáte v Bratislave a Košiciach. V príprave nórskej reprezentácie odohral počas šiestich týždňov jedenásť duelov so ziskom dvoch bodov za dva góly. „Bolo to veľmi frustrujúce. Trvalo mi istý čas, kým som sa cez to dostal. Teraz je to však pre mňa dobrá motivácia,“ odhodlane prehlásil Karterud.

Dobre stavaný Nór je v novom prostredí čoraz viac zabývaný. Azda najrýchlejšie si privykol na ceny tovarov a služieb. „Veľmi sa mi tu páči a priznám sa, že najmä ceny. Tie sú v porovnaní s Nórskom omnoho nižšie. Taktiež ľudia sú tu priateľskí, hoci niekedy natrafím na jazykovú bariéru. Ale používam prekladač v mobile a pomáhajú mi aj spoluhráči,“ prezradil pre hokej.sk. Pri otázke cien sa však dobre naladený Karterud ešte raz s úsmevom pristavil. „U nás doma je dokonca aj fľaša vody drahšia ako fľaša piva na Slovensku. To hovorí za všetko. Ale množstvo piva si strážim, je to moja povinnosť.“

Čas medzi tréningovými jednotkami či prípravnými duelmi trávi autor štyroch gólov v siedmich prípravných zápasoch Popradu v spoločnosti spoluhráčov alebo videohier. „Voľný čas trávim prevažne so spoluhráčmi. Chodíme sa spolu najesť alebo sa len tak rozprávame. Viacero z nás býva v jednej budove. Išli sme párkrát aj do Aquacity, kde sa mi veľmi páčilo. A priznám sa, často hrávam aj online videohry s kamarátmi z Nórska,“ úsmevne poznamenal.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Poprad

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

ProFutbal.sk